Reklama

KRUTÉ metódy Báthoryčky: SEXUÁLNA zvrátenosť, krvavé kúpele a tým to NEKONČÍ! UFF, to je hrôza!

Báthory (2008)

Zdroj: MovieStill

Reklama

Alžbeta Báthoryová je známa aj mimo Slovenska a jej životný príbeh do dnes naháňa strach.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
 
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • captions and subtitles off, selected

    Do slovenskej histórie sa navždy zapísala ako jedna s najbrutálnejších vrahyní. Reč je o uhorskej grófke Alžbete Báthoryovej, ktorá prežila veľkú časť svojho života na Čachtickom hrade. Alžbeta Bátoriová (po maďarsky Báthory Erzsébet) sa narodila asi 7. augusta 1560 v Nyírbátore v Uhorsku. Mala troch súrodencov: Istvána, Žofiu a Kláru. Bátoriovej rodičia a celá ich dynastia patrila k najvýznamnejším a najbohatším uhorským rodom. 

    Rod Bátoriovcov pochádzal z dvoch vetiev, medzi sebou sa sobášili, čo spôsobovalo genetickú degeneráciu. Väčšinu z nich charakterizovali výstredné povahové vlastnosti ako samoľúbosť, tyranstvo, sexuálna zvrátenosť, epilepsia bola dedičná, poslední členovia rodu trpeli syfilisom.

    Dohodnutý sobáš s tyranským mužom

    Veľa informácií o detstve Alžbety sa nezachovali. Informácie začínajú až keď sa ako pätnásťročná vydávala za Františka Nádašdyho, ktorý mal v tom čase dvadsať rokov. Sobáš bol vopred plánovaný ako bolo v tom období zvykom. Manželia boli rôzneho vierovyznania (ona protestantka - kalvínka, on evanjelik). František bol mohutný chlap, vynikal veľkou telesnou silou a mal prudkú povahu. Netajil sa tým, že svojich zajatcov, predovšetkým Turkov s obľúbov týral. Všetky druhy týrania ukazoval aj svojej manželke.

    Zdroj: MovieStill

    Báthory (2008)

    Bez manžela sa nudila

    Keď bol František preč Alžbeta prepadala nude. Údajne sa a podučila čiernej mágii a bosoráctvu. Svoje deti dala do opatery, aby sa mohla venovať svojim "hrám". Alžbeta bola v čase neprítomnosti svojho manžela známa ako prísna vládkyňa, ktorá neznesie neporiadok a neposlušnosť.  Za zanedbané povinnosti bolo schopná svoje služobníctvo potrestať naozaj brutálnymi trestami, ktoré obkukala od svojho manžela. 

    Jej metódy naháňajú strach

    Svojim slúžkam strkala ihly pod nechty, bodala ich ihlicami, v zime hádzala nahé dievčatá do snehu a oblievala ich studenou vodou kým nezamrzli, týrala ich horiacimi sviečkami, do genitálií im vkladala rozpálené železo. Svoje obete mala aj hrýzť a následne z nich odtrhávať kusy mäsa z oblasti pŕs a ramien. 

    Zdroj: MovieStill

    Báthory (2008)

    Po smrti manžela sa to zhoršilo

    Jej krutosť sa mala znásobiť po smrti manžela (4. január 1604).  Alžbeta bola presvedčená o tom, že na miesto, kde jej dopadne krv mladej panny, omladne. Práve to bolo dôvodom krvavých kúpeľov, ktoré priamo súviseli s bezcitnými a bolestivými vraždami nevinných dievčat. . V povestiach sa spomína i železná panna – zariadenie na popravu (dutá figurína ženskej postavy, do ktorej vložili odsúdenca a zatvorili ho vrchnou časťou figuríny, v ktorej boli ostré klince a tie človeka prebodli). Toto zariadenie však nikdy nenašli ale hovorieva sa, že práve toto zariadenie využívala na svoje krvavé kúpele. 

    Zdroj: getty images

    Alžbeta Báthory sa preslávila zabitím stoviek dievčat.

    Vraždy sa skončili nečakanou návštevou 

    Tesne pred smrťou napísal František Nádašdy list svojmu priateľovi Jurajovi Thurzovi v ktorom ho žiadal, aby ochraňoval jeho manželku. Práve ten sa stal 29. decembra 1610 svedkom jej posledného sadistického vyčíňania, keď po mnohých sťažnostiach a udaniach nečakane navštívil Čachtický hrad. S vojskom vtrhol na zámok, v jeho podzemných priestoroch s neznesiteľným mŕtvolným zápachom údajne našiel umučené mŕtve dievča.

    Zdroj: Wikipedia

    K životu uhorskej grófky Alžbety Báthory sa viažu rôzne legendy vrátane jej údajných kúpeľov (či pitia) krvi slúžok. Týranie a vraždenie dievčat údajne vykonávala nepretržite v rokoch 1585 až 1610.

    V ďalších miestnostiach našiel dve mučené, ale živé dievčatá. Grófka bola ihneď uväznená, zamurovaná vo svojej spálni. Alžbeta Bátoriová zomrela v noci 21. augusta 1614. Po jej smrti sa objavili špekulácie, že ju otrávili. Pochovaná bola v čachtickom kostole, jej pozostatky sa však dodnes nenašli.