Rozvod alebo rozchod je bolestivý a mal by byť poslednou možnosťou. Je to tak trochu ako operácia zaživa. Pocit, ako keby sa vám vŕtali v útrobách a zabudli vám podať anestéziu. Bolí to, je to mučivé a nanajvýš nepríjemné. Je to koniec jednej etapy. Možno krásnej, ku ktorej vás viaže dlhá niť spomienok.

Ak ste sa už rozhodli...

Ak ste dospeli do bodu, že rozchod alebo rozvod sa vám zdá byť jediným riešením, možno by ste sa mali ešte predsa len zastaviť a položiť si nasledujúce otázky. Pred tým, než to naozaj spravíte a váš vzťah sa rozhodnete rozseknúť. Lebo s rozpadnutým vzťahom prídu rôzne situácie, na ktoré možno nie ste pripravená, ale mali by ste na ne myslieť. Preto, ak nie ste vo vyslovene patologickom a násilnom vzťahu, v ktorom vás partner emocionálne, fyzicky či inak zneužíva, doprajte si čas na rozhodnutie.

Odmieta váš partner prijať zodpovednosť za to, že manželstvo zlyháva?
Odmieta váš partner prijať zodpovednosť za to, že manželstvo zlyháva?
Zdroj: shutterstock

Prečo chcem ukončiť vzťah/ manželstvo?

Skúste sa zamyslieť, čo presne vás priviedlo k rozhodnutiu vzdať to vo vašom manželstve či vzťahu. Čo bol ten moment, situácia? Nemalo by to byť o tom, čo váš partner urobil alebo neurobil, ale skôr o tom, čo chcete alebo nechcete vy.

Mám iné možnosti?

Rozvod či rozchod možno nie je jediná a ani posledná možnosť, ktorú máte. Existujú iné cesty, ktoré stoja za vyskúšanie. Podľa terapeutov mnohým párom pomôže, keď sa načas odlúčia, teda vyskúšajú bývať každý zvlášť bez toho, aby vzťah ukončili. Takéto „rozdelenie“ môže pomôcť získať odstup, nadhľad a ujasniť si isté veci.

Čo všetko som vyskúšala, aby som to vyriešila?

Rozchod by nemal byť nikdy rýchle a jediné riešenie vzťahových problémov. Ani vtedy, keď to vo vás už roky vrie nahromadeným hnevom. Z úcty k partnerovi a všetkému spoločne prežitému si doprajte čas na premýšľanie a uistite sa, či ste urobili všetko, čo sa dalo, aby ste váš vzťah zachránili. Prekvapivé zistenie z praxe terapeutky hovorí za všetko – často prídu partneri, ktorí sa chcú rozvádzať, a vysvitne, že sa spolu vlastne nikdy úprimne nerozprávali o svojich problémoch. Preto sa deľte s partnerom o svoje pocity a komunikujte, pokúste sa vyliečiť staré zranenia a spolupracujte na riešeniach. Až po tom, keď ste vyčerpali všetky tieto možnosti a nič sa nepohlo k lepšiemu, je čas zatrúbiť na odchod.

Pozrela som sa kriticky na svoj vplyv na rozpad vzťahu?

Využite svoju nespokojnosť s manželstvom na trochu sebareflexie. Rozpomeňte sa na veci, ktoré ste povedali alebo urobili, či neurobili a ktoré mohli prispieť ku kríze vzťahu. Nikdy nie je fér hádzať vinu len na jedného. Ak by ste zmenili spôsob, ako sa správate k partnerovi, ako s ním hovoríte a koľko času mu venujete, dalo by sa niečo zachrániť?

Využite svoju nespokojnosť s manželstvom na trochu sebareflexie.
Využite svoju nespokojnosť s manželstvom na trochu sebareflexie.
Zdroj: shutterstock

Ostala by som vo vzťahu, keby sa partner zmenil?

Čo by sa malo vo vzťahu zmeniť, aby ste sa v ňom cítili dobre a chceli ostať? Ak je to niečo, čo sa dá dosiahnuť, mali by ste sa snažiť na tom spoločne popracovať. Nikdy by ste však nemali vyžadovať, aby sa váš partner zmenil, a dávať mu ultimátum. Takéto správanie spôsobí pravý opak. Partner sa začne správať úplne opačne. Nikto nemá rád, keď ho chce ten druhý meniť na svoj obraz. Rodinná a párová poradkyňa odporúča položiť si otázku: „Keby ste sa zajtra prebudili a váš partner bol vymenený akoby šibnutím čarovného prútika, chceli by ste s ním ostať?“ Ak je odpoveď áno, váš vzťah má ešte stále šancu! Ak poviete nie, je to znak toho, že váš partner vás už nezaujíma a vtedy nie je o čo bojovať.

Ako veľmi je spoľahlivý môj partner?

Odmieta váš partner prijať zodpovednosť za to, že manželstvo zlyháva? Má vážne problémy, ale odmieta ich riešiť? V tom prípade je namieste aj trochu nátlaku, napríklad ak ide o alkoholizmus či inú závislosť. Vtedy máte právo postaviť ho pred ultimátum typu liečenie alebo... Ak opakovane odmieta riešiť svoj problém, ktorý zasahuje do vášho vzťahu, je čas posunúť sa vpred aj bez neho.

Akú podporu mám a akú potrebujem?

Rozvod nie je náročný len emocionálne, ale aj finančne. Budete potrebovať veľa podpory od celého okolia, aby ste to ustáli. Hľadajte útočisko u rodiny, priateľov, terapeuta, vytvorte si finančné rezervy. S podporou okolia to ľahšie zvládnete. Rozhodne na to neostávajte sama. Mali by ste to oveľa náročnejšie.

Rozchod manželov či partnerov, ktorí majú deti, nebýva jednoduchý.
Rozchod manželov či partnerov, ktorí majú deti, nebýva jednoduchý.
Zdroj: shutterstock

Petra (43): Rozvod bol najväčšia chyba môjho života

Mala som skvelého muža, ale po rokoch nastúpil stereotyp a ja som sa s ním začala nudiť. Boli sme bez detí, takže som nemohla nasmerovať svoju energiu ani týmto smerom, a tak som začala vymýšľať. Ako sa hovorí, keď je koze dobre, ide na ľad tancovať...

Nevera bola dobrodružstvo

Začala som si so ženatým kolegom. Bola to čistá chémia, iskry len tak lietali. Stretávali sme sa tajne, milovali sme sa v jeho služobnom aute alebo niekde vonku nadivoko. Bol to čistý adrenalín a vzrušenie – presne to, čo som vtedy potrebovala. Zaslepene som sa zaľúbila do Dušana a podvádzala svojho muža hlava-nehlava. Jasné, že to časom prasklo a všetko sa dozvedel. Rovno od ženy môjho milenca. Tá ho vyhodila z domu a ja som sa zaľúbená až po uši o niekoľko mesiacov rozvádzala.

Bola to katastrofa

Začali sme spolu žiť, ale bola to čistá katastrofa. Jediné, čo nám klapalo, bol sex. Inak to boli samé hádky, výčitky a žiarlivé výstupy z jeho strany. Nikdy sa kvôli mne nerozviedol, a tak sme to po roku ukončili. Odmietala som byť len milenka. Dnes viem, že táto aféra bola najväčšou chybou môjho života. Prišla som o super muža a keby nie toho „úletu“, mohla som žiť v šťastnom manželstve. Chcelo to len trochu viac úsilia. Veď mi v podstate nič nechýbalo...

Čo by ste ešte mali zvážiť

1. Starostlivosť o deti

Do čej starostlivosti budú zverené deti po rozvode? Viete si predstaviť striedavú starostlivosť? Vysvetliť situáciu by ste mali deťom úprimne, pravdivo a spoločne. Pripravte sa, že to môže byť tá najťažšia časť. Napriek všetkému sa snažte obaja vystupovať vľúdne a ohľaduplne. Nikdy, ale nikdy neobviňujte pred deťmi jeden druhého zo zlyhania.

2. Finančné záležitosti

Asi vám nemusíme pripomínať, že rozvodom prídete o druhý príjem. Mali by ste prehodnotiť svoju finančnú situáciu a uistiť sa, či nebudete od niekoho finančne závislá. A čo bývanie? Budete žiť naďalej v spoločnej domácnosti? Ako si rozdelíte majetok?

Rozvod si vždy dobre premyslite.
Rozvod si vždy dobre premyslite.
Zdroj: Shutterstock

 Kedy súd zvyčajne rozvedie manželstvo?

● Vzťahy medzi manželmi sú vážne narušené.

● Vzťahy medzi manželmi sú trvalo rozvrátené.

● Manželstvo nemôže plniť svoj účel (účelom manželstva je najmä založenie rodiny, vytváranie zdravého rodinného prostredia, výchova detí, vzájomná pomoc a uspokojovanie citových a sexuálnych potrieb).

● Nemožno od manželov očakávať obnovenie manželského spolužitia.

● Súd vždy prihliada na záujmy maloletých detí.