Slovensko je pod vodou, Dunaj stále stúpa: Vranov hlási katastrofu! A čo sa deje v Bratislave?
4. 6. 2024, 21:12 (aktualizované: 4. 6. 2024, 21:19)

Slovensko je pod vodou, Dunaj stále stúpa. Obrovská TROMBA na východe!
Zdroj: Reprofoto SHMÚ
Zdroj: Facebook/Obec Častá - oficiálna stránka
Zdroj: Facebook/Severe Weather Slovakia o.z./Michal
Galéria k článku
Včerajšie búrky spôsobili na území Slovneska mnohé problémy. Voda sa vylievala z tokov, vietor lámal stromy. Dnes nie je situácia o nič lepšia. Hrozby pred povodňami sa presúvajú na východ krajiny, búrky sa podľa meteorológov môžu vytvoriť kdekoľvek, píše PLUS JEDEN DEŇ.
Búrky, ktoré včera večer pôsobili najmä nad západe Slovenska, sa počas noci presunuli na východ. Priniesli so sebou podľa portálu iMeteo veľké množstvo vody. Na niektorých zrážkomerných staniciach presiahli úhrny zrážok za posledný deň 50 milimetrov.
Najvýdatnejší dážď zažilo Skalité, Oravské Veselé, Torysky a Malcov, kde úhrn zrážok dosiahol až 71,6 milimetrov. Silná búrka sa prehnala Rimavskou Sobotou, kde voda zatopila centrum mesta. Vytopená ostala aj obec Častá v Malých Karpatoch, v Dolných Kočkovciach trvala stacionárna búrka až dve hodiny.
Zdroj: Facebook/Severe Weather Slovakia o.z./Michal
Dolné Kočkovce sa ocitli kompletne pod vodou. Snímky z pondelka 3. júna 2024.
Tromba na východe
Pod vodou je už aj východ Slovenska, kde sa voda vylieva na cesty a komplikuje dopravu. Podľa meteorológov začínajú byť búrky v okolí Košíc, Prešova a Vranova nad Topľou veľmi intenzívne. Vo Vranove nad Topľou v smere na Sečovskú Polianku okrem toho pri búrke spozorovali veľmi výraznú trombu, ktorá nadobudla veľké rozmery. Ide o rotujúci oblak, ktorý nie je nebzepčný do chvíle, keď sa dotkne zeme. Vtedy už ide o tornádo.
Okrem toho vo Vranove nad Topľou v smere na Sečovskú Polianku pri búrke pozorovali veľmi výraznú trombu, ktorú sa nedalo nevšimnúť, keďže nadobudla veľké rozmery, až vzbudzovala strach.
Zdroj: Facebook/iPočasie na Slovensku - iMeteo.sk/Maroš Fusszek
Búrka nad Košicami v utorok ráno.
Vranov hlási katastrofu
Vo Vranove nad Topľou vyhlásili tretí stupeň povodňovej aktivity. Pre TASR to potvrdil prednosta mestského úradu Imrich Kónya s tým, že v meste už zasadal aj krízový štáb.
Zdroj: Facebook/iPočasie na Slovensku - iMeteo.sk/Frantisek Frenky Cmar
Zaplavená cesta vo Vranove nad Topľou.
"Zatopené sú niektoré ulice v mestskej časti Čemerné, priemyselné objekty, dvory a pivnice," uviedol s tým, že situáciu monitoruje aj mestská polícia. Problémy spôsobila naplavená voda z polí a blato. Doplnil, že aktuálne sa v meste pracuje na sprejazdnení jednotlivých úsekov ciest. Škody zatiaľ spočítané nie sú.
Aj v obci Kamenná Poruba v okrese Vranov nad Topľou je po poobednom silnom prívalovom daždi vyhlásený tretí stupeň povodňovej aktivity. Ako pre TASR potvrdil starosta obce Miroslav Janoško, v obci voda z potoka zaplavila úseky ciest. "Na chodníku pred základnou školou nám podvihlo zámkovú dlažbu. Uvidíme, aké budú škody, ideme na obhliadky, keďže hladina vody začína klesať," uviedol starosta s tým, že evidujú škody aj na súkromnom majetku, zatopené sú pozemky či pivnice.
V okrese Vranov nad Topľou zasahujú profesionálni hasiči a dobrovoľní zasahujú v obciach Čemerné, Vechec, Kamenná Poruba a Davidov. Ako pre TASR uviedla hovorkyňa Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Prešove Miroslava Knišová, pomáhajú s odčerpávaním vody.
Doposiaľ bolo nasadených 12 príslušníkov HaZZ z Vranova nad Topľou a zo Záchrannej brigády HaZZ v Humennom s piatimi kusmi techniky a 15 členov dobrovoľných hasičských zborov obcí Soľ, Zámutov, Bystré a Sačurov.
Zrážky miestami presiahli 50 milimetrov >>>
Na Dunaji je 2. povodňový stupeň, Taraba zvolal krízový štáb >>>
V Bratislave bol už v utorok ráno na Dunaji prekročený 1. stupeň povodňovej aktivity. Informoval o tom na svojom webe Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).
"Za posledných 24 hodín sa vyskytli zrážky v nemeckom povodí Dunaja prevažne v povodí rieky Inn (prítok Dunaja) s úhrnmi do 30 mm, ojedinele až do 100 mm. V rakúskom povodí Dunaja sa vyskytli zrážky s úhrnmi od 20 do 40 mm, v dolnom Rakúsku do 70 mm, čo spôsobilo ešte vzostup vodných hladín na Dunaji a jeho prítokoch," uviedol ráno SHMÚ.
Zdroj: lis
Rozvodnený Dunaj v ranných hodinách v Bratislave 4. júna 2024.
Rieka má pritom naďalej tendenciu stúpať. Kulminácie meteorológovia predpokladajú v stanici Devín, v Bratislave a v Devínskej Novej Vsi vo štvrtok 6. júna v ranných hodinách. "V strednom a dolnom úseku Dunaja budú kulminácie pravdepodobne vo štvrtok 6. júna vo večerných a nočných hodinách," dodáva SHMÚ.
Očakáva sa vybreženie koryta Karloveského ramena
V záplavovom území pod Devínskou cestou v Bratislave sa očakáva vybreženie koryta Karloveského ramena. Bratislavská mestská časť Devín je pri dosiahnutí prvého stupňa povodňovej aktivity pripravená vyhlásiť mimoriadnu situáciu s cieľom ľahšej koordinácie všetkých kľúčových zložiek. Na sociálnej sieti o tom informoval primátor hlavného mesta Matúš Vallo.

Zdroj: Karol Farkaš
"Stav hladiny budú hliadky pravidelne kontrolovať, v prípade hroziaceho nebezpečenstva bude postup aktivít koordinovaný so záchrannými zložkami," uviedla na svojom webe mestská časť Devín. Tvrdí, že po kulminácii hladiny a následnom návrate rieky do jej koryta sú hasiči pripravení pomôcť s odčerpávaním vody zo stavieb. "Dezinfekčné prostriedky či iné nevyhnutné pomôcky budú poskytnuté na základe individuálnych žiadostí," doplnila.
Vallo priblížil, že v Bratislave sa očakáva druhý stupeň povodňovej aktivity, v Devíne na hranici druhého stupňa. V bratislavskej Devínskej Novej Vsi prognóza predpokladá kulmináciu hladiny Moravy v prvom stupni povodňovej aktivity spolu s Dunajom.
Preventívne opatrenia sa preto týkajú Tyršovho nábrežia, kde je od pondelka (3. 6.) uzatvorené dolné parkovisko. "Prognóza v súčasnosti predpovedá vybreženie Dunaja v spodnej časti nábrežia, preto zatvárame aj druhé parkovisko pri Mýtnom domčeku a v spolupráci s prevádzkovateľmi pripravujeme túto lokalitu v záplavovom území na vyliatie vody, v súlade s povodňovým plánom pre druhý stupeň," priblížil Vallo. Doplnil, že v okolí parkoviska pod hradom Devín osádza Slovenský vodohospodársky podnik dočasné protipovodňové zábrany.

Zdroj: Karol Farkaš
"Mimo osídlených území už buď sú, alebo v blízkej dobe budú zaplavené rozsiahle prírodné územia, kde sa s vybrežením riek počas povodní ráta. V týchto lokalitách sa nachádzajú liahniská komárov," skonštatoval Vallo. Liahniská preto priebežne monitorujú a po vyliahnutí lariev komárov v nich bude mesto ihneď zasahovať s larvicídom BTI. "Situácia sa v závislosti od počasia môže vyvíjať. O ďalších krokoch a opatreniach budeme informovať," dodal primátor hlavného mesta.
Starostka Devína: Vyliatie Dunaja čakáme k večeru
Starostka Devína tvrdí, že situáciu monitorovali už počas víkendu. "Pre nás je kľúčová najmä ochrana obyvateľstva a jeho majetku v časti územia Devínskej cesty, kde trvale bývajú a bývajú zaplavovní, takže naša pozornosť smerovala k tomu, ako čo najlepšie poskytnúť ochranu práve im," konkretizovala starostka Jana Jakubkovič, podľa ktorej je druhá časť Slovenské nábrežie a hrad, tie sú ale pred povodňou chránené trvalou bariérou. Okrem toho na mieste Slovenský vodohospodársky podnik dnes stavia aj nadstavbu. Bariéra však chýba práve v skôr spomínanej obývanej oblasti.
V prípade, že povodňová aktivita dosiahne prvý stupeň, bude tu vyhlásená podľa starostky aj mimoriadna situácia. Od vyliatia rieky podľa Jany Jakubovič chýba pár centimetrov a očakáva sa niekedy k večeru. Na samotnej ceste však záplavu neočakávajú, mala by ostať podľa aktuálnych dát prejazdná. O takzvanú tisícročnú podľa starostky nepôjde, očakáva sa však väčšia záplava, ako tu nastala počas posledných Vianoc. "Dúfame, že by nemala prísť tá úplná tisícročná voda, ale všetko podľa mňa závisí od úhrnu zrážok v Nemecku a v Rakúsku," dodala Jakubovič. Pre obyvateľov záplavovej oblasti sú pripravované miesta na prípadnú evakuáciu.
Zdroj: NORBERT SKALIČAN
Na snímke je situácia rieky Dunaj počas záplav.
Taraba zvolal krízový štáb
Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) zvolal pre stúpajúcu hladinu Dunaja krízový štáb a zároveň kontrolný deň na Vodnom diele Gabčíkovo. Cieľom krízového štábu bude zabezpečiť kroky na zaistenie bezpečnosti obyvateľov pred zvýšeným rizikom povodní na Dunaji. TASR o tom informoval odbor komunikácie envirorezortu.

Zdroj: lis
"Chcem ubezpečiť všetkých obyvateľov žijúcich v blízkosti Dunaja, že vyvinieme maximálne úsilie a zabezpečíme všetky potrebné kroky na to, aby sme minimalizovali akékoľvek možné dosahy stúpajúcej hladiny rieky na ich majetok či zdravie," povedal Taraba. Doplnil, že aktuálne sa podarilo zapojiť do prevádzky všetkých osem turbín na výrobu elektrickej energie v Gabčíkove. Tým zvýšili prietok Dunaja, vďaka čomu rýchlejšie odteká voda z územia. Ďalšie tri turbíny na výrobu elektriny sú v prevádzke v Čunove.
Týmto krokom sa podľa ministra podarilo využiť ekonomickú príležitosť. "Nad strednou Európou je aktuálne zamračené a nízka veternosť, vďaka čomu vyletela nahor cena elektrickej energie. Vďaka prevádzke Gabčíkova tak očakávame iba za najbližšie dva dni príjem pre štátny rozpočet na úrovni troch miliónov eur," podotkol Taraba.
Generálny riaditeľ Vodohospodárskej výstavby Peter Molda tvrdí, že aktuálne nastavený prietok Dunaja je na úrovni 4200 kubických metrov vody za sekundu. "Od včerajšieho večera je do procesu výroby elektriny zapojených všetkých osem turbín s výkonom 570 megawattov, napriek tomu, že jedna z týchto turbín bola dlhodobo mimo prevádzky," povedal Molda.
Zdroj: lis
Rozvodnený Dunaj v ranných hodinách v Bratislave 4. júna 2024.
Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) pozorne sleduje hladinu Dunaja na viacerých vodočtoch v rámci zahraničia, ako sú vodočet v nemeckom Passau alebo rakúskom Kienstocku. "Na týchto vodočtoch už v utorok očakávame kulmináciu hladiny Dunaja, teda dosiahnutie bodu, v ktorom bude hladina rieky najvyššia. Následne sa očakáva jej pokles," priblížil generálny riaditeľ SVP Jozef Moravčík.
Dodal, že na Slovensku je určujúcim vodočet v bratislavskom Devíne. Ten zatiaľ podľa Moravčíka nedosahuje úroveň ani prvého stupňa povodňovej aktivity, ktorá sa začína na hranici 650 centimetrov. "Obyvateľov Podunajska tak môžeme ubezpečiť, že nedôjde k ich ohrozeniu v dôsledku povodňovej aktivity," poznamenal.