Reklama

Trpké nadčasy: Ako prinútiť rodinu, aby vám pomohla s upratovaním? Tipy pre zdravé nervy

ženy čistí kuchyňu

Zdroj: shutterstock.com

Reklama

Začína sa to vlastne už od rána. Mamíí, kde sú moje ponožky?! Kde mám kľúče? Kto mi zase ukradol mobil? Kde je moja košeľa do obleku?

Prídeme domov a začíname odznova. Vyložiť nákup, oprať, uvariť, zavesiť, skontrolovať domáce úlohy. Nájsť vyžehlenú košeľu a strašne dôležitý fascikel.

Aj vy máte pocit, že po príchode z práce sa z vás stáva výkonná domáca pracovníčka s navŕšenými funkciami? Pôsobíte ako manažérka, hlavná účtovníčka, IT konzultantka, personalistka a referentka pre internú komunikáciu. Skrátka, riešite všetko. Viete, že bežná slovenská žena odrobí v domácnosti aspoň pätnásť hodín týždenne?

Okrem osem- i viachodinovej šichty v zamestnaní musí každá z nás absolvovať ešte niekoľkohodinovú zaberačku v domácnosti. To je fakt, ktorý je notoricky známy, ničí nás. Psychicky aj fyzicky. Dá sa to zmeniť? Záleží na tom, ako chronicky sme v tom zabŕdli. Šanca však je vždy.

Prečo mi nik nepomáha?

No prečo asi? V podstate si za to často môžeme aj samy. Zamyslite sa. Možno to znie neuveriteľne, ale väčšina členov domácnosti si ani poriadne neuvedomuje, čo všetko treba pre jej riadny chod urobiť. Podľa Virginie Satirovej, slávnej americkej psychologičky, je to rovnaké, akoby si podnikateľ len tak najal pár zamestnancov a očakával, že sa sami dovtípia, čo majú vo firme robiť. Či účtovníka, upratovačku alebo marketing.

Zdroj: profimedia.sk

Ilustračná fotografia

Deti majú totiž často utkvelú predstavu, že čisté ponožky sa liahnu v šuplíkoch, prach sa sám vysublimuje do éteru, vaňu očistí geniálny majster Proper, polievku uvarí kuchárka s červenými líčkami z vrecúška. Manžel si zas myslí, že pomotané káble od počítača sa samy rozmotajú a odrastené šatstvo sa samo uloží do tašiek pre charitu. Všetko je totiž vždy hotové a vaši rodinní príslušníci si myslia, že máte asi nejaké špeciálne zaklínadlo, ktoré riadi špeciálnu čatu upratovacích škriatkov.

Takto sa pomoci nedočkáme

„Existuje niekoľko zaručených spôsobov, ako sa nikdy nedočkať pomoci v domácnosti,“ vraví psychologička Lenka Vavro-Faltinová. „Ak sa žena mlčky prehýba pod ťarchou domácich povinností a dúfa, že si to niekto všimne a pomôže, nedočká sa. Väčšina žien totiž podvedome očakáva, že každý člen domácnosti vie, s čím a ako často by mal pomáhať. To je však sladký omyl s trpkými následkami. Druhý variant je, že ak aj niekto pomáha, vy to ohundrete, vytrhnete mu vysávač z ruky alebo všetko urobíte za neho.

Takto si vychovávame aj deti. Keď sú malinké, rozmaznávame ich. Potom frfleme a pýtame sa, prečo nám nepomáhajú. Ako často od nás dospelých počujú: To nesmieš. Na to si ešte malý. Do toho sa mi nepleť. Koľkokrát snahu dieťaťa zarazíme celkom zbytočne a nešetrne úzkostnou reakciou, že by mohlo niečo pokaziť, len preto, že nemáme práve čas a trpezlivosť. Určite je rýchlejšie zaviazať mu šnúrky, ako čakať, až si to urobí samo. Je rýchlejšie utrieť mu nos, ako ho učiť smrkať. Výchovne je to však neúčelné a neekonomické,“ hovorí psychologička.

Zverili ste sa nám, ako to doma plátate

Uprac si už ten bordel!

Kristína (34): – Vraj vrchol Everestu je posiaty neuveriteľným neporiadkom a odpadkami. V izbe našej dcéry to vyzerá ráno, na obed aj večer ako po teroristickom výbuchu v obchodnom dome, všade rozmetané topánky, sukne, blúzky, bielizeň, šminky. Skúšala som to podobrotky, pozlotky. Márne. Asi som urobila niekde chybu. Snažím sa jej aspoň vštepiť, že nie je najdôležitejšie robiť poriadok. Dôležité je udržiavať ho a mať v tom nejakú logiku. Nerozsýpať si múku po koberci, aby sme ju museli potom vysávať.

Janka (41): – Nenechajte si vnútiť, že poriadok je iba vizitkou ženy! Udržiavať by ho mal každý. Chaos v domácnosti sa dá zvládnuť tak, že nič neodkladajme na potom. Šaty po vyzlečení ihneď zavesiť, kľúče dať na háčik na to určený, to prízvukujem manželovi a synovi.

Andrea (28): – Čo vezmete, to vráťte naspäť. Učím to deti odmalička. Je to naozaj zaručený spôsob, ako si udržať poriadok. Ak si teraz vravíte, že toľko času nemáte, tak to nie je pravda, trvá to pár milisekúnd.

Monika (38): – Ja som rezignovala. V synovej izbe nechávam všetko nedotknuté v nádeji, že ho ten príšerný bodrel, ktorý tvorí mix použitého oblečenia, riadov a učebníc, raz omrzí a začne si upratovať. Alebo zhnije v špine.

Vylepte si na nástenku

Zlaté domáce pravidlá (platia pre každého člena rodiny)

1. Ak si to rozhádzal, ulož to!

2. Ak ti to spadlo, zdvihni to!

3. Ak si to zašpinil, umy to!

4. Ak na tom spíš, usteľ to!

5. Ak to nosíš, uprac to!

6. Ak si z toho jedol, odnes a umy to!