Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Smutné slová mamičky Tomáška (†11): Posiela mu do neba odkaz! Navždy ťa ľúbime, chlapček náš

Zdieľať

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Na kúpalisku Vadaš v Štúrove našli améby, teraz zíva prázdnotou: V bazénoch je pár hostí

    "V pondelok 2.6. 2025 ráno pred odchodom autobusu na plavecký výcvik vás tatko odprevádzal a odovzdal učiteľom s vyhlásením o zdravotnej spôsobilosti, že sú obe deti zdravé. Naše detičky dokončili plavecký výcvik do konca a vrátili sa s celým školským výcvikom až na konci v piatok 6.6. domov," uviedla.

    "Nesmierne nás zraňuje, že sa píšu vymyslené teórie o dovolenke v exotike, prípadne v okolitých krajinách. Naše spoločné rodinné výlety a veľa plánov sme mali až na prázdniny, ktoré už musíme inak zariadiť. Prosíme vás všetkých, aby ste nás nechali v pokoji prežívať tieto ťažké časy. Nášho syna nám už nikto nevráti. Ďakujeme za pochopenie," uviedli smútiaci rodičia.

    Čo na to odborník?

    Obrovská tragédia otriasla Slovenskom. 11-ročný chlapec zo Záhoria zomrel len tri dni po hospitalizácii na následky infekcie, ktorú spôsobila nebezpečná améba Naegleria fowleri – ľudovo známa aj ako "mozog požierajúca améba". Podľa všetkého sa nakazil počas kúpania na kúpalisku v Štúrove, kde sa teraz naplno rozbehla kontrola hygienikov.

    Neviditeľný zabijak vo vode

    Tento zákerný mikroorganizmus žije v teplej sladkej vode, no vo veľmi zriedkavých prípadoch môže napadnúť človeka. Do tela sa dostáva cez nos a následne sa prebojuje až do mozgu, kde začne doslova požierať nervové tkanivo. „Je to mimoriadne nebezpečné ochorenie, ktoré má veľmi rýchly a ťažký priebeh,“ potvrdil odborník na parazity Jan Votýpka z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Karlovej v Prahe.

    Zdroj: Blesk

    Doc. RNDr. Ján Votýpka, Ph.D., je parazitológom a vysokoškolským pedagógom na katedre parazitológie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Karlovej v Prahe

    Smrť malého chlapca vyvolala obavy. Ľudia sa pýtajú, či sa môžu nakaziť aj oni. Odpoveď odborníkov je zatiaľ upokojujúca. Táto améba sa vyskytuje aj v našich vodách, ale nákaza je veľmi nepravdepodobná, upokojuje profesor Votýpka. Za posledné roky boli prípady infekcie extrémne zriedkavé. Väčšinou ide o výnimočné situácie, keď sa parazit dostane do nosa, zvyčajne pri potápaní či skákaní do vody.

    Zákerne útočí na mozog a ničí bunky

    Slzovnička zhubná, teda Naegleria fowleri, nie je len tak hocijaký mikrób. Tento smrtiaci parazit sa nachádza v zemskom sedimente a v teplej sladkej vode, najmä tam, kde sa voda dlhodobo ohrieva – v jazerách, rybníkoch alebo na kúpaliskách.

    „Začína byť aktívna už pri 25 stupňoch. Ale najlepšie sa jej darí pri teplote ľudského tela. A práve to je to nebezpečné,“ varoval parazitológ Jan Votýpka v relácii Studio 6.

    Počuli ste náš podcast?

    Prežije len minimum nakazených

    Slzovnička nie je bežná infekcia, ktorú zvládnete s antibiotikami. Väčšina nakazených ochoreniu podľahne – prežívajú len tri percentá pacientov. Celosvetovo bolo zaznamenaných menej ako 400 prípadov, no takmer všetky skončili tragicky. Po vniknutí cez nos totiž améba rýchlo prenikne do mozgu, kde ničí bunky a spôsobuje ťažký zápal.

    Od nakazenia po prvé príznaky môže ubehnúť len pár dní. Objavia sa silné bolesti hlavy, horúčka, zvracanie, stuhnutosť šije, zmätenosť – a potom už môže byť neskoro. Lekári síce dokážu nasadiť liečbu, no úspech je veľmi zriedkavý. Choroba totiž napreduje rýchlo a agresívne.

    Newsletter Nového Času pre ženy

    Chcete mať prehľad o všetkom, čo vás baví?


    Prihláste sa do nášho newslettra a už vám neunikne ani jedna klebeta o vašich obľúbených prominentoch, seriáloch či mužoch! Móda, sex, zdravie aj inšpiratívne príbehy – to všetko priamo do vašej schránky. Odoberajte tu!

    Ľudské telo jej vyhovuje

    Slzovnička zhubná nie je len náhodný parazit z vody. Keď sa raz dostane do ľudského tela, doslova tam ožije. Začne sa množiť a napácha neuveriteľné škody. „Keď sa dostane do ľudského organizmu, vyhovuje jej to. Dokáže tam žiť, množiť sa a, bohužiaľ, aj veľmi škodiť,“ vysvetlil odborník na parazity.

    Do mozgu sa dostane cez nos

    Najčastejšia cesta nákazy? Voda cez nos. Stačí jeden prudší skok do vody, a ak je v nej prítomná slzovička, môže preniknúť cez sliznicu až k čuchovému nervu. Odtiaľ je už len krôčik do mozgu. A práve vtedy nastáva najkritickejšia fáza.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS

    Autor článku

    Aniko Mituchová

    editorka webu Časpreženy.sk

    Do nášho týždenníka som prvýkrát prispievala už na gymnáziu. Stáž na univerzite mi otvorila dvere do redakcie. Web Časpreženy.sk je odvtedy pevnou súčasťou mojich dní, vkladám do neho svoju vášeň pre písanie, zvedavosť a energiu. Adrenalín webu, klikanie a cesta k skvelým číslam - to je moja káva, životabudič! Baví ma šoubiznis, ale rada píšem aj o vzťahoch, ezoterike, sebarozvoji. Napísala som tri romány pre ženy a čoskoro vychádza moja prvá detská knižka Eliza oslavuje narodeniny. Na mojom IG profile happy_reads46, ktorý prepájam s naším webom a svojou prácou sa snažím motivovať deti a rodičov, aby viac čítali.

    Reklama