Vaše dieťa nechce jesť: Vieme, ako to prekonať
5. 12. 2009, 11:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 12:57)

Zdroj: Shutterstock
Poznáte to: pred dieťa položíte tanier chutného jedla a ono sa s ním iba hrá. Vyskúšate všetko, ale nedostanete do neho viac ako pár lyžičiek polievky.
Nechutenstvo môže mať viacero dôvodov a pár jednoduchých riešení.
Pri jedle dokážu presedieť aj hodinu, ale za ten čas z taniera veľa neubudne. Keď sa táto situácia opakuje, rodičia znervózneju a prepadnú ich obavy o zdravie potomka. Podobnými starosťami nás nezásobujú len staršie deti, ale i malé bábätká, ktoré pomaličky a s problémami prechádzajú na inú, ako iba mliečnu stravu.
Vyberavé dojčatá
Po prvých ,,mliečnych mesiacoch“ majú problém prejsť na jedlo s inou chuťou a konzistenciou. Nezostáva vám preto nič iné, len byť trpezliví a postupne ich prikrmovať i napriek náznakom odporu. Začať s tým treba najneskôr po šiestich mesiacoch života dieťaťa. Vtedy mu už samotné mlieko neposkytuje potrebné množstvo výživných látok. Nové jedlo musí niekedy vyskúšať i desaťkrát, kým si naň zvykne. Ak si z novoobjavenej dobroty veľa nedopraje, dokŕmte ho ešte mliekom.
Nechutná zelenina
Najmenším veru veľmi nevonia. Keďže je pre ich rast a zdravý vývoj nesmierne dôležitá, skúste jej chuť prebiť inými, obľúbenejšími. Zamiešajte ju do detskej kaše alebo medzi ovocie. Keď vám odmieta tuhú stravu, rozmixujte ju a v tekutej forme podávajte vo fľaši. Najneskôr po dvoch mesiacoch od začiatku prikrmovania by však už malo jesť mäsovo-zeleninové, ovocné jedlá a kašu v normálnej forme lyžičkou v odporúčaných dávkach.
Zdravotné dôvody nechutenstva
Dôvodom obrovského náreku počas jedenia môžu byť i horúčka a nádcha. Na chuť mu ničím neprídete ani v čase prerezávania zúbkov, keď mu treba dávať iba mäkkú, kašovitú stravu, v lete počas veľmi horúcich dní ani vtedy, keď užíva nejaké lieky. Nechutenstvo môže byť aj príznakom anémie, chudokrvnosti.
Často však nejde o nič vážne, niektoré deti sú jednoducho slabší jedáci, pri stole neobsedia, pretože sú veľmi živé a rozptyľuje ich množstvo iných podnetov. Rodičov môže upokojiť fakt, že až 90 % detí, ktoré to s jedlom nepreháňajú, nie sú ani choré, ani podvyživené.
Čím kŕmiť malé deti?
Mliečnu stravu by ste mali začať obohacovať o iné potraviny najneskôr od šiesteho mesiaca. Jednotlivé druhy potravín treba do jedálnička zavádzať postupne. Tzv. exotické druhy ovocia a zeleniny by mali ochutnať najskôr po prvom roku. Dovtedy treba počkať i s čokoládou, ktorá je pre ne len ťažko stráviteľná.
6. mesiac – zemiak, mrkva, melón, banán, jablko, hruška. Začínajte vždy s jedným druhom a dodržiavajte párdňový odstup kvôli alergiám.
6. – 8. mesiac – piškóty, ryžová kaša, brokolica, karfi ol, špenát, strukoviny, kuracie a morčacie mäso.
9. mesiac – syr, chlieb, cestoviny, sušené ovocie, tuniak, losos.
Najčastejšie chyby rodičov
• Ak im budete pripravovať iba ich obľúbené jedlá, vychováte si z nich prieberčivých výmyselníkov.
• Snažte sa nedať najavo, že ste z nich nervózni. Keď to vycítia a vy okonca zvýšite hlas, ešte viac sa zatnú a nezjedia ani omrvinku.
• Keď vidíte, že mu nechutí, pokojne a bez slova odložte všetko zo stola a už mu nič iné nenúkajte. Ani dieťa nechce hladovať a po krátkom čase si samo vyžiada niečo pod zub.
• K jedlu ho nikdy neťahajte od rozpozeranej rozprávky alebo uprostred hry, ani keď je plačlivé.
• Zamyslite sa nad tým, či sa mu dostatočne venujete. Dieťa je vnímavé a keď pocíti napätie v rodine, snaží sa upútať pozornosť aj odmietaním jedla.
• Nikdy mu nesľubujte odmenu za to, že sa naje. Rýchlo si na to zvykne a bez toho sa už ani nenaje.
Viac zaujímavých článkov nájdete v prílohe Nový Čas Zdravie, každý piatok v denníku Nový Čas!