Kika

- Charakterizuje sa ako tvorivá baba plná fantázie.
- Miluje svoju rodinu, prírodu, tanec.
- Rada chodieva do spoločnosti s kamarátkami a veľa sa smeje.

Kristína Wenzlová
Zdroj: archív K. W.

Od detstva milovala koráliky, ich krásne farby, tvary a to, čo všetko sa z nich dalo vyrobiť. Keď Kika pracovala v obchode s odevmi, fascinovali ju rôzne korálikové nášivky na oblečení, no vždy jej napadlo, že ak sa odev vynosí alebo vyradí, tak s ním putuje do koša aj tá krásna aplikácia.

„Vtedy sa mi v hlave zrodil nápad, že by som mohla urobiť nejakú brošňu z korálikov. Moja kamarátka ma zaviedla do korálikového obchodu a ja som sa zamilovala do toho čarovného miesta,“ spomína Kristína na svoje začiatky. Nakúpila si koráliky a komponenty na výrobu a na internete našla videá, ako urobiť korálikovú výšivku.

„Tak som skúšala a párala, zlostila sa aj radovala, kým som svoj návrh vyrobila. Postupne som sa učila rôzne techniky a už sa tomu venujem viac ako šesť rokov,“ usmieva sa. Popri výrobe brošničiek pracuje na čiastočný úväzok u kamarátky v požičovni spoločenských šiat, kde je vo svojom živle, pretože je obklopená šatami, korálikmi, výšivkami a inšpiráciami.

Nahovorili ju kamarátky

Najviac ju v tvorbe podporuje jej dcérka a partner, ale tiež kamarátky. Tie ju totiž dotlačili k tomu, aby výrobky ukázala aj iným. Kristína vraví, že aj ju, tak ako každého „handmade“ tvorcu, najviac teší, keď sa jej ručná práca, do ktorej dáva svoje srdce, niekomu páči a vie ju oceniť. „Som veľmi šťastná, keď mi niekto napíše, že robím krásnu prácu a drží mi palce. Je to úžasný pocit, ktorý ma posúva ďalej. Bez mojich zákazníčok a sledovateľov by to celé nemalo zmysel,“ vyznáva úprimne Kika.

Je to relax a únik do iného sveta, sveta krásneho, farebného, korálikového.
 

Na otázku, či by sa tejto záľube chcela venovať naplno, vie jednoznačne odpovedať áno. „Milujem to, čo robím, napĺňa ma to a je to pre mňa zároveň relax a únik do iného sveta, sveta krásneho, farebného, korálikového.“

Kika od detstva milovala korálky
Zdroj: archív K. W.

Rozkladá si farby

Kika všetky výrobky robí sama od úplného začiatku, teda návrhu, výroby až po zabalenie. „Najskôr si nakreslím návrh, ktorý potom prekreslím na filcový základ. Obšijem línie brošne a skombinujem koráliky, perly, kryštály podľa toho, čo idem vyrábať a akú má zákazníčka predstavu. Používam techniku korálikovej výšivky. Celú brošničku ukončujem kvalitným japonským zapínaním. Spojím vrchnú výšivku a spodnú časť so zapínaním a ukončím obšitím dookola,“ opisuje pracovitá Kika. Vraj keď ide tvoriť, tak jej veľmi pomáha, keď si rozloží všetky možné farby a tvary korálikov na stôl. Keď sa na ne zapozerá, už presne vie, ako bude brošnička vyzerať. Ak by sa na jej stôl pozrel niekto iný, povedal by si, že je to čistý chaos, ale ona tam vidí hotové diela.

3D vzhľad
Zdroj: archív K. W.

3D vzhľad

Inšpiráciu berie odvšadiaľ, kam sa pozrie. „Mám v hlave veľmi veľa nápadov, ktoré sa snažím postupne vyrábať. Rada pozerám módne prehliadky a sledujem trendy. Asi najtypickejšie pre mňa je kombinovať malé a veľké koráliky, aby moje brošne mali taký ,vystúpený‘ 3D plastický vzhľad,“ vysvetľuje. Jej brošne si môžete pozrieť na Instagrame pod menom kikiwe_handmade. „Vždy ma teší, ak tvorím z ružovej, bielej a béžovej, sú to moje obľúbené farby. Používam aj Swarovského krištále, ktoré kombinujem s japonským rokajlom. Veľmi si dávam záležať na kvalitných materiáloch a precíznej práci.“

Jej brošne sú ako zo sveta fantázie
Zdroj: archív K. W.