Reklama

TOTO je 8 zbytočných VÝDAVKOV, ktoré spôsobujú CHUDOBU. Tvrdí to známy MILIARDÁR!

Aj v diskonte sa dá obliecť moderne a štýlovo!

Zdroj: shutterstock

Reklama

Od úspešného miliardára Warrena Buffetta sa môžu učiť nielen bohatí investori, ale aj ľudia s nižším či stredným príjmom. Stačí dodržiavať nasledovné pravidlá.

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    5 znameniam môžeme tajne závidieť: Prečo im peniaze nikdy nechýbajú? Robia TO inak než ostatní

    Biznismen, investor a filantrop Warren Buffett (94) nie je žiadny výstredný zbohatlík, ale človek, ktorý je známy svojim striedmym životným štýlom. Týždenník TREND preto preskúmal jeho osem upozornení, aby zistil, či ich môžu uplatniť aj bežní Slováci.

    Zdroj: getty images

    Warren Buffett

    8. Nové autá

    Warren Buffett, na rozdiel od mnohých Američanov, nerád kupuje nové autá. Napríklad na Cadillacu DTS jazdil približne osem rokov. Dôvodom pritom nie je len to, že vozidlá strácajú z dlhodobého hľadiska hodnotu. Okrem toho je to pre známeho investora aj plytvaním času, ktorý vie využiť lepšie.

    Jednotlivcom s fungujúcim autom preto radí, aby peniaze radšej zhodnocovali inak. Dodržiavanie tejto rady je pritom pre Európanov oveľa jednoduchšie. Na rozdiel od Spojených štátov majú tunajšie mestá oveľa rozvinutejšiu sieť verejnej dopravy, takže sa Slovákom kúpa nového auta každých pár rokov skutočne neoplatí.

    7. Reštaurácie a donášky

    Spojené štáty sú známe svojou kultúrou rýchleho občerstvenia. Jeho cena však v uplynulých rokoch rapídne rástla. Nie je nijakým novým zistením, že roznáška bežného jedla je pritom drahšia ako doma pripravené pokrmy. Kvôli rastúcej cene potravín je preto aj na Slovensku stále výhodnejšie variť doma. O zdravotných výhodách nehovoriac.

    Zdroj: shutterstock

    Donáška jedla nie je najlacnejšia záležitosť. O reštauráciách ani nehovoriac.

    6. Kreditné karty

    Viaceré zdroje uvádzajú, že Warren Buffett používa všade hotovosť. Aj vo výročnej správe svojej spoločnosti Berkshire Hathaway za rok 2014 radí nevychádzať bez hotovosti z domu. Medzi jej výhody patrí aj prehľad vo výdavkoch, ktorý sa pri platbe kreditnými kartami ľahko stráca. Ich majitelia, na rozdiel od vlastníkov debetných kariet, platia požičanými peniazmi, čo nie je zadarmo.

    Nie je to pritom iba záležitosť Spojených štátov. Podľa informácií slovenských porovnávačov finančných služieb dosahujú úroky niektorých kreditiek až 24 percent. Pre porovnanie, spotrebný úver môžu Slováci získať v priemer pri úroku šesť percent.

    5. Hazardné hry

    Zábava v podobe hazardných hier, stávok či nákupu losov je lákavá nielen pre Američanov. Podľa Úradu pre reguláciu hazardných hier pri tejto zábave Slováci v roku 2023 prišli o vyše 1,3 miliardy eur. V porovnaní s rokom 2022 je to nárast o 130 miliónov, pričom záujem rastie najmä v oblasti online stávkovania. Tieto finančné zdroje by pritom mohli slúžiť ako príprava na dôchodok či ako rezerva pre horšie časy.

    Zdroj: shutterstock

    Aj žreby sú hazard, ľahko sa na nich môžete stať závislými.

    4. Riskantné investície

    Miliardár za riskantné investície podľa niekoľkých zdrojov považuje všetky investície, ktorým ľudia nerozumejú. Ak sa teda rozhodnú svoje ťažko zarobené peniaze niekam investovať, mali by si čo to o danej oblasti naštudovať. V dobe internetu je zdrojov skutočne veľa, preto by si mali dávať pozor na ich dôveryhodnosť a odbornosť.

    Zdroj: Shutterstock

    Investorská legenda Warren Buffett radí hotovosť navyše uložiť do dôchodkového sporenia či do vhodných akcií.

    3. Technologické novinky 

    Podobne ako pri autách je W. Buffet konzervatívny aj v prípade technologických noviniek. Podľa informácií stránky Investor Weekly vymenil svoj starý flipový telefón až v roku 2020, keď si konečne kúpil iPhone. Pri nákupe tohto tovaru totiž netreba zabúdať na marketing. Nový produkt zvyčajne býva len o málo lepší než jeho pôvodná verzia a často sa skôr odlišuje farbou či dizajnom. Cenový rozdiel však býva výraznejší. Preto by si mali spotrebitelia pravidelné míňanie na nové technické vychytávky vždy dvakrát rozmyslieť.

    Zdroj: Shutterstock

    Hlad po technologických novinkách dnes už nie je len výsadou mužov a mladých ľudí.

    2. Nekvalitné produkty

    „Cena je to, čo zaplatíte, hodnota je to, čo dostanete,“ napísal raz W. Buffett v liste svojim akcionárom. Hoci nepotrebuje najnovšie alebo najlepšie auto ani telefón, vždy sa uisťuje, že jeho nákupy vydržia. Spotrebitelia, ktorí sa budú držať tejto stratégie, tak nemusia míňať úspory na nové produkty.

    Zdroj: shutterstock

    Nákup rýchlej módy by sme si mali dobre rozmyslieť.

    1. Zbytočné nákupy

    Bez ohľadu na výšku zľavy je nákup zbytočností vždy zlým finančným rozhodnutí. A platí to pritom bez ohľadu na to, či ide o potraviny, techniku alebo oblečenie. „Ak kupujete veci, ktoré nepotrebujete, čoskoro budete musieť predať veci, ktoré potrebujete,“ cituje Buffetta kanál Investor Weekly.

    Autor článku

    Online magazín pre štýlové ženy. Venuje sa najmä témam ako krása, móda, životný štýl, vzťahy, domácnosť a rodina.