Reklama

Skutočný príbeh: Nevedela som, že som tehotná!

Ilustračné foto

Zdroj: Isifa.com

Reklama

Predstavte si tehotenstvo bez ranných nevoľností, priberania, opuchnutých nôh a vynechania menštruácie. Tehotenstvo, počas ktorého sa vaše telo nemení.

A po 9 mesiacoch vás náhle prekvapí bolesť, z ktorej sa vykľuje – pôrod.

Hoci to znie ako scenár filmu, prípady žien, ktoré nevedeli, že sú tehotné, sa v skutočnom živote odohrávajú častejšie, ako by ste čakali. Jednou z nich je aj Mirka zo západného Slovenska.

„Keď mi vynechal menzes, neriešila som to, keď mi vynechal aj druhý mesiac, zašla som k doktorovi. Ten však tehotenstvo vylúčil a objednal ma na ultrazvuk. Mala som 34 rokov, moji synovia z prvého manželstva mali 15 a 11 rokov. V tom čase som pracovala ako fakturantka v neďalekej firme. Na ultrazvuk som čakala desať dní a od prechodu až po rakovinu mi napadalo čokoľvek. Test som si nerobila, keďže som sa ako tehotná necítila. Mala som strach, že som chorá, pretože rakovina u nás v rodine ‚veselo’ zabíja,” spomína Mirka na neuveriteľný príbeh spred piatich rokov. „Na ultrazvuku mi však povedali, že som v tridsiatom týždni! Prvých päť mesiacov tehotenstva som mala normálny menzes, zle mi nebolo ani jeden raz, a to obidve tehotenstvá predtým som tri mesiace doslova prevracala. Pohyby som vnímala ako pohyb čriev... Okrem mňa sa čudoval aj lekár, no personál bol úžasný a napokon bolo potvrdenie môjho tehotenstva šťastnou správou,” spomína nečakane trojnásobná mamička, ktorej tak na pôrod a prípravu na nového člena rodiny zostalo necelých desať týždňov.

„Môj priateľ sa potešil, synovia dúfali, že to bude brat, no najťažšie bolo oznámiť to vo firme, lebo mi bolo jasné, že bude treba nájsť za mňa rýchlo náhradu. Kamarátky mi za pár dní darovali od kočíka po postieľku všetky veci a nové som tak kupovala len minimálne,” hovorí Mirka, ktorá bez lekárskej starostlivosti prežila takmer celé tehotenstvo. Našťastie, na jej zdravotnom stave či zdraví bábätka v brušku sa to nijako neodrazilo. „Samozrejme, bála som sa, pretože som nemala spravené žiadne testy či vyšetrenia, no už som nemala čas špekulovať, len dieťatko porodiť. V tehotenstve som nikdy nemala žiadne problémy, až ku koncu každého tehotenstva som mala vysoký tlak.” Bratia sa ďalšieho chlapa do partie dočkali, päťročný Marek je veselý, zdravý škôlkar. Mirka tak zažila tehotenstvo bez nevoľností, pribrala len šesť kíl a nemala žiadne sprievodné problémy a javy, ktoré toto obdobie zvyčajne charakterizujú.

Vzácne, to áno, no nie nemožné. Na Slovensku aj vo svete je čoraz viac žien, ktoré nevedeli, že sú tehotné.

Bublanie v žalúdku nie je len trávenie

Že sú tie ženské divné? Že neexistuje, aby si uvedomelá a inteligentná budúca matka nevšimla, že sa s ňou niečo deje? Nesúďte prirýchlo. Dôvodov, pre ktoré sa tehotenstvo stane nepostrehnuteľným, môže byť niekoľko. Menej pohyblivé bábätko, maternica obrátená smerom k chrbtici alebo väčšia tuková vrstva v oblasti brucha spoľahlivo schovajú všetky pohyby a prípadné problémy so zažívaním len nahrávajú verzii, že bublanie v žalúdku je len výsledkom trávenia. Známym mýtom je aj to, že žena nemôže otehotnieť počas dojčenia alebo tesne po pôrode. Opak je pravda a pri neustálenej menštruácii, nazbieraných kilách z predchádzajúceho tehotenstva a hormonálnej nerovnováhe sa v kolotoči prebdetých nocí a uplakaných dní nečakané a neplánované tehotenstvo ľahko stratí. Rovnako aj športovkyne a atlétky, ktorým na ich tele neunikne ani gram navyše, v prípade priberania len pritvrdia svoj športový režim a pravidelnými brušnými cvičeniami nedajú telu žiadnu šancu na rast. „Moja známa je pevnejšej postavy, a keď mala 42 rokov, myslela si, že je v prechode. Začala teda chodiť pravidelne do fitnescentra, aby sa zbavila nadbytočných kíl, a raz pri cvičení dostala strašné kŕče. Vzali ju do nemocnice, kde jej oznámili, že rodí! Jej muž bol z toho úplne zúfalý, dozvedel sa, že je otcom, až keď porodila. Našťastie, ich známym sa narodilo dieťa, tak jej poposúvali všetky vecičky,” spomína si Monika z Košíc.

Stres v práci či v domácnosti, sťahovanie, zmena zamestnania, úmrtie v rodine či rozvod – to všetko môže ovplyvniť pravidelnosť menštruačného cyklu, ale aj vysvetliť príznaky, ktoré môže tehotná žena cítiť. Za priberanie na váhe môže stres, opuchnuté nohy a boľavý chrbát zasa spôsobiť náročná práca… Ak je žena tehotná a nevie o tom, rozličné telesné zmeny si môže vysvetľovať po svojom. K tomu si prirátajte ženy, ktoré trápi endometrióza, polycystické vaječníky, majú v rodine históriu rakoviny a... namiesto dobrej správy o prírastku do rodiny očakávajú tú najhoršiu. „Moja sestra mala prasknuté slepé črevo a v nemocnici pre komplikácie strávila niekoľko týždňov. Dosť schudla a bola celá slabá, takže keď začala pomaly priberať na váhe, všetci sme sa z toho tešili. O pár mesiacov sa však začala sťažovať na bolesti chrbta a brucha a všetci sme si mysleli, že sa jej buď otvorila rana, alebo že má problémy spôsobené jej prechádzajúcou operáciou. Na pohotovosti nám však povedali, že čudné pohyby v jej bruchu nie sú črevá, ale dieťa! Moja sestra bola tesne pred pôrodom! Dnes som pyšná teta dvojročnej Vanessky, no keby sa to nestalo mojej sestre, neverila by som, že je možné byť tehotná a nevedieť o tom,“ vysvetľuje neuveriteľné okolnosti narodenia svojej netere Hana z Banskej Bystrice.

Nečakané tehotenstvo často prekvapí ženy, ktoré majú niekoľko kilogramov navyše. Vystupujúce bruško a plnšia tvár k nim skrátka patria a nejaký ten váhový posun ich nijako nevyvedie z miery. Tehotenské krivky sa tak schovajú pod vrstvu tuku a ak takéto tehotenstvo nemá žiadne iné príznaky, nikto ho nemá šancu odhaliť. „Moja dvadsaťsedemročná kolegyňa nastúpila do práce spolu so mnou. Chodili sme cez prestávky spolu fajčiť, občas si aj vypila a zrazu prestala chodiť do práce. Nikto nevedel prečo, až nám zamestnávateľ oznámil, že je v siedmom mesiaci tehotenstva. Keď som ju neskôr stretla, povedala, že ani netušila, že je tehotná, pretože jej menštruácia chodila pravidelne do piateho mesiaca. Keď jej však dva mesiace meškala, išla k doktorovi a ten jej oznámil, že je tehotná. Mala však nadváhu, asi preto jej to trvalo dlhšie, kým to zistila,” hovorí o prípade zo svojho okolia Gabika z východného Slovenska.

Na nič sa už nedá spoľahnúť

V USA už niekoľko rokov vysielajú populárny dokumentárny seriál I didn´t know I was pregnant (Nevedela som, že som tehotná) a aj po desiatkach epizód majú stále dosť materiálu na nové a nové časti. Na začiatku je zvyčajne fľaštička s antibiotikami, ktoré sa nemajú užívať spolu s antikoncepciou, zabudnutá tabletka, oneskorená injekcia alebo diagnóza neplodnosti. Stresujúca práca, starostlivosť o rodinu či sťahovanie do iného štátu väčšinou vysvetľujú dôvody náhlej únavy a po negatívnom tehotenskom teste sa všetky predstaviteľky v seriáli upokoja, že tehotenstvo to určite nebude. Až do osudnej chvíle o pár mesiacov neskôr, keď sa ocitnú uprostred kontrakcií na pohotovosti a vyčítajú si všetky párty s alkoholom, volejbalové zápasy i suši, ktorými mohli nevedomky ohroziť svoje práve sa rodiace dieťa. Našťastie, len málokedy je dieťa poznačené nedostatkom prenatálnej starostlivosti, čo však neznamená, že nie je potrebná. Tieto mamičky mali skrátka šťastie.

Prvým príznakom tehotenstva je väčšinou vynechaná menštruácia. Ak však žena menštruuje, nemá jej čo naznačiť, že v jej tele rastie nový život. Falošná menštruácia, ktorá sa počas tehotenstva vyskytuje, môže byť obyčajným špinením alebo krvácaním spôsobeným tehotenskými problémami, no pre nič netušiacu nastávajúcu mamičku je znamením, že všetko je o. k. „Prípady nespozorovaného tehotenstva sa najčastejšie vyskytujú u žien so syndrómom polycystických vaječníkov alebo u žien, ktoré sa dostávajú do klimaktéria. V oboch prípadoch ich menštruačné cykly nie sú pravidelné, nedochádza k pravidelnej ovulácii a je tak ťažké predpovedať tehotenstvo, keďže zvyčajne chýbajúca menštruácia je príznakom niečoho iného,” hovorí doktorka Kristen Bendikson z univerzity v južnej Kalifornii, ktorá vystupuje aj v spomenutom seriáli.

„Celkovo sú rizikové skupiny žien s nadváhou a nepravidelným cyklom. Za tehotenstvo často môže zlyhanie antikoncepcie, vynechanie jedinej tabletky, kondóm po záruke alebo len číslo do štatistiky, keďže osem žien zo sto otehotnie aj napriek ochrane pri sexe. Žiadna forma ochrany pred tehotenstvom, s výnimkou abstinencie, teda nie je stopercentná. Ak patríte do rizikovej kategórie, určite sa nespoliehajte na domáce tehotenské testy. Nie sú stopercentne spoľahlivé. Hladina hormónov v moči je kolísavá a prípadné tehotenstvo dokáže potvrdiť alebo vylúčiť len lekár pomocou rozboru krvi alebo ultrazvuku,” prízvukuje doktorka Bendickson.

Tak ak môžeme, od abstinencie vás dôrazne odhovárame. Lebo akokoľvek sa na to pozeráme, „Nevedela som, že som tehotná“ je vždy lepší prípad ako „Nevedela som, s kým som otehotnela“.