Peniaze darovala spoločenstvu

„Raz, keď som prišla na návštevu, všimla som si, že nevesta je nejaká divná. Stále rozprávala o nejakom spoločenstve, že sú všetci veľmi milí a že sa s nimi rada stretáva. Syn si neskôr všimol, že zo spoločného účtu odchádza veľa peňazí. Iveta neskôr priznala, že ich darovala spoločenstvu. Syn sa veľmi nahneval a pohrozil jej rozvodom. Iveta sa tvárila, že jej na rodine záleží a na istý čas prestala chodiť za pochybnými ľuďmi,“ vysvetľuje mama Katka.

Nakoniec od rodiny odišla

Napriek tomu, že všetko vyzeralo byť v poriadku, nebolo to tak. „Pre nevestu sekta znamenala viac, než dávala najavo,“ popisuje Katka a dodáva, „jedného dňa odišla z domu bez toho, aby niečo povedala, vyrabovala spoločný účet, a keďže byt bol na Ivetino meno, ľudia zo sekty doslova vysťahovali jej syna s deťmi na ulicu.“

O deti sa nezaujíma

Katkin syn sa s ňou rozviedol a na malý byt im prispela práve ona. Deti ostali žiť u otca, pretože Iveta sa im vôbec neozýva. „Veľmi ma to bolí, chcem ľudí varovať pred takýmito podvodníkmi, ktorí argumentujú, že im ide len o vieru a náboženstvo,“ uzatvára pani Katarína.

Odišla, o deti sa nezaujíma.
Odišla, o deti sa nezaujíma.
Zdroj: Shutterstock

Nedajte sa ovládať spoločenstvom

Manipulačné techniky „láskavého prístupu a pozornosti“ mnohých zhubných spoločenstiev môžu učarovať, pretože ľuďom často chýba láska, skutočná pozornosť, pocit vypočutia a záujem o ich problémy. Preto ak ste citovo vyprahnuté a nepochopené, dávajte si pozor na rôznych „šíriteľov lásky a pomoci“, aby ste neskončili v zhubnej sekte či v spoločenstve, ktoré vás nakoniec ovládne.

Kedy spozornieť

Ak vás oberajú o rozhodovanie

– Ak má spoločenstvo presné pravidlá a zásady, ktoré musia všetci stúpenci bez výhrad dodržiavať, je to signál, že niečo nie je v poriadku.
V sektách tak nemôže vládnuť atmosféra slobodného myslenia a rozhodovania.

Ak sú všetci mimo spoločenstva nepriatelia

– Stúpenci siekt tvrdia, že sú pre svoje učenie prenasledovaní, a preto sú všetci, ktorí ho nehlásajú, ich nepriatelia. Ak vonkajší svet opisujú ako nebezpečný, ak tvrdia, že sa mu musíte vyhýbať, a to dokonca aj vlastnej rodine, ktorá nie je súčasťou spoločenstva, treba spozornieť.

Ak sú bežné sankcie a tresty

– Člena, ktorý sa neprispôsobí praktikám sekty, k tomu donútia rôznymi postihmi, trestami a obviňovaním zo zlyhania. Ak tých, ktorí neprejavujú patričnú oddanosť alebo majú príliš otázok a neriadia sa pravidlami, či sa dokonca otvorene búria, vedenie sekty trestá, vylučuje alebo žiada, aby zo skupiny odišli, ide o zhubné spoločenstvo.

Ak je spoločenstvo uzavreté a utajuje informácie

– Uzavretosť a utajovanie informácií pred druhými je vždy podozrivé. Zhubné kulty a sekty sa tým výrazne odlišujú od normálnych náboženských spoločenstiev.

Svokra si všimla, že jej nevesta sa správa čudne.
Svokra si všimla, že jej nevesta sa správa čudne.
Zdroj: Shutterstock