Kika vraví, že vždy bola typ poslušného dievčatka. Vyštudovala ekonomiku a manažment. Našla si prácu vo veľkej korporácii. Keď sa pýtam, čo bol ten impulz, pre ktorý odišla, odpovedá: „Impulzov v mojom prípade bolo hneď niekoľko. Je to už dnes, tuším, bežné, že keď mladí ľudia nastúpia do veľkej firmy, po polroku vyhoria z psychickej, emočnej, vnútornej stránky. Netrpela som síce syndrómom vyhorenia, no tá práca mi nedávala zmysel, nenapĺňalo ma, čo robím. Cítila som sa ako v klietke, že to nie som ja.“ Spomína tiež, že nešlo o rozhodnutie zo dňa na deň. „V práci sme boli mladí kolektív, no napriek tomu sa nám vytratila iskra z očí. Povedala som si, že takto už nechcem pokračovať vo svojom živote.“

Kristína Sládečková
Zdroj: archív K.S.

Nový začiatok, no dlhá cesta

Začala sa nová životná etapa. Kika mala boľavú chrbticu, ktorá bola dôsledkom sedavého zamestnania. Mladá žena začala hľadať cvičenie, ktoré by jej pomohlo, a tak sa ocitla na hodine jogy. Po prvej hodine sa tam nemienila vrátiť, ale ako sama vraví, našťastie jej joga dala druhú šancu. Vďaka ásanam uľavila boľavej chrbtici, naťahovala svoje stuhnuté svaly a s úžasom pozorovala ich efekt nielen na telo, ale aj myseľ. Fascinovali ju vraj možnosti, ktoré joga ponúka, skúšala rôzne štýly a postupne zisťovala, že každá hodina je iná, čo inštruktor – to joga, napriek tomu, že je len jedna. Ako sa teda dostala k povolaniu lektorky jogy?

„Ako slepé kura k zrnu, ako sa hovorí,“ smeje sa mladá žena. „Na Slovensku som praktizovala jogu už päť rokov, a keď prišla možnosť spraviť si kurz, v rámci ktorého som musela odučiť pár hodín, zapáčilo sa mi to a to bol ten prvotný impulz,“ spomína na radosť z precvičovania. Zároveň mi rozpráva, čo všetko musela absolvovať. „Najskôr základný tréning ako klasický jogový inštruktor. Ten som absolvovala v Miláne. Všetky kurzy, ktoré mám, som vykonala v zahraničí. Mala som 200 hodín, čo je minimum, s ktorým človek začína. Znakom dobrého učiteľa je, že sa stále učí, a preto sa snažím aj ja sama neustále vzdelávať. Tak som prišla k štúdiu jogovej terapie, ktorú som absolvovala v Prahe u indických učiteľov. To štúdium trvalo ďalších 175 hodín a potom som bola dvakrát po sebe v Indii, kde som zakaždým absolvovala jogový výcvik trvajúci sto hodín.“ Kika vďaka joge precestovala mnohé krajiny, vzdelávala sa a nasávala informácie.

Každá joga pracuje s fyzickými štruktúrami, teda jangovou časťou. Jej srdcová záležitosť je jin joga, ktorá je pasívna.
Zdroj: archív K.S.