Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

SILNÝ príbeh Slováka Patrika: Podarilo sa mu vyhrať boj so sklerózou multiplex? Z TOHTO mrazí!

Počas terapie

Zdroj: Archív Patrika Nesládka

Reklama

Sklerózu multiplex Patrikovi diagnostikovali pred dvomi rokmi. Pomoci sa dočkal až v Moskve.

Zdieľať

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Chemoterapia, nulová imunita a TOTÁLNA izolácia: Vďaka tomuto som sa vyliečil!

    Patrikovi Nesládkovi (27) z Prievidze sa konečne dočak pomoci. Pred dvoma rokmi mu diagnostikovali sklerózu multiplex. Mladý muž sa nezmenil s tym, že by sa nevyliečil a v Moskve absolvoval procedúru, kde mu transplantovali za 50 000 eur kmeňové bunky. Neurologička však ostala trochu skeprická a tvrdí, že táto procedúra je riziková a ochorenie nevylieči úplne. 

    Všetko sa začalo pred dvoma rokmi

    Sklerózu multiplex Patrikovi diagnostikovali pred dvomi rokmi. „Po športe mi večer začali tŕpnuť nohy. Na druhý deň som išiel na vyšetrenie a stŕpli mi tak, že som skoro ani nevyšiel po schodoch,“ opisuje Patrik.

    Problémy pacientov s týmto závažným ochorením vyplývajú z poškodenia nervových štruktúr, čo sa môže prejavovať naozaj rozmanito. Pacienti trpia únavou, rozmazaným videním, problémami s pamäťou, poruchami pohyblivosti, svalovou slabosťou či dokonca ochrnutím.

    Jeho veľkou oporou mu bola sestra Andrea podľa ktorej sa ochorenie dá vyliečiť, no na Slovensku sa o tom nehovorí. „Po mojom vlastnom detailnom výskume zahraničných štúdii, štatistik a porovnaní existuje vo svete len jediná nádej na túto diagnózu - Transplantácia vlastných kmeňových buniek v zahraničí,“ uvádza.

    Práve jej brat Patrik sa stal prvým Slovákom, ktorý úspešne podstúpil náročný zákrok v Moskve. „Trval päť týždňov a stál 50 000 eur,“ uvádza Andrea, ktorá by bola rada, keby sa o možnosti dozvedeli aj ďalší pacienti.

    Patrik opísal priebeh procedúry

    „Je to veľmi komplikovaná procedúra. Najskôr vám spravia vstupné vyšetrenia, kedy vám doktor povie, či to vôbec môžete podstúpiť. Potom vám odoberú mladé kmeňové bunky, ktoré zamrazia. Keď ich majú dostatočný počet, začne sa reštart vášho imunitného systému. Niekoľko dní musíte byť v prísnej izolácii, pretože máte imunitu ako novorodenec. Po chemoterapii, ktorá zničí bunky zasiahnuté sklerózou multiplex, vám vrátia mladé bunky, ktoré pred tým zamrazili. Potom vás ešte niekoľko dní pozorujú, pričom sledujú vaše krvné hodnoty a nakoniec vás pustia domov,“ opisuje celú náročnú procedúru hrdinsky Patrik.

    Rodák z Prievidze tvrdí, že kým pred zákrokom býval často unavený a nemal energiu, teraz sa cíti perfektne. „Každý deň športujem a žiadnu diagnózu už neriešim. Staviam dom, mám celkom hektickú prácu a zvládam všetko bez problémov,“ hovorí spokojne.

    Podobne ako jeho sestra Andrea, aj on chce, aby slovenskí pacienti so sklerózou multiplex vedeli o možnosti transplantácie kmeňových buniek. „Aktuálne pomáhame dvom babám zo Žiliny, ktoré si založili zbierku na operáciu v Moskve. Našou víziou však je, aby sa procedúra dostala do povedomia všetkých Slovákov s touto diagnózou,“ dodáva na záver.

    Zdroj: Archív Patrika Nesládka

    Po chorobe na sebe už nebadá ani stopy. Patrik sa pokladá sa zdravého a spokojného človeka

    Podľa Dariny Slezákovej z Centra pre liečbu sclerosis multiplex je transplantácia kmeňových buniek určená pre pacientov s agresívnym priebehom prevažne prozápalového charakteru, ktorí nereagujú na iný vysokoefektívny druh liečby. Tých je zhruba len 3 až 14 percent.

    „V súčasnosti sú možnosti liečby sklerózy multiplex tak bohaté a účinné, že transplantácia kmeňových krvotvorných buniek prakticky vyžaduje minimum pacientov,“ povedala pre Slovenský zväz sclerosis multiplex.

    Tento typ liečby podľa nej ani nie je schopný vždy zabrániť návratu pôvodného ochorenia, pokiaľ ho predchádzajúca chemoterapia úplne nezničila. „Liečba má svoje, najmä krátkodobé toxické riziká, v postransplantačnom období sú to najmä infekcie a krvácania. Neskoršie riziká sú podobné ako pri vysokoefektívnej imunomodulačnej liečbe, ide najmä o sekundárne autoimunitné ochorenia, endokrinopatie, či nádory,“ vyhlásila.

    Podľa Slezákovej si tiež treba uvedomiť, že transplantácia kmeňových buniek pacienta zázračne nevylieči, ale razantne spomalí progresiu ďalšieho poškodenia v dôsledku zápalu.

     

    Vyberáme pre vás niečo PLUS