Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Slovenka precestovala 62 krajín sveta! Učarovala jej Saudská Arábia: Toto sa tam oplatí vidieť

Slovenka precestovala 62 krajín sveta! Učarovala jej Saudská Arábia: Toto sa tam oplatí vidieť

Zdroj: archív Zuzany Greizingerovej

Reklama
Soňa Andrisíková

Soňa Andrisíková

redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy

Zuzka Greizingerová (38) sa cíti doma vysoko v oblakoch. Tvrdí, že práca letušky je skôr životný štýl. Precestovala 62 krajín a počas kovidovej pauzy o tom napísala knihu. Ktoré miesta jej najviac učarovali?

Zdieľať

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Slovenka za hranicami takto trávi čas na Azorských ostrovoch. Pozrite na tie kvety v pozadí

    Pred vycestovaním pracovala ako redaktorka v časopise. Po šiestich rokoch dostala obrovskú chuť vycestovať do sveta. „Bolo to logické, lebo najviac ma bavilo písať o cestách, vzdialených miestach a cudzích kultúrach. Navyše od momentu, keď som si kúpila prvú letenku na dovolenku do Egypta, ma fascinovali lietadlá a letiská. Pozorovala som ľudí rôznych národností a fantazírovala, kam, za kým a z akých dôvodov cestujú,“ začína rozprávanie.

    Inšpirovaná známou
    Dlho však váhala dať v práci výpoveď a cestovať. „Nemala som na to dosť peňazí ani odvahu.“ Až jedného dňa si všimla na sociálnych sieťach, že jej známa každý týždeň zverejňuje fotku z iného konca sveta. Raz jazdí na Srí Lanke na slonovi, potom stojí na Times Square v New Yorku a následne sa objíma s austrálskou koalou. Vysvitlo, že známa lieta ako letuška pre Emirates. Povzbudila Zuzku, že v 29 rokoch nie je neskoro, a tak sa prihlásila na výberové konanie.

    Splnený sen
    „Do roka a do dňa som už lietala pre Etihad z Abú Zabí. Ale začínala som v Emirates v Saudskej Arábii a nebolo to také zlé. Stretla som sa tam s letuškami Slovenkami a Češkami a našla si kamarátky, ktoré mám dodnes. Skúsenosti z púšte nás nesmierne spojili. Áno, keď sme na sebe nemali konzervatívnejšiu uniformu letušky, museli sme chodiť zahalené. Napriek všetkým zákazom sme si to vedeli užiť. Chodili sme na tajné divoké párty v súkromných domoch, skoro všetky sme povymieňali slovenských frajerov za arabských. Časom sme sa naučili, ako prísne pravidlá krajiny obchádzať. V Saudskej Arábii sa dialo všetko, ale len za vysokými múrmi súkromných domov, nikdy nie verejne,“ prezrádza.

    Lietala po celej zemeguli
    Keď po roku začala lietať pre Etihad v Spojených arabských emirátoch, to sa už začal celkom iný príbeh. „Konečne som lietala po celej zemeguli. Postupne do Etihadu prešli aj ďalšie kamarátky zo Saudskej Arábie. A tak sa mi mohol začať život letušky, ktorý si mnohí predstavujú. Jeden deň ste v Tokiu, o dva dni v New Yorku a potom zase v Austrálii. Neustále striedanie časových pásem, nedostatok spánku, dvadsaťhodinové zmeny, neľahká práca s ľuďmi všetkých možných národností, zvykov a návykov, pásmové choroby, prísne kontroly nášho vzhľadu, ešte náročnejšie skúšky a bezpečnostné tréningy,“ objasňuje. Na druhej strane, za necelých šesť rokov zažila viac než väčšina ľudí za celý život.

    V Abú Zabí je bezpečne
    Vďaka zamestnaneckým výhodám a zlacneným letenkám cestovala aj počas svojich voľných dní. „V Abú Zabí sa nežilo zle. Bývali sme pri mori, chodili sme na pláž, žili sme si slobodne ako v Európe, akurát s tým rozdielom, že tam boli len dve ročné obdobia – teplo a peklo,“ smeje sa. Saudskú Arábiu aj Emiráty považuje za tie najbezpečnejšie miesta na život. „Keď stratíte telefón alebo peňaženku, buď ich nájdete na tom istom mieste, kde ste ich nechali, alebo vás niekto vyhľadá a stratené veci vám vráti. Ľudia bežne nechávajú odomknuté autá s kľúčmi v spínači zapaľovania. Ako žena sa bezpečne môžete prechádzať po tmavej ulici a nič sa vám nestane.“

    Ako v sci-fi filme
    Kovid však všetko zmenil. „Keď sa vírus začal šíriť v Číne, nikto ne­chcel do Číny lietať, spoločnosť mala problém obsadiť lety personálom, tak začala dávať dvojnásobné platy dobrovoľníkom.“ Zuzka bola dokonca v Pekingu krátko po vypuknutí pandémie a mesto, ktoré poznala ako jedno z najrušnejších, pôsobilo mŕtvo. „Pripadala som si ako v nejakom sci-fi filme. Žiadne vychádzky, štýlové uniformy nahradili sterilné návleky, rúška a gumené rukavice. Keď sa vírus dostal do celého sveta, lietali sme už len repatriačné alebo VIP lety. Po každom lete sme museli ísť na testy a do veľmi prísnej karantény,“ spomína na neľahké časy. Horšie obdobie prišlo na konci roka 2020, keď sa začalo masovo prepúšťať. „V tretej vlne prepúšťania sa to dotklo aj mňa.“

    Napísala knihu
    „Vyskúšala som si prácu na zemi, napísala som knihu Pripútajte sa, pristávame, robila som v cestovnej agentúre, ale lietanie mi nesmierne chýbalo. Tvrdím, že práca letušky je vlastne životný štýl alebo skôr diagnóza. Väčšinou ľudia, ktorí vydržia lietať viac ako päť rokov, už nie sú schopní žiť normálny život. Lietanie vám ostane v krvi. Vravím, že už nepatrím nikam a zároveň všade. A najviac doma som v oblakoch.“ Preto je rada, že sa dnes už všetko vrátilo naspäť do normálu ako v čase pred kovidom.

    Arabi si vážia ženy
    Zuzku najviac fascinuje orientálna arabská kultúra. Vysvetľuje nám, že aj keď to tak nevyzerá, niektoré arabské ženy sú slobodnejšie ako my. Keď je ženou v domácnosti, volajú ju rabbaitul bayt, teda v preklade kráľovná domu, a manažovanie domácnosti je hodnotené ako každá iná práca. My musíme robiť domáce práce popri normálnej práci a deťoch a nikto to neocení. Ale tam sú ženy za to veľmi cenené. A keď chce arabská žena pracovať, majú doma pomocnicu. Má tak viac času pre seba. Ani to, že finančné zabezpečenie je chlapská záležitosť, nie je na škodu. Muži sú odmalička vedení k tomu, aby sa o manželku, sestry, matku, dcéry vedeli postarať. Neboja sa prejavovať náklonnosť, nezľaknú sa záväzkov a povinností. Arab bez rodiny stráca v spoločnosti rešpekt. Takže sú rodinne založení a súdržnejší.

    Odhodiť predsudky
    „Stále tvrdím, že cestovanie robí ľudí lepšími. Ste otvorenejší, tolerantnejší, srdečnejší, trpezlivejší, odvážnejší. Na cestách postupne odhodíte predsudky, získate viac pochopenia pre odlišnosti, empatiu pre druhých. Len čo do niektorej kultúry nahliadnete, pochopíte, že tie rozdiely medzi nami sú presne to, čo robí svet takým nádherným a pestrým. Mňa cestovanie naučilo viac veriť v seba a samotný život. Lebo keď som sa nestratila v Číne, tak už sa nestratím nikde a v žiadnej situácii,“ vraví na záver.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS

    Autor článku

    Soňa Andrisíková

    redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy

    Ako študentka som sa vždy tešila na nové vydanie Nového Času pre ženy a jeho pestrý obsah. Dnes mám to šťastie, že ho spolu s mojimi kolegyňami tvorím pre vás aj ja a veľmi ma to baví. Rada prinášam v jednotlivých rubrikách nové informácie, zaujímavé postrehy, i moje vlastné myšlienky. Okrem domácnosti, vzťahov, zdravia, ezoteriky či hlavnej témy, píšem aj skutočné príbehy, ktoré sa stali mojou srdcovkou. Keď som začala spracovávať príbehy, ktoré vytvoril sám život, prišla tá najväčšia radosť z práce v časopise. Rada dostávam do povedomia osudy žien, ktoré nemajú v živote na ružiach ustlané a napriek tomu sa nevzdali. Rovnako obľubujem také, v ktorých sa ženy inšpirujú navzájom. Vďaka nim i ja sama napredujem.