Slovenka Veronika si splnila odvážny sen: Neuveríte, čo sa jej podarilo stvoriť na Zemplíne!
16. 9. 2020, 14:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 17:52)

Zdroj: barboragirman
Pre Veroniku Veľkovú (29) z Vojčíc je charakteristické, že vždy pracuje s úsmevom na tvári. Jej cesta za vysnívanou kvetinovou farmou, ktorá je krásna svojou inakosťou, nebola jednoduchá a trvala istý čas. No oplatilo sa. Stvorila ju podľa svojich predstáv.

Zdroj: barboragirman

Zdroj: archív V. V., BARBORA GIRMANOVÁ, Lavju.ooo, ONDREJ RYCHNAVSKÝ

Zdroj: archív V. V., BARBORA GIRMANOVÁ, Lavju.ooo, ONDREJ RYCHNAVSKÝ
Galéria k článku
„Východoslovenská nížina je miesto, kde som vyrástla a kde sme s rodinou založili kvetinovú farmu. Poznala som krajinu, pôdu i správanie počasia, ostatné bolo ovplyvnené záujmom o výtvarné umenie, potrebou tráviť čas vonku v prírode, ale aj tým, že pri práci s kvetmi som vyrastala,“ vysvetľuje, ako sa zrodil nápad. „Napriek tomu, že sa práci s kvetmi venujeme už dve desaťročia, kvetinová farma oslávila ešte len svoj prvý rok existencie. Vznikla totiž prirodzeným prechodom z klasickej ,kvetinárčiny‘ vo forme kamennej predajne, ktorú vlastnila moja mama, na menej tradičnú – moju divokú, prevažne svadobnú, no stále s kvetmi z dovozu.“
Veronika poznamenáva, že až v roku 2018 jej v hlave skrsol nápad kvetinovej farmy. Potom nasledovali malé kroky k jej založeniu. Dnešnú podobu farmy tvorí jedna trávnato-bylinkovo-burinová záhrada, levanduľové pole i kvetinové lány v záhrade. Za to, že kvetinová farma existuje, vďačí hlavne rodičom. „Sú mi veľkou oporou, zachraňujú farmu teplou stravou, skúsenosťami, technickou podporou, pochvalou, tvrdohlavosťou a mnohým ďalším,“ prezrádza Veronika s láskou v očiach. Zároveň sa vraj okolo projektu kvet._ pohybuje viacero skvelých fotografov, ktorých pohľad, názor i kritika formujú smerovanie kvetinovej farmy, za čo je majiteľka vďačná.
Zdroj: barboragirman
Miluje výtvarné umenie a prírodu, a tak spojila tieto veci dokopy a vytvára umenie z kvetov.
Ponuka je pestrá
Vo svojej práci s kvetmi ponúka rôzne služby. „Základ tvorí viazanie kytíc a vencov na objednávku, ďalej sú to kvetinové umelecké dielne, ale i svadobné výzdoby, dekorovanie rozličných priestorov či udalostí. V neposlednom rade, každoročne organizujeme levanduľový samozber.“ Práve samozber je niečo nové, čo prináša ľuďom radosť z vlastnoručne natrhanej levandule. A táto akcia samozberu oslovila na Facebooku aj nás, a tak sme Veroniku vlastne našli...
U nás netradičné
Nám sa možno zdá, že podnikanie v takej oblasti práve na Zemplíne, kde má každý záhradku, je rizikové, ale Veronika vysvetľuje: „Je to jednoducho podnikanie ako každé iné a kdekoľvek. Ako akákoľvek iná činnosť má svoje výhody i nevýhody. Uvažovanie o lokálnom trhu sa mení na základe nás všetkých, pretože práve my ten trh tvoríme. Je našou voľbou, či si vyberieme možnosť podporiť lokálnych predajcov, či už sú na východe, alebo kdekoľvek inde.“ Tento postoj jej dodáva odvahu púšťať sa do nových vecí. „Kvetinové farmy vo svete nie sú netradičné, dokonca u našich českých susedov ich je ako maku. Slovensko ich má o čosi menej, ale určite vám odporúčam nejakú v okolí nájsť a tešiť sa z ich skvelej práce a lokálnych kvetov, nech sa z netradičného stane úplne bežné,“ vraví s úsmevom mladá žena.
Zdroj: archív V. V., BARBORA GIRMANOVÁ, Lavju.ooo, ONDREJ RYCHNAVSKÝ
Kedysi sme boli zvyknuté na jednu ružu s ozdobou, dnes je to iné. Inšpiráciou je samotná príroda.
Divoké kytice miluje
Okolie na farmu reaguje rôzne. V mnohých prípadoch veľmi pozitívne. Vraví, že ich práca je jedinečná v prostredí, v ktorom sa nachádzajú. Ako by charakterizovala svoju kvetinovú farmu Veronika? „Často u nás nájdete tradičné kvety, ktoré si ešte pamätáte zo záhrad starých mám, zviazané do veľkých farebných rôznorodých kytíc. Netradične. Divoko. S nádychom prírody, ale i umenia. Dlhé roky nás v kvetinárstvach obklopovali tradičné varianty, napríklad jedna ruža s ozdobou. My sme sa rozhodli pozrieť na kvet._ inak,“ vysvetľuje majiteľka svoje zámery. Je viac než jasné, že nedokážu vyhovieť požiadavkám všetkých. Podľa Veroniky jediné, čo môžu urobiť, je byť tu pre ľudí, ktorým ich práca vyhovuje, zaujíma a teší ich.
Zdroj: archív V. V., BARBORA GIRMANOVÁ, Lavju.ooo, ONDREJ RYCHNAVSKÝ
Pri pestovaní ju dopredu poháňa zvedavosť.
Ženie ju sama príroda
Veronika rozpráva o svojej práci s láskou, pokorou, no i s určitou vášňou. Chvíľami mám pocit, že sa rozprávame o umení a nie o kvetoch. Čo ju v tvorbe poháňa vpred? „Pri tvorbe kytíc nás ženie sama príroda, radosť z toho, keď objavíme nejaký nami nepoznaný druh a môžeme ho použiť, sledovať, čo sa s ním bude diať, ako sa bude meniť, rozvíjať i odkvitať. Pri pestovaní je to hlavne zvedavosť, ktorá posúva vpred.“ Zároveň sú to vraj aj otázky, ako to či ono vypestovať, koľko to bude trvať, v akom čase to bude kvitnúť a či je to v našich podmienkach možné.
Zdroj: archív V. V., BARBORA GIRMANOVÁ, Lavju.ooo, ONDREJ RYCHNAVSKÝ
Kytice a vence viaže zo sezónnych kvetov a bylín.
Prirodzenosť a aktuálnosť priamo zo záhrady
Na záver sa pýtam Veroniky, kde berie inšpiráciu na svoju tvorbu kytíc a kvetinových výzdob, ktoré sú pestré a niektoré nám vyrážajú dych. „Trend, typ a mnohokrát aj formu kytice určuje príroda. Veľkosť, farebnosť kvetov sa nedá ovplyvniť. Subjektívny výber pravdaže robím, takže sú to varianty mojich predstáv s ohľadom na zákazníka. Tvorba je priamoúmerná ponuke, ktorá aktuálne rastie v záhradách,“ usmieva sa inšpiratívna umelkyňa, ktorej tvorbu si môžete pozrieť na www.kvet.online/, ale aj na Instagrame kvet._ či Facebooku, kde nájdete aj aktuálne udalosti na farme.