Spomalený a zlý vývoj! Zdanlivo nevinná zábavka poriadne ubližuje vašim deťom: Robíte TO tiež?
6. 2. 2019, 11:00

Zdroj: Shutterstock
V aute, doma, v reštaurácii aj v škôlke... Vidieť dnes batoľa s tabletom či mobilom v ruke nie je nič výnimočné.
Kanadskí vedci však varujú rodičov, aby deťom nedovolili sledovať tablet, mobil, televíziu či inú podobnú technológiu minimálne pred druhými narodeninami.
Ak to robia pričasto, aby si od detí oddýchli alebo mali čas na svoje aktivity, riskujú poškodenie vývoja centra reči, sociálnych zručností a motoriky.

Zdroj: Shutterstock
Ilustračná fotografia
Spomalený a poškodený vývoj
Podľa autorov z niekoľkoročného rozsiahleho sledovania vývoja dojčiat a batoliat vyplýva, že deti, ktoré sú denne nalepené na obrazovkách technológii, majú spomalený a poškodený vývoj centra reči, sociálnych zručností a motoriky.
Ako čas strávený pri obrazovke sa rátal všetok čas, kedy dieťa hľadelo do mobilu, tabletu, na televíziu, videohry či počítač. Ich vývoj bol potom testovaný v jednom, dvoch, troch a piatich rokoch.
Nezdokonaľuje sa
Keď dieťa sleduje obrazovku, chýba mu možnosť precvičovať a zdokonaľovať sa aktívne pohybom a napodobňovaním alebo interakciou s inými deťmi. Inými slovami, keď trávi dieťa čas civením do obrazovky, je pasívne, neprecvičuje si končatiny a jemnú motoriku, netrénuje kontakt s inými deťmi a sociálne návyky. Nelezie, nebehá, nepohybuje sa celým telom, takže sa spomaľuje rozvoj centra reči aj centra motoriky a sociálnych zručností.
Zdroj: shutterstock
Určite im telefón nezakazujte, ale stanovte
Podľa autorov štúdie nemusí byť problém technológia samotná, ale to, koľko času z celého dňa nahrádza u dieťaťa iné aktivity. V Kanade a USA pediatri odporúčajú rodičom, aby dieťa pred všetkými typmi obrazoviek chránili minimálne do dvoch rokov veku.