Nový rok pre mnohých znamená nový začiatok a predsavzatia, ale aj stanovenie jasných cieľov. Veľakrát to dopadne tak, že po prvom zlyhaní, sklamaní, neúspechu už ani nemáme snahu pokračovať. Každý z nás má nejaké nesplnené túžby. Niekto chce drahé auto, iný veľa peňazí, ďalší zdravie, drahú značkovú kabelku, prípadne nájsť toho pravého partnera alebo mať dieťatko. Čo teda urobiť pre to, aby sa túžby splnili?

Dávať si predsavzatia?

Predsavzatia sú veľmi cenné, najmä ak sa týkajú zdravia. Zároveň sú veľmi motivujúce, ale potrebujete mať pevnú vôľu. Ak ju nemáte a zlyháte, nesplnené predsavzatia robia presný opak a niekedy môžu viesť až k depresii. Narábajte s nimi opatrne. Vždy si povedzte, čo všetko sa vám podarilo, a nie, čo ste nedodržali alebo kde ste zlyhali. Je pohár poloplný alebo poloprázdny? Zamyslite sa nad tým vždy, keď sa budete chcieť utápať v sebaľútosti nad nesplneným cieľom. Odborníci radia postupovať v malých krokoch.

Ako si správne priať?

Priania, sny a predsavzatia si vyžadujú len správne myslenie a silnú pracovnú morálku. Skúste týchto 5 bodov:

1. Nalaďte sa

Pozitívne myslenie sa často podceňuje. Je však pravda, že čím pozitívnejšie budete naladená, tým je väčšia šanca, že sa vám splnia aj tie najtajnejšie priania. Ak si budete vtĺkať do hlavy, že sa vám to nepodarí, tak to tak aj bude.

2. Vážte si, čo máte

Často sme nevďačné, pretože sa ľutujeme, a zalamujeme rukami nad tým, čo nemáme, namiesto toho, aby sme si užívali, čo máme a môžeme. Povestné „prebudenie“ príde vtedy, ak prídeme o prácu alebo, nedajbože, o zdravie. Buďte rada aj za maličké zlepšenie v akejkoľvek situácii. Už len tým, že si ho všimnete, sa posúvate vpred a bližšie k dosiahnutiu želania.

3. Verte si

Treba veriť, aby sa vám všetko splnilo. Výborným cvičením je predstavovať si to, čo si prajete, akoby ste to už mali. Chcete svadbu? Predstavte si ju. Alebo nové auto? Vizualizujte si, ako ho už šoférujete.

4. Buďte odvážna

Ak po niečom naozaj túžite, nenechajte sa strhnúť svojimi obavami alebo negatívnym prístupom okolia. Chcete si urobiť doktorát? Nevšímajte si reči typu „na čo ti to bude“ a podobne. Je vaším snom získať titul? Mnohí vám budú hádzať polená pod nohy, no je to váš sen, nie ich. Verte si a choďte smelo do toho.

5. Zmena prostredia

Ak ste nespokojná tam, kde sa práve nachádzate, ciele sú v nedohľadne a nič sa vám nedarí, skúste sa zbaliť a vycestovať alebo sa presťahovať, či odísť načas k rodine do iného mesta. Načerpáte novú energiu, nové zážitky, stretnete nových ľudí, uvidíte iné miesta a otvorít si obzory. Po návrate budete mať oveľa viac nových podnetov, aby sa niečo vo vašom živote zmenilo.

Čo si do nového roka 2022 prajete vy?

Anna (39): „Vyhrať boj s kilami“

Roky som sa snažila pracovať na svojej váhe. Všetky pokusy však zlyhali. Začiatkom roka 2020 som sa zaregistrovala vo fitnescentre a skutočne som ho pravidelne navštevovala, mala som športový plán, jedálniček a trénera. Prvýkrát aj pevnú vôľu. No potom prišla korona a môj chudnúci plán sa zrútil. Fitcentrum zavreli a ja som počas prvého lockdownu nabrala viac, ako som vážila pred chudnutím. Mojím predsavzatím je opäť sa dostať do formy a mať pevnú vôľu. Mojím snom
je schudnúť. Pracujem na tom od prvého januára, chodím pravidelne behať a doma cvičím jogu.

Gabika (48): „Takto nechcem pokračovať“

Už nemám chuť hrať sa na upratovačku pre manžela a našich dospievajúcich synov. Áno, pracujem len na polovičný úväzok, ale to neznamená, že mám sama viesť domácnosť.
Musia mi konečne podať pomocnú ruku. Po vianočnom zhone som bola vyšťavená a všetkým trom som povedala, že končím. Neboli nadšení, ale predsavzala som si menej ich
obskakovať a viac času dopriať sebe.

Mária (58): „Konečne k moru“

Minulý rok sme s manželom chceli letieť na tri týždne na Nový Zéland. Obaja máme nie príliš vysoký príjem a veľmi dlho sme si „odtŕhali od úst“, aby sme si mohli dovoliť dovolenku. Keď prišla pandémia, všetko sme s ťažkým srdcom zrušili, riziko bolo pre nás priveľké. Veľmi sa teším a pevne verím, že tento dovolenkový sen si konečne splníme tento rok.

Mária (58): „Konečne k moru“
Zdroj: shutterstock

Veronika (28): „Dobrodružstvo sa stalo skúškou“

Koncom februára 2020 som sa presťahovala za prácou. Tešila som sa na všetkých nových ľudí, na potulky neznámym mestom, na pocit, že konečne žijem svoj sen, lebo som dosiahla vysnívanú prácu. A potom prišla korona. Home office, zrušené akcie, zákaz kontaktu, neskôr aj vychádzania. Dobrodružstvo, na ktoré som sa tešila, sa ukázalo byť veľkou skúškou mojej vnútornej sily. Nemohla som navštíviť svoju rodinu ani som si nenašla nových priateľov. Vo veľkom meste sa cítim osamelo. O to viac sa teda teším na normálny každodenný život, na to, že strávim veľa času cestovaním, nadviažem nové kontakty a budem sa môcť pravidelne stretávať s rodinou a so starými priateľmi. Už aby to bolo...

Veronika (28): „Dobrodružstvo sa stalo skúškou“
Zdroj: shutterstock

Ivana (31): „Stačí byť každý deň trochu vďačná“

Korona mi ukázala, že musím byť oveľa vďačnejšia. Kedysi som všetko, čo som mala, brala ako samozrejmosť a často som sa sťažovala. Rodina, priatelia, môj partner, moja práca, náš byt. Tento agresívny vírus musel prísť, aby som si to všetko vedela vážiť. Rozhodla som sa, že budem oveľa opatrnejšia a budem si viesť denník vďačnosti.

Ivana (31): „Stačí byť každý deň trochu vďačná“
Zdroj: shutterstock

Ako si plniť želania?

Kľúčové je konať inak

Radí Janette Šimková, životná a vzťahová koučka

Spoznávajte sa!

Jedna z najväčších prekážok na ceste k naplneniu vašich prianí je vaša vlastná myseľ, ktorá vám hovorí, aké prianie by vás „malo“ urobiť šťastnou. To, čo funguje ostatným, nemusí fungovať vám. Nespoliehajte sa slepo iba na svoje túžby, ale vezmite do úvahy aj svoje skúsenosti, hodnoty, postoje a všetko, čo vám dáva zmysel a prináša naplnenie.

Urobte si prehľad 

Je vo vašom živote niečo, o čo sa už dlho pokúšate? Možno už ani neviete, prečo to chcete. Môže to byť profesijný cieľ alebo osobné vízie. Oplatí sa zastaviť a spýtať sa samej seba:

✔ Naozaj je to pre mňa najlepšia voľba?

✔ Skutočne mám ísť týmto smerom?

✔ Ako som sa vlastne k tomuto prianiu dostala?

✔ Podľa čoho budem vedieť, že je to správna voľba?

Vizualizujte

Nielen svoje želania, ale aj reálne prekážky, ktoré treba prekonať na ceste k úspechu. Vyslať do vesmíru svoje prianie vytvára falošné presvedčenie, že pre svoj cieľ už niečo robíte, hoci reálne konať ste vlastne ešte nezačali. Nestačí si iba priať. Niečo dosiahnuť závisí aj od toho, aké postupné kroky podniknete. Keď si zvolíte „stratégiu“, ako budete postupovať, oddelíte nerealistické predstavy od toho, na čo máte dosah a čo zvládnete. Tak vám zostane dostatok energie na správne ciele, teda tie, ktoré si slobodne zvolíte vy sama. Tie, ktoré vám podsunú ostatní, nemajú pre vás dostatočnú hnaciu silu.

Konajte

Zapisujte si postrehy zo svojho snaženia a tak budete mať prehľad o tom, čo pre to robíte, aj získate jasný obraz, ako sa želanie vyvíja. Keď budete vedieť, v akej ste etape, viete, čo ešte potrebujete urobiť a aký kus cesty je pred vami. Toto vás núti správať sa inak. Nie premýšľať inak, to nestačí. Kľúčové je konať inak. To je na plnení želaní tá najväčšia výzva.

Ako to vidíme v redakcií 

Petra Mitringová, redaktorka: Dátum nie je podstatný

Nie som veľký zástanca predsavzatí, ale súčasne verím, že sme na tomto svete, aby sme sa zlepšovali vo všetkých ohľadoch. Tam vidím ten rozdiel medzi žitím a len prežívaním. Nemyslím si, že zrovna dátum je to smerodajné, čo nám na tejto ceste môže pomôcť. Ale ak má niekto rád organizáciu a termíny, ktorých sa môže držať, nie je to na škodu. Keď má človek pevný termín, dokáže sa možno lepšie pripraviť. Vydržať to a dotiahnuť celú snahu do úspešného konca, na čom to celé stojí a padá, je tak či tak na nás. Takže hlavne sa treba rozhodnúť, chcieť a vytrvať a je jedno, či začnete dnes, zajtra alebo 1. januára. Čo sa týka mojich snov, tie najdôležitejšie som si splnila, respektíve sme si ich splnili spolu s manželom. (Úsmev.) To však neznamená, že som skončila. Mám ešte zopár sladkých predstáv, čo by sa mi páčilo v živote zažiť, ale priznám sa, že ich teraz trocha odsúvam. Deti, domácnosť, rodina a práca mi zaberajú všetok čas, a tak sa snažím sústrediť na to, čo je tu a teraz. A hovorím si, že možno raz...

Martina Ďumbalová, redaktorka: Robím všetko pre splnenie snov

Viac som si dávala predsavzatia, keď som ešte bola v škole. Bolo to typu poctivejšie sa učiť, nenechávať si veci na poslednú chvíľu. Teraz si skôr len tak poviem: „Maťa, mala by si čítať viac kníh a menej sa hrať na mobile.“ Aj to nie na Nový rok. Predsavzatia si nedávam, ono to tak prirodzene prichádza do života počas roka a vtedy si poviem, že na to sa teraz sústredím. Jasné, že sa snažím urobiť všetko pre to, aby sa mi sny splnili. Veď ako sa hovorí, pečený holub ti do úst sám nespadne. Ani sen sa ti nesplní, ak budeš len „knedliť na gauči“, snívať a nepohneš ani prstom. Niekedy to síce trvá dlhšie, no radosť je potom o to väčšia. Na plnení svojich snov treba pracovať.

Veronika Maťová, webová editorka: Zmenu môžemeurobiť hocikedy

Kedysi som si ich dávala, ale teraz už nie. Som zástanca toho, že keď sa mi niečo v živote nepáči, môžem to zmeniť hocikedy a nepotrebujem dátum. Vždy keď som si nejaké predsavzatie dala, nikdy som ho nedodržala, ale chápem, že pre niektorých ľudí je nový rok veľká motivácia začať robiť niečo inak. Myslím si, že len málokto dosiahne niečo len tak bez snahy, čiže, samozrejme, vždy, keď niečo chcem dosiahnuť, tak sa aktívne venujem tomu, aby mi to išlo. O svojich snoch a túžbach väčšinou hovorím iba tým najbližším.

Beata Suchá, editorka: Túžime po lepšom ja

Po rokoch skúseností s nedodržanými predsavzatiami by som si najradšej žiadne nedávala. Ale tento zvyk mám tak silno zakorenený kdesi v podvedomí, že sa vždy v decembri pristihnem pri spriadaní plánov a sľubov do budúcnosti. V čom budem lepšia, s čím prestanem, s čím začnem. Väčšinou to dopadne... viete ako. Myslím si, že sklon dávať si predsavzatia súvisí s prirodzenou ľudskou túžbou po lepšom ja. A pomyselnou štartovacou čiarou nášho snaženia je práve predsavzatie. Osobne ju posúvam na druhý týždeň v novom roku, pretože do Troch kráľov je ešte plno koláčov a dobrôt z Vianoc. Začínať so zdravým životným štýlom presne na Nový rok sa určite neoplatí. Veď komu by sa chcelo 1. jamuára robiť brušáky a držať diétu?

Ivana Adamcová, vedúca redakčného tímu: Milujem medzníky

Milujem rôzne medzníky. Myslím si, že ich človek potrebuje ako príležitosť na zastavenie a prehodnotenie toho, čo by chcel zmeniť a vzápätí pokúsiť sa to zmeniť. Také časové hranice si ľudia v minulosti stále pripomínali, ba aj svätili. Aj keď skoro nikdy svoje predsavzatia nesplním a po čase nejako vyprchajú, aj vďaka nim si pripomínam, čo chcem, čo ne­chcem, a každý pokus sa počíta!