Reklama

Svet cumlíkov! Svet, kde nájdete ten správny cumlík pre Vaše dieťa

svetcumlikov.sk

Zdroj: svetcumlikov.sk

Reklama

Výber cumlíka, otázka každej mamičky. Ako si poradiť pri výbere správneho cumlíka? Prečítajte si rady odborníkov a mamičiek pre správny výber cumlíka. Nie je cumlík ako cumlík. Prevedieme Vás niekoľkými radami a typmi.

1. Prečo cumlík?

SANIE – cmúľanie je sací reflex. Reflex, s ním sa deti už narodia. Deti prijímajú výživu hneď po narodení saním z prsníka matky alebo dojčenskej fľaše. „Nenutritívne sanie“ je to sanie/ cmúľanie dieťatka kde nedostáva žiadnu výživu.

Cumlík alebo nie? Otázka každej mamičky. Mnoho názorov je pre i proti používaniu cumlíka. Mamička pozná svoje dieťatko najlepšie, vie čo ho dokáže upokojiť a utíšiť. Niektoré deti dokážu pri cmúľaní zaspať, iné si cumlíkom uľavujú od bolesti pri prerezávaní zúbkov a iné cumlík odmietajú.

2. Správny tvar cumlíka?

Okrúhly /guľatý), symetrický (fyziologický) alebo anatomický (ortodontický) tvar je ten správny? Každé dieťa si vyberie samo, aký tvar mu bude vyhovovať. 

Okrúhly (guľatý) cumlík nazývaný od nepamäti „čerešnička“, nie veľmi odporúčaný odborníkmi, no pre bábätka veľmi obľúbený.

Symetrický (fyziologický) cumlík je kopírovaný tvarom prsnej bradavky, jeho vrchná a spodná časť je identická.

Anatomický (ortodontický) cumlík, jeho tvar je na vrchnej strane guľatý a spodná časť je sploštená. Tento tvar cumlíka zabezpečuje správny polohu jazyka pri saní a odporúčajú ho najmä zubní dentisti.

Dynamický cumlík od značky LOVI má symetrický tvar, tvar podobný tvaru bradavky matky. Chráni prirodzený sací reflex dieťatka a vývin hryzu a reči. Cumlík má unikátnu konštrukciu z dvoch vrstiev silikónu, tým sa prispôsobí satiu dieťatka v jeho prirodzenom rytme.

Pri výbere správneho cumlíka je potrebné klásť dôraz aj na vonkajší tvar. Vonkajšia časť by sa mala čo najmenej dotýkať detských úst a nedráždiť pokožku a pery dieťatka. Vonkajší tvar má byť vyrobený z bezpečných materiálov, má mať otvory, ktorými prúdi k ústam  a pokožke vzduch. Dokonalé spojenie dizajnu a praktickosti.

3. Veľkosť cumlíka

Veľkosť cumlíka závisí od veku dieťaťa, veľkosti sú už od narodenia po 36 mesiacov (0-2m, 
0-3m, 3-6m, 3-18m, 18-36m alebo 18m+). Cumlík pre novorodencov je od 0-2m, táto veľkosť cumlíka je určená pre novorodeniatka a predčastniatka, tieto cumlíky sú menšie a ľahšie a novinkou na trhu. Cumlík pre väčšie deti je z pevnejšieho materiálu sacej časti, aby lepšie odolal hryzeniu.

4. Materiál cumlíka

Pamätáte si ten žlto-hnedý silikón (latex)? Áno, aj dnes je tento materiál medzi obľúbeným materiálom ako aj čistý, priehľadný a bezfarebný silikón.

Latexový/ kaučukový cumlík je mäkší a flexibilný, je vyrobený z prírodného kaučukového mlieka, čo mu dodáva špecifickú vôňu. Pre jeho mäkkosť materiálu sa rýchlejšie opotrebúva a vysoké teploty nezvláda. Deti obľubujú chuť prírodného kaučuku a ich vôňu.

Silikónový cumlík na jeho výrobu sa používa medicínsky silikón, je  bez zápachu a chuti, odolnejšie voči prehryzeniu. Dobre drží tvar, dobre znáša vysoké teploty (napr. pri sterilizácii) a nevyvoláva alergické reakcie detí.

Novinkou na trhu je „dynamický cumlík“. Cumlík je vyrobený z heterogénnych silikónových vrstiev, v rytme satia dieťaťa sa sťahujú a naťahujú ako prsná bradavka pri dojčení. Tento typ dynamického cumlíka nenarúša prirodzený sací reflex dieťaťa, normálny vývoj reči a chrupu.

5. Hmotnosť cumlíka

Veľmi dôležitý parameter je hmotnosť cumlíka. Každá veková kategória sa líši týmto parametrom, hmotnosť cumlíka je veľmi podstatná hlavne u novorodencov a predčasne narodených detí. Tieto typ cumlíka je označovaný ako cumlík – mini, light alebo newborn.

6. Dizajn cumlíka

Neskutočné množstvo dizajnu ponúka trh s cumlíkmi. Rôzne modely, farby a tvary vrchnej časti cumlíka. Chlap, dievča, unisex už len si vybrať ten správny dizajn k oblečeniu, kočiaru alebo podľa ročného obdobia.

7. Vzdušnosť cumlíka

Vzdušnosť cumlíka sa odvíja od jeho vetracích otvoroch, dostatočného rezu cumlíka pri nose (veľmi dôležité pre správne dýchanie dieťatka) a aby cumlík nedráždil detskú pokožku. 

8. Bezpečnosť cumlíka

Každý výrobca uvádza potrebné informácie o cumlíku na obale. Cumlík musí spĺňať tie najvyššie normy, bezpečnosť a aby bol cumlík hygienický. Cumlík je potrebné každé 2-3 mesiace vymeniť za nový, môže byť poškodený prehryzením alebo opotrebovaný. 

9. Hygiena cumlíka

Hygiena cumlíka je jedna z najpodstatnejších prvkov, odporúča sa cumlík sterilizovať v parnom sterilizátore, tento spôsob je najúčinnejší alebo vyvárať. Najmä u novorodencov je maximálna hygiena veľmi dôležitá, u starších detí s vybudovanou imunitou postačuje cumlík opláchnuť pod tečúcou vodou. Sterilizačný obal je dnes už takmer súčasťou dvoj balenia cumlíkov, ktorý slúži na sterilizáciu. Ďalšou súčasťou hygieny cumlíka je box, uzatvárateľný obal, niekedy slúži aj ako módny doplnok pri výbave dieťaťa. Cumlík je čistý a bezpečný na použitie.

10. Doplnky k cumlíku

Doplnky k cumlíku slúžia aj ako módny doplnok. Na trhu je množstvo doplnkov v rôznych dizajnoch a farbách. Obľúbený klip alebo retiazka slúži, aby sa cumlík nestratil ale aj ako módny doplnok dieťatka. Obľúbený „svietiaci krúžok“ je

11. Rady mamičiek  

Skúšajte, čo Vášmu dieťatku vyhovuje ak sa rozhodnete pre cumlík. Nenúťte dieťa používať cumlík, ak ho odmieta. Príde čas, kedy dieťa samo prirodzene cumlík prijme. Odborníci tvrdia, prvý cumlík by sa mal dieťatku ponúknuť približne až mesiac po narodení. Za tento čas si plne vyvinie sací reflex. Deti, ktoré sa vedia prisať hneď a nemajú problém so saním,
môžete cumlík ponúknuť aj skôr.

PR článok