Po rozvode v 48 rokoch sa rozhodla ísť novou cestou. Najprv sa musela naučiť hovoriť „nie“ a prestať byť bútľavou vŕbou. Tým, že sa viac sústredila na seba a vrátila sa k svojim záľubám, zmena nenechala na seba dlho čakať. Kúpila si domček, obklopený starými stromami, v ktorom má kachle a kúri si drevom.

Splnila si sen – žiť viac v súlade s prírodou, ktorú miluje. A vonku na dvore začala tvoriť s kamarátkami. A hoci to znie idylicky, netreba opomenúť ani to, že cesta nikdy nie je taká jednoduchá. Okrem toho, že musela zmeniť bývanie, sústrediť sa na výchovu dospievajúceho syna, zmieriť sa s novou pozíciou rozvedenej ženy, určite sa naučila bojovať s pochybnosťami, ako to zvládne, čo ju to bude stáť a ako to nakoniec dopadne.

Dôležitá je pre mňa charizma a dobrá energia, aby vynikla vnútorná krása ženy.
Dôležitá je pre mňa charizma a dobrá energia, aby vynikla vnútorná krása ženy.
Zdroj: archív E. V.

Od výroby šperkov k lektorstvu

Dnes si môže povedať, že urobila dobre, keď si konečne dopriala to, čo má rada. „Vyhľadala som kurz, kde som sa naučila vyrábať šperky. Pri návšteve na jednom z workshopov Kreatívneho klubu Luna sme sa dohodli, že urobím pre nich kurz. Z jedného boli ďalšie a, ani neviem ako, stala som sa lektorkou,“ vysvetľuje Erika svoje začiatky s tvorbou.

Nebojí sa púšťať do prehliadok pre seniorky.
Nebojí sa púšťať do prehliadok pre seniorky.
Zdroj: archív E. V.

Prehliadky pre normálne ženy

Svoju kreatívnu činnosť robí popri zamestnaní, pretože väčšinu kurzov pripravuje zdarma. Rovnako ako nápad módnych prehliadok, ktorý vznikol v kreatívnom klube. Prehliadky poňala Erika po svojom: „Nie je to o tom, že ukážeme len modely a pekné štíhle ženy, ale sú to prehliadky pre normálne ženy stredného veku a tiež som zaviedla aj medzigeneračné módne prehliadky, na ktoré si staršie dámy môžu vziať vnúčatá alebo mamy deti,“ vysvetľuje svoje zámery. Erika kedysi obliekala pánov, pretože pracovala pre odevnú firmu, a v mladosti bola modelkou. „Tak ako som sa vrátila ku kreatívnej tvorbe, tak som sa vrátila aj k móde, ktorá ma vždy bavila. Rada sledujem trendy, mám vlastný štýl obliekania, preto okrem prehliadok robím dress code a etiketu inak,“ upresňuje.

Erika dôkazom toho, že ani rozvodom v strednom veku nemusia prísť ženy o partnerský vzťah.
Erika dôkazom toho, že ani rozvodom v strednom veku nemusia prísť ženy o partnerský vzťah.
Zdroj: archív E. V.

Necháva prehovoriť vnútornú krásu

Ženy 50+ na móla zháňala cez svojich známych a tí potom posúvali túto myšlienku ďalším, až si Erika môže vyberať. „Dôležitá je pre mňa charizma a dobrá energia, aby vynikla vnútorná krása ženy, ktorá, bez ohľadu na postavu či vek, alebo akékoľvek vonkajšie parametre, je reálna a pretrváva. Chcem tým povzbudiť ženy, aby sa nebáli vystúpiť na mólo a predviesť pekné šaty, lebo to povzbudí ďalšie ženy, ktoré sa cítia menejcenné, a pritom nemusia. Moje dievčatá na móle žiaria a majú z toho radosť a to je podstatné.“ Okrem toho Erika nepropaguje žiadne konkrétne značky, skôr spolupracuje s butikmi, a teraz chce podporiť a pomáhať ženám, ktoré šijú a tvoria doma. Nebojí sa púšťať do prehliadok pre seniorky. A záujem o ne stále rastie.

V kreatívnom klube si vyskúšala rôzne druhy tvorby i lektorstvo.
V kreatívnom klube si vyskúšala rôzne druhy tvorby i lektorstvo.
Zdroj: archív E. V.

Vyživuje si tým dušu

Hoci Erika z toho nemá takmer žiadne zisky, lieči a vyživuje si tým svoju dušu. Berie to ako záľubu, ktorou prináša radosť druhým. „Rada robím ľudí šťastnými, posúva ma to a dáva mi to energiu na ďalšie projekty. Raz som dostala výbornú radu od jednej školiteľky,“ zdôveruje sa nám. „Hľadaj to, čo ťa baví, a potom budeš mať dostatok energie aj na to, čo ťa živí.“ A je to tak, Erika nielen získala viac energie, ale aj prirodzene rozširuje okruh svojich záujmov a ako lektorka sa zapája do ďalších projektov.

„Milujem tvorivé dielne vo voľnej prírode, zvlášť, keď ich robíme pre rôznych manažérov, ktorí musia vypnúť mobily, odstrihnúť sa od akýchkoľvek vonkajších informácií a vypnúť myseľ od kontroly a riadenia. Vtedy sa aj vďaka mne stávajú deťmi a hrajú sa. Je to veľmi uvoľňujúce a myslím, že im to veľmi pomáha.“ Okrem práce s ľuďmi sa rada realizuje vo svojom domčeku, cvičením tajči a v ateliéri, ktorý má u svojho partnera. Ako priznáva, až teraz s vekom si vie čas vážiť, užiť a, našťastie, nový partner to vníma rovnako. Preto je Erika dôkazom toho, že ani rozvodom v strednom veku nemusia prísť ženy o partnerský vzťah. Práve na­opak. „Vieme sa podporiť v záujmoch a tiež nám nevadí meniť sa a posúvať,“ dodáva na záver inšpiratívna Erika.

Tvorí úžasné šperky, handmade vecičky a organizuje netradičné módne prehliadky.
Tvorí úžasné šperky, handmade vecičky a organizuje netradičné módne prehliadky.
Zdroj: archív E. V.

Prečo ísť za svojím podľa Eriky:

● Pretože vtedy odídu z vášho života tí, ktorí majú odísť, a zostanú tí, ktorí majú zostať.

● Pritiahnete si do života ľudí, ktorí sú vám podobní a na rovnakej vlne ako vy.

● Zlepšia sa vám vzťahy a vráti sa chuť do života i energia.

● Život vás začne za vašu snahu odmeňovať.

Po 50 začala cez  víkendy jazdiť na koníkovi Dalme.
Po 50 začala cez víkendy jazdiť na koníkovi Dalme.
Zdroj: archív E. V.
<em>Viac fotiek nájdete v priloženej galérii </em>