Z príbehu Čecha Martina budete mať zimomriavky, ukazuje totiž, že život vie byť niekedy veľmi krutý. Milujúci manžel a otec Martin trpel nevyliečiteľnou chorobou - amyotrofickou lererálnou sklerózou a jeho zdravotný stav sa rýchlo zhoršoval a nelepšil. Dokým mohol pomáhal aj ďalším ľudom, ktorých postihlo toto kruté ochorenie ale keď začal byť odkazaný na pomoc druhých rozhodol sa ukončiť svoj život. O smutnom príbehu Martina napísal web iRozhlas

Smrtiacu látku musí prehltnúť sám 

Na švajčiarskej klinike absolvoval Přecechtěl prehliadku a mal tiež vypiť kalištek s vodou, ktorý simuloval smrtiacu látku. Pacient totiž musí byť schopný prehltnúť látku sám. Keďže sa to Přecechtělovi nepodarilo, lekári sa rozhodli podať mu látku vnútrožilovo s tým, že musí byť schopný stlačiť aplikačné tlačidlo.

Manželka nesúhlasila

Manželka Markéta s jeho dobrovoľným odchodom zo sveta nesúhlasila, ale jeho rozhodnutie chápala. Pre iRozhlas povedala, že jej muž odišiel v pokoji, bez strachu a ani neplakal. "Bol rád a bolo vidieť, že len čo začala látka účinkovať, cítil úľavu," povedala. 

Martin bol aktívny športovec a otec dvoch malých detí, s chorobou bojoval dva roky. Za ten čas sa jeho zdravotný stav nelepšil a práve naopak, rýchlo sa zhoršoval. Jeho svalstvo postupne ochabovalo   a hlava rodiny sa stala sa závislá od okolia. Chcel sa vyhnúť úplnému ochrnutiu a napojeniu na prístroje.

Zdroj: martinprecechtel.cz, martinprecechtel/instagram

Choroba ho pripravila o všetko 

Muža táto choroba postupne pripravila o reč, musel obmedziť prácu, prestať športovať, hoci predtým zvládol maratón, a používať invalidný vozík. Zároveň si úplne uvedomoval, kam jeho zákerná choroba speje a svoj koniec si určil sám.  Asistovanú samovraždu si podľa manželky vybral aj kvôli rodine. "Aby som mala s deťmi ešte šancu žiť,“ vysvetlila.