Patrikovi Nesládkovi (27) z Prievidze sa konečne dočak pomoci. Pred dvoma rokmi mu diagnostikovali sklerózu multiplex. Mladý muž sa nezmenil s tym, že by sa nevyliečil a v Moskve absolvoval procedúru, kde mu transplantovali za 50 000 eur kmeňové bunky. Neurologička však ostala trochu skeprická a tvrdí, že táto procedúra je riziková a ochorenie nevylieči úplne. 

Všetko sa začalo pred dvoma rokmi

Sklerózu multiplex Patrikovi diagnostikovali pred dvomi rokmi. „Po športe mi večer začali tŕpnuť nohy. Na druhý deň som išiel na vyšetrenie a stŕpli mi tak, že som skoro ani nevyšiel po schodoch,“ opisuje Patrik.

Problémy pacientov s týmto závažným ochorením vyplývajú z poškodenia nervových štruktúr, čo sa môže prejavovať naozaj rozmanito. Pacienti trpia únavou, rozmazaným videním, problémami s pamäťou, poruchami pohyblivosti, svalovou slabosťou či dokonca ochrnutím.

Jeho veľkou oporou mu bola sestra Andrea podľa ktorej sa ochorenie dá vyliečiť, no na Slovensku sa o tom nehovorí. „Po mojom vlastnom detailnom výskume zahraničných štúdii, štatistik a porovnaní existuje vo svete len jediná nádej na túto diagnózu - Transplantácia vlastných kmeňových buniek v zahraničí,“ uvádza.

Práve jej brat Patrik sa stal prvým Slovákom, ktorý úspešne podstúpil náročný zákrok v Moskve. „Trval päť týždňov a stál 50 000 eur,“ uvádza Andrea, ktorá by bola rada, keby sa o možnosti dozvedeli aj ďalší pacienti.