Reklama

Slovenka Lenka si šla za svojimi cieľmi! Dnes sa dostala až na miesto obchodnej riaditeľky! WAU

Reklama

Lenka Kmeťová (27) je obchodná riaditeľka známej online kuriérnej služby. Ako sa mladá Slovenka dostala na tento dôležitý post a ešte k tomu do škandinávskej krajiny?

Po vyštudovaní technickej školy v Košiciach odišla mladá absolventka Lenka do Prahy, kde na začiatku svojej kariéry očakávala lepšie pracovné príležitosti. Obzerala sa po nejakom start­upe. „Vtedy ma zaujala spoločnosť, ktorá je známa donáškou jedla, a pre mňa bola ideálnou voľbou. V Česku iba začínala a ja som tiež začínala od piky – na zákazníckej podpore,“ opisuje svoje začiatky.

Vždy nové veci

Cieľavedomá žena vedela, že na sebe musí neustále pracovať, manažérsky sa rozvíjať a učiť sa nové veci. Absolvovala veľa kurzov a rozhodla sa študovať aj MBA psychológiu, čo je oblasť, ktorá ju veľmi zaujíma. Ako hovorí, cítila, že sa potrebuje posunúť ďalej. Keď prišla ponuka práce v Nórsku, vedela, že je to ono, a rozhodla sa ju prijať. „Pred pár mesiacmi som sa presťahovala a prevzala obchodný tím zložený približne z 20 ľudí. Pre Nórsko má spoločnosť Wolt pripravené veľké plány: spustenie viac ako 30 miest v tomto roku, čo nás dostane na celkový počet viac ako 55 miest. Ľudia sú tu skvelí, je to však úplne iné ako v Česku. Znova ma to veľa učí a posúva ďalej,“ vraví šťastne.

Vyhýba sa negativite

Podľa Lenkinho názoru sa vždy nájdu jedinci, ktorí svoju nespokojnosť premietajú do okolia. „Vždy som si vyberala cestu zvedavosti, fascinovalo ma odhaľovať tajomstvo úspechu tých, ktorí v živote významne napredovali. Každý z nás má možnosť vidieť v každej situácii buď príležitosť, alebo prekážku. Ja volím príležitosti a zameriavam sa na ne s vedomím, že moje úmysly sú čisté a že nepochopenie a nevôľa iných sú neoddeliteľnou súčasťou cesty. Kľúčové je vyhnúť sa negativite. V tomto som mala šťastie,“ vyznáva s vďakou.

Má sa o koho oprieť

Najviac ju vždy podporovali kamaráti a rodina. Rodičia a brat ju dobre poznajú a vedia, že keď sa pre nejaký krok rozhodne, nič ju nezastaví a niet cesty späť. „Tentoraz, pri sťahovaní do Nórska, mi poskytli neoceniteľnú podporu, pomáhali s presunom mojich vecí, logistikou a všetkým, čo bolo potrebné. Je kľúčové, akých ľudí vo svojom okolí máte, a preto má pre mňa obrovský význam, že ma obklopujú prajní, skvelí a dobrosrdeční ľudia,“ vyznáva sa.

Rada podporuje iných

V začiatkoch kariéry jej zase veľmi pomohol mentor, ktorý jej bol schopný odovzdávať svoje skúsenosti tak, aby nemusela všetko objavovať metódou pokus – omyl. „Sama som sa neskôr stala mentorkou a dokonca aj koučkou. Je mi veľkým potešením pomáhať ostatným,“ vysvetľuje. Keď venuje niekomu svoj čas a môže sledovať, ako ľudia nasledujú svoje sny, je to pre ňu nádherný pocit. „Ak môžem niekomu ušetriť prechod zbytočnými problémami, robím to s radosťou a práve to je mojím cieľom.“

Mimo komfortu

Ak by mala zhodnotiť, čomu vďačí za to, kde je teraz, vraví, že prijala myšlienku, že opustenie svojej komfortnej zóny sa stalo jej novou komfortnou zónou. „Naučila som sa pohybovať mimo svoju komfortnú zónu, čo si síce vyžadovalo veľa mentálnej energie, ale zároveň ma to posunulo a obohatilo,“ vraví a dodáva, že i preto si cení možnosti, čas a prostriedky, vďaka ktorým si dokáže oddýchnuť. Jej hobby je joga, tanec, cestovanie, pečenie a trávenie času s priateľmi. „Som si vedomá, že život netvorí len práca, a to som si musela osvojiť.“

Problémy rieši rada

Lenku vpred ženie aj túžba učiť sa nové veci. „Môj postoj je taký, že skôr vidím príležitosti než problémy. Je ľahké upadať do negativizmu a sťažovať sa, ale nájsť riešenie a pozitívne to obrátiť, mi pripadá prirodzené. Rada riešim problémy a získavam tým určitý nadhľad nad životom. Keď čelím ťažkostiam, snažím sa na ne pozerať ako na príležitosť niečo sa naučiť. Verím, že všetko, čo sa deje, má svoj dôvod – aby som niečo pochopila. A ak to nepochopím, život mi tú lekciu podsunie znova a znova.“

Ženám sa tu vodí lepšie

Zároveň vidí, že v poslednom období došlo k výraznému po­kroku, no predsudky voči ženám v pracovnom prostredí, najmä na Slovensku a v Česku, stále pretrvávajú. Tieto bariéry si vyžadujú od žien extra úsilie na dosiahnutie uznania. „Oproti tomu, v Nórsku som zažila oveľa otvorenejší prís­tup k ženskému leadershipu (v preklade vedeniu). Táto skúsenosť potvrdzuje, že zmena k lepšiemu je možná a že existujú spoločnosti, kde je rovnosť pohlaví normou.“ Preto si myslí, že je nevyhnutné, aby sa ženy podporovali a vzájomne motivovali k rastu a osobným cieľom, vytvárajúc tak priestor, kde každý môže uspieť nezávisle od pohlavia.

Stále prekonáva strach

To, čo si zo svojich skúseností odnáša, je, že i napriek strachu je dôležité konať. „Stále je v pozadí nervozita, či splním očakávania alebo nesklamem seba a ľudí vo svojom okolí. Ale to sú len mentálne bariéry, ktoré nás obmedzujú. Boj s takzvaným imposter syndrómom bol u mňa dlhý a nakoniec som pochopila, že bol zbytočný,“ vraví a jedným dychom dodáva, že my ženy často, bohužiaľ, disponujeme nižším sebavedomím, a preto je kľúčové vedome pracovať na jeho posilnení. „Sebavedomie sa dá rozvíjať. Skutočnosť je taká, že ak sa pokúsime a neuspejeme, svet sa nezrúti, skúsenosť nám vždy prinesie cenné lekcie. Riadim sa tým, aby som v živote viac neľutovala činy, ktoré som neuskutočnila, než tie, ktoré nevyšli podľa predstáv,“ zdôveruje sa na záver so svojimi skúsenosťami.