Mirka

Dizajnérka a tkáčka
Zdroj: archív M. S.

- Navrhuje ručne tkané koberce, kabelky, sukne, pončá, vankúše, koberčeky pre domácich miláčikov, tkané obaly na knihy a iné výrobky.

- Jej snom je žiť tak, aby si vždy pred spaním mohla povedať, že aj tento deň bol splneným snom.

Mirka začína svoje rozprávanie: „Moja cesta k remeslu bola prirodzená, keďže sa to u nás traduje. Tkaním sa zaoberala prababka, môj starý otec a potom moja maminka. Bola som malým učňom, keď som sa prizerala, a nechápala som, na čo treba všetky tie nite. Neskôr som sledovala maminu, ako preplieta rukami-nohami a tvorí krásne výrobky. Práve ona ma inšpirovala natoľko, že som sa začala tkaniu venovať aktívne. Po niekoľkých rokoch práce v banke som sa rozhodla, že to idem vyskúšať naplno.“

Dizajn pod palcom

A veru, dobre urobila! Dnes sa venuje remeslu na plný úväzok. Má rodinnú firmu MY tkáme a spolupracuje s tímom ľudí. V Bratislave otvorili ateliér, kde predávajú výrobky, ale aj organizujú kurzy tkania a teambuildingy. Venuje sa navrhovaniu tkaných výrobkov a nepredstavujte si pod tým len tkané koberčeky. Navrhuje oblečenie, pončá, sukne, kabelky a iné doplnky. Vo firme má pod palcom dizajn a komunikáciu.

Takéto kabelky v obchode nekúpite.
Zdroj: archív M. S.

Vlastná výroba pre „gurmánov“

Mirka na poctivú ručnú prácu nedá dopustiť: „Myslím si, že ľudia, ktorí si kupujú vlastnoručne vyrobené výrobky, sú ,gurmáni‘. Uprednostňujú kvalitu, trvácnosť a podporujú aj tradíciu remesla. My tvoríme veci s láskou a nadšením. Tešíme sa z každého výrobku a niekedy sa nám s ním aj ťažko lúči. Rozdiel medzi výrobkom z obchodného domu a tým naším je ten, že náš je unikátny. Nevyrábame rovnaké veci a často je zaručená úplná originalita. Tovar necestuje z iných štátov a je vyrobený ručne a nie strojovo. To zaručuje jeho trvácnosť a ľuďom slúži dlhé roky.“

Takéto kabelky v obchode nekúpite.
Zdroj: archív M. S.
Pomaličky sa u ľudí prebúdza chuť tvoriť a ponúkať tradičnú prácu.
 

Jej srdcové záležitosti

Mirka je pyšná na svojich kolegov a partnera, pretože ju podporujú a inšpirujú. Hlavným iniciátorom bola jej mamina, ona už len vdýchla „život“ tejto tvorbe. Jej srdcovou záležitosťou je každý výrobok, ktorý úspešne dokončí. Učí sa každý deň niečo nové a tvrdí, že kreativita rastie s vekom. Páčia sa jej najmä ručne tkané sukne. Nikdy by nepovedala, že sukňa tkaná z vlny môže byť taká pohodlná, príjemná a prispôsobivá.

Ručne tkané koberčeky sú trvácnejšie.
Zdroj: archív M. S.

Budúcnosť remesla

Budúcnosť remesla na Slovensku vidí pozitívne. „Pomaličky sa u ľudí prebúdza chuť tvoriť a ponúkať tradičnú prácu. Vidíme to aj na našich kurzoch tkania – ľudia začali vnímať čaro ručnej práce. Stále platí, že cenou sa remeselníci nikdy nevyrovnajú veľkovýrobe, čo je prirodzené. Nás teší záujem o naše výrobky (MY tkáme – ručne tkané výrobky) aj napriek tejto ,nevýhode‘. Všetky sú totiž tkané s láskou a pretkané tradíciou,“ zakončuje.

Mirka sa môže spoľahnúť na svoj tím.
Zdroj: archív M. S.