Tamara Kramárová má prekrásny hlas! V Anglicku však neštuduje spev, ale... FÚ, naozaj TOTO?
14. 2. 2022, 14:00 (aktualizované: 31. 5. 2024, 7:03)

Zdroj: LÝDIA CZAKÓ
Je krásna, inteligentná a ešte aj talentovaná. Tamara Kramárová (22) nám porozprávala o svojom štúdiu a živote v anglickom Brightone.
Zdroj: Lýdia Czakó
Zdroj: MATEJ KALINA
Zdroj: MATEJ KALINA
Galéria k článku
Tamara, prednedávnom uzrela svetlo sveta vaša pieseň Hey Pretty Girl. Kedy ste napísali túto skladbu a čo vás k tomu viedlo?
– Hey Pretty Girl je prvá pieseň, ktorú som celú napísala, a prvá vlastná, ktorú som zahrala pred publikom! Bolo to koncom roka 2019, keď som sa presťahovala do Brightonu kvôli univerzite. Nová spoločnosť, prostredie a „priateľstvá“ ma inšpirovali na napísanie tejto piesne, v ktorej si tak trochu robím žarty práve z interakcie medzi ľuďmi.

Určite je za vydaním singla kopa driny. Bolo pre vás obdobie od napísania singla po jeho vydanie náročné?
– Keď som pieseň napísala, nemyslela som si, že ju niekedy naozaj nahrám a vydám. To sa stalo, až keď som v polovici roka 2020 počas pandémie stretla hudobného producenta Olivera Fillnera, s ktorým som začala spolupracovať. Jeden večer mi ukázal asi 40 sekúnd veľmi chytľavého inštrumentálneho dema a ja som si do toho začala spievať svoju brightonskú pesničku Hey Pretty Girl. Na dnešnej podobe sa potom pracovalo ešte celý rok v bratislavskom LVGNC štúdiu spolu s hudobníkom Adamom Noškom. Za najnáročnejšiu časť celého procesu považujem týždne tesne pred zverejnením, keď treba dať dokopy vizuály a všetko ostatné, a týždne tesne po, keď sa treba venovať promovaniu.
A ako skladáte piesne?
– Skoro stále mám v ruke gitaru. (Smiech.) Mám taký zvyk všetko si hneď nahrávať a zapisovať, kedykoľvek mi niečo napadne, aj keď je to úplná blbosť. Potom sa k tým poznámkam a hlasovým nahrávkam vraciam a rozvíjam ich do pesničiek. Ale napríklad Hey Pretty Girl či So Sweet sa napísali samy za pár minút – vždy je to inak.
Rozhovor pokračuje na ďalšej strane
To je zaujímavé. Máte prekrásny hlas, chceli ste byť odmalička speváčkou?
– Ďakujem! Určite nie, ako malá som veľmi nerada chodila na lekcie klavíra a hudobnú teóriu, nikdy ma to nebavilo. Keď som mala asi 11 rokov, začala som si pri tom klavíri spievať a to už bolo pre mňa zaujímavejšie. Nikdy som sa tomu však nevenovala profesionálne, doteraz presne neviem, čo robím! (Smiech.)
A v ktorom jazyku radšej spievate, v slovenčine alebo angličtine?
– Spievať v angličtine je pre mňa prirodzenejšie, asi je to tým, že hudba, ktorú počúvam a inšpirujem sa, je v angličtine. V slovenčine sa mi zatiaľ nepodarilo nič napísať, s čím by som bola spokojná.
Váš otec je známy herec, bratia si zahrali v slovenských seriáloch, netúžili ste si to vyskúšať aj vy?
– Odmalička som bola veľmi hanblivá, a tak predstava pohybu pred kamerami a toľkými ľuďmi ma skôr desila. V hudbe sa cítim prirodzene a sebavedomo, takže na hanblivosť zabúdam.
Žijete v Anglicku, aké pre vás bolo odísť v pomerne mladom veku od rodičov a žiť tak ďaleko sama?
– V prostredí, v ktorom som vyrastala, bolo veľmi bežné ísť študovať do zahraničia, a tak mi to prišlo úplne normálne. Život mimo domova som si vyskúšala už počas strednej školy a Anglicko nie je až tak ďaleko. Navyše som išla do Anglicka s dvomi kamarátkami a po anglicky som už dávno hovorila.

Rozhovor pokračuje na ďalšej strane.
To je počuť. Vaša angličtina je perfektná, takmer akoby ste sa tam narodili, učili ste sa jazyk odmalička?
– Angličtinu nás učili už v škôlke, no najviac mi dal pobyt na Kostarike, kde som pol roka chodila na americkú strednú školu. Veľkou pomocou boli aj filmy a hudba v angličtine, s ktorou sa moja generácia stretáva každý deň.
Vidíte benefity v tom, že ste sa osamostatnili?
– Jednoznačne! Pobyt mimo domova a k tomu v inej krajine je veľmi prospešný, človek sa naučí veci, o ktorých predtým ani nesníval, a uvedomí si, čo všetko „dospelosť“ zahŕňa – a to ešte nie som ani poriadne dospelá.
Prezraďte nám, čo v Anglicku študujete?
– V Anglicku študujem kognitívnu neurovedu. Na strednej škole ma bavila chémia, matematika a biológia, no doktorkou som nechcela byť, a keďže hudbu som nevnímala ako reálnu kariérnu možnosť, neuroveda sa mi zdala ako veľmi zaujímavá voľba. Vždy ma fascinovali ľudia!
Tak to je naozaj fascinujúci odbor. Vnímate, že ženy vo vede sú stále podceňované?
– Nepohybujem sa vo vede natoľko, aby som sa k tejto téme vedela konštruktívne vyjadriť. V akademickom prostredí nevnímam podceňovanie žien, ale môžem sa mýliť.