Karinka

- je mama dvojročného synčeka Sebastiánka a čaká druhé bábätko
- rada číta knihy o mystike, aure, čakrách, bylinkách a samoliečení
- je šťastná v prírode so sučkou Angie

Éterická víla
Zdroj: archív autorky

Karina vyrastala v rodine, ktorá sa zaujímala o duchovný svet a mágiu. Jej rodičia vždy verili v silu magických symbolov a predmetov. Pravdaže, niečo z toho sa prenieslo aj na ňu. Čím bola staršia, tým viac ju to ťahalo práve k lapačom snov. Dnes s úsmevom priznáva, že je od nich závislá.

Záľuba na celý život

Ako iné ženy neodolajú pekným topánkam či kabelke, Karininou slabosťou sú lapače snov. „Vždy keď ma nejaký zaujal, musela som ho mať,“ priznáva. Jedného dňa si povedala, že vyskúša nejaký vytvoriť aj sama. A hneď ako bol prvý na svete, vedela, že je to záľuba na celý život. „Nikdy pri žiadnej inej aktivite som sa necítila tak skvelo, ako keď som tvorila ten magický predmet. Vyrobiť niečo bol prenádherný pocit, odjakživa ma to priťahovalo. Je to môj splnený sen, vďaka ktorému sa mi zmenil život k lepšiemu,“ vyznáva sa Karina.

Pomohli jej psychicky

Pred niekoľkými rokmi bola tri mesiace v kritickom stave v nemocnici. Keď sa z toho zázrakom dostala, bola na tom psychicky veľmi zle. Ale keď začala s tvorbou lapačov snov, psychika sa jej výrazne zlepšila. Vďaka tejto tvorivej práci sa naučila relaxovať a nechať minulosť minulosťou.

Lapače snov
Zdroj: archív autorky

Prečo sú také jedinečné

„Veľa ľudí neverí v ich magickú silu, no ak neveria, tak lapač určite fungovať nebude. Každý si môže vybrať lapač, ktorý vystihuje jeho osobnosť. Práve preto je každý kúsok jedinečný. Pri výrobe je dôležité, aby som bola pokojná a pozitívne naladená, pretože to, čo vyžarujem, vkladám do nich. Každý jeden vyrábam s veľkou láskou a radosťou,“ vysvetľuje, ako to funguje.

Kam ich dať

Lapač pochádza od severoamerického indiánskeho národa, podľa ktorého sa používa ako talizman zavesený nad posteľ, kde zachytáva do svojej pavučiny zlé sny. Tie potom spália prvé slnečné lúče. Karina vysvetľuje, že ho možno zavesiť aj blízko okna alebo dverí, aby tak zaistil čo najlepší spánok. „Aby bol lapač účinný, nemal by byť umiestnený v blízkosti nôh alebo priamo v okne. Môžete ho však použiť aj ako amulet, ktorý ochráni pred negatívnou energiou. Preto ho ľudia zvyknú nosiť na krku či mať v aute alebo v práci. Reguluje prúdenie pozitívnej energie čchi. Mnohí ho však majú zavesený len ako dekoráciu a netušia, čo všetko dokáže.“

Lapač snov
Zdroj: archív autorky

História prvého lapača snov

Jedna z najznámejších indiánskych legiend kmeňa Siuxov hovorí o žene, ktorá nevedela utíšiť svoje plačúce dieťa, a tak sa rozhodla ísť za indiánskou starenkou, aby jej poradila, ako sebe i dieťaťu pomôcť. Stará Indiánka jej povedala, ako vyrobiť talizman na pokojný spánok, a tak vznikol prvý lapač snov. Odvtedy už dieťa spalo pokojne a neplakalo.