Tvorivá perfekcionistka Monika 

- okrem rôznych umeleckých činností rada cestuje

- miluje svoj pokoj

- vpred ju ženie večná nespokojnosť 

Monika Čiliaková
Monika Čiliaková
Zdroj: archív M. Č.

Moniku to k ihle a niti ťahalo od detstva, no nikdy sa nenaučila šiť. „Odmalička ma fascinovalo módne návrhárstvo a rada som si kreslila návrhy šiat. No nikdy som sa nepokúsila naučiť sa šiť.“ Pre Moniku bolo jednoduchšie vyrábať šperky z korálikov.

Kreatívnosť v krvi

Vraví, že kreativitu má v krvi. „Všetci v rodine máme radi kreatívnu tvorbu. Ocino napríklad momentálne vyrába umelecké spony a opasky.“ Keď študovala na ekonomickej fakulte, rozhodla sa svoje tvorivé nápady zhmotniť. „Počas štúdia na vysokej škole som robila šperky z drôtu a korálikov. Neskôr aj výraznejšie náhrdelníky. No v poslednom ročníku som s tým prestala, aby som sa naplno venovala štúdiu. Výroba totiž vyžadovala veľa času a príliš ma to rozptyľovalo. Keď niečo tvorím, tak na to stále myslím. Najradšej by som sa venovala len tomu a ani spať by som nepotrebovala,“ smeje sa kreatívna mamička. „Kým nedokončím to, čo som začala, potrebujem jediné – tvoriť.“ Po škole mala od tejto kreatívnej záľuby dlhšiu, asi deväťročnú prestávku.

Jej výtvory si všimli aj známe osobnosti.
Jej výtvory si všimli aj známe osobnosti.
Zdroj: archív M. Č.

Je príliš náročná

Našťastie, k výrobe šperkov sa opäť vrátila. Bolo by škoda zahodiť jej talent, trpezlivosť hrať sa s každým kúskom a cit pre kombináciu a vytváranie šperkov. Hoci začala tvoriť až ku koncu rodičovskej dovolenky, neľutuje to. „Chýbala mi nejaká kreatívna činnosť a sebarealizácia,“ spomína na to „hluché“ obdobie bez tvorenia. Nie je spokojná s hocičím, preto väčšina pokusov skončila najskôr v koši.

Keď niečo tvorím, tak na to stále myslím. Ani spať by som nepotrebovala.
 

Nech je to výrazné

„Rozhodla som sa zdokonaľovať v technike šitých náušníc.“ Monika uznáva, že je to časovo náročná technika. Veď ušiť jeden pár trvá štyri až osem hodín. No to, čo tomu predchádza, je kreatívny nápad. Jej šité náušnice nájdete na Instagrame pod menom: monikaciliakova_sperky. Inšpiráciu berie všade navôkol. Najradšej má farebné kontrasty, ale aj odtiene bielej. Inokedy vytvára všetko tmavé a používa veľa čiernej. „Nemám vyhradený štýl, rada robím výrazné veci. Tie jednoduché ma veľmi nebavia a taktiež ma nebaví robiť podobné veci. Rovnakú vec nerobím dvakrát. Vytváram ich podľa vlastných návrhov, a tak je každý kus originál.“

Kreatívnosť má v krvi
Kreatívnosť má v krvi
Zdroj: archív M. Č.

Živiť sa tým zatiaľ nechce

„Keďže som na rodičovskej dovolenke, tak čas na tvorbu mám len v noci, keď syn zaspí.“ Najviac ju v záľube podporuje manžel. „Niekedy ma aj skritizuje, ale beriem to tak, že tomu nerozumie, a ťažkú hlavu si z toho nerobím,“ odpovedá Monika s úsmevom. Či sa z Monikinej záľuby stane zároveň práca, to si nie je celkom istá. „Bojím sa, že by ma to potom prestalo baviť,“ vyjadruje s neistotou. Možno časom zmení názor. Stretáva sa s pozitívnym hodnotením a výrazne ju to posúva ďalej. Najväčšiu radosť jej urobí, ak o jej náušnice prejaví záujem niekto, kto doposiaľ žiadne nenosil. Vtedy s istotou vie, že sa páčia

Jej výtvory si všimli aj niektoré známe osobnosti, napríklad blogerka Ivana Štanclová alebo modelka Eva Cifrová. Náušničky sa im zapáčili, a tak im Monika navrhla spoluprácu.