Unikátna operácia
20. 9. 2007, 15:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 12:59)

Zdroj: Archív
Igor Sivý (13) z Košíc má rovnako ako chlapci v jeho veku chuť veľa cvičiť. Radostné športové zápolenie s kamarátmi mu narušila noha, ktorá nečakane prestala rásť.
Len pred tromi rokmi obetavá mama Pavlína Sivá zistila, že jej syn Igor má kratšiu nohu! „V tom čase veľmi vyrástol. Bolo to počas letných prázdnin. Keď sme na to prišli, noha bola kratšia o dva centimetre.“ Ako čas plynul, rozdiel sa ešte zväčšil, celkovo až o šesť centimetrov. „Nevedeli sme, prečo to je, pretože úraz nemal žiadny. Na ortopédii robili všelijaké vyšetrenia, najmä však röntgenové. Zistili, že v členku je nejaký problém, ale nevedeli povedať aký.“
Nekonečné vyšetrenia
„Keď sme tu v Košiciach chodievali na kontroly každé tri mesiace, dostával akurát tak len vložky do topánok a sledovalo sa len to, o koľko sa noha skracuje: Poprípade zasa nejaký ten röntgen a to bolo všetko,“ hovorí nespokojne pani Sivá. „ Až po roku sa dostal na cétečko, ale tiež mu nenašli nejaký extra výsledok. Vraj sa pri snímaní chvel...“ neveriacky krúti hlavou. No po čase Igor začal viditeľne krívať a dokonca sa potkýnať. Nezostávalo tak nič iné, len sa vydať k inému lekárovi. A urobili dobre. Keď prešovskému odborníkovi odovzdali snímky, po ich preštudovaní ich okamžite odporučil na Detskú kliniku na bratislavských Kramároch, k prednostovi ortopedickej kliniky doktorovi Kokavcovi. „Dovtedy nám lekári nevedeli povedať, prečo sa noha skracuje a prečo sa dokonca začínala inak formovať. Neskôr sme zistili, že problém bol v členku,“ ozrejmuje pani Sivá.
Netušené zranenie
Po dôkladnom vyšetrení doc. MUDr. Kokavec zistil, že problém nastal prudkým skokom. Naštrbila sa tak kosť, ktorá začala krivo rásť a dokonca v jednom bode jedna kosť pretínala druhú. „Tak prišiel verdikt, že je potrebné zlomiť ju na trikrát. Všetko sa robilo s tým cieľom, aby kosť narástla o potrebných chýbajúcich šesť centimetrov a správne sa vyformovala,“ opisuje pani Sivá. A tak Igor prekonal náročnú šesťhodinovú operáciu. „Na nohe má zariadenie, ktoré mu nohu naťahuje a rovnako aj formuje. Rám má niekoľko skrutiek, ktoré sa musia každých šesť hodín natiahnuť alebo povoliť, pretože ide o horný a dolný aparát,“ ukazuje nám starostlivá mama. V hornej časti je tak potrebné docieliť predĺženie nohy o päť centimetrov a v dolnej časti jeden centimeter, kde sa končatina zároveň aj formuje. „Hore noha narástla za dva týždne skoro o centimeter. Dá sa povedať, že noha denne narastie o tri milimetre.“ Pani Sivá sa riadi výstupom z počítača, ktorý presne určuje, o koľko treba skrutky priťahovať či povoľovať. „Pri operácii a za pomoci snímok počítač naplnili množstvom informácií. Ten presne vypočítal a zadal, ako sa má pri povoľovaní a priťahovaní postupovať, aby sa dosiahol úspech a noha bola v poriadku,“ ďalej vysvetľuje. Pokiaľ všetko pôjde tak, ako má, už teraz, v septembri, by mala mať Igorova noha požadovanú dĺžku a správny tvar.
Ešte treba počkať
Aj keď sa nebude ďalej pracovať so skrutkami, aparát musí zostať na nohe ďalších sedem mesiacov, aby sa koža, svaly a väzivo dostali do svojej polohy a boli pripravené na postupnú záťaž. „Pri naťahovaní ma to nebolí. Sem-tam cítim len slabé šklbnutie,“ pridáva sa do rozhovoru mladý pacient. Chodiť môže iba s barlami, ale musí prísne dbať na to, aby na nohu nedošľapoval. „Dozerám, aby mal syn pestrú stravu, ale netreba brať žiadne špeciálne lieky,“ dodáva mama, úprimne presvedčená o úspechu náročného liečenia.
Čo na to odborník
Odpovedá doc. MUDr. MILAN KOKAVEC, PhD., prednosta ortopedickej kliniky LFUK a DFN na Limbovej ulici v Bratislave
„Ide o deformitu v oblasti pravého predkolenia, pravdepodobne po úraze. Okrem skrátenia došlo k posunutiu artikulačných plôšok v oblasti členka tak nešťastne, že celý členok bol sklopený smerom dopredu, čiže išlo o kombinovanú deformitu. Tak sa stalo, že na určitej časti bola zlikvidovaná rastová platnička, ktorá vpredu rástla, ale vzadu nie. Členok sa tak ako keby posunul dopredu a deformoval.“
Svedomitý liečebný postup „Kosť sme natli pílkou a dlátkom. Po týždni začatia hojenia zlomeniny, keď do natnutej časti vchádzajú cievy, ktoré za sebou ťahajú kostné bunky, začína sa zlomenina hojiť a v tom čase môžeme začať v mieste zlomeniny kosť naťahovať. Robíme to za pomoci externých fixátorov. Ide o Taylorov priestorový rám, ktorý sme použili na Slovensku druhýkrát.“ Veľkou výhodou pri tom je, že pacient, resp. jeho príbuzní si môžu zariadenie doma naťahovať sami. „Celé sa to prestavia do roka a po tomto čase bude novovytvorená kosť architektonicky a štruktúrne taká, aká by mala byť,“ dodáva MUDr. Kokavec.