Vaše dieťa už zase plače a nedokážete ho utíšiť
12. 3. 2010, 11:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 13:32)

Zdroj: Shutterstock
Tak veľmi sa tešíte, až sa narodí. Lenže realita je napokon celkom iná, ako ju opisujú celebritné mamičky. Vaše bábätko vôbec nespí, naopak. Plače.
Bábätká sú geneticky naprogramované tak, aby plakali, keď ich niečo trápi. Plač je výrazom prosby o pomoc. Nedajte na prekonané názory, že dieťa treba nechať vyplakať. Ony neplačú, aby si precvičovali pľúca, alebo aby s nami manipulovali. Najnovšie výskumy mozgu dokonca potvrdzujú, že ak rodičia ignorujú toto volanie o pomoc, môžu im vážne uškodiť.
Naučte sa ho rozlišovať
Mám hlad, je mi zima, bojím sa, bolí ma bruško, mám plnú plienku, som tu sám. Toto a všeličo iné sa vám snažia oznámiť. Po krátkom čase vie každá mamička rozoznať aj jemné odchýlky. Bábätká plačú z najrôznejších dôvodov.
Môžu byť unavené, hladné, ospalé alebo podráždené prehnanou pozornosťou. Môžu sa zľaknúť mixéra alebo vody, do ktorej ich zrazu ponoríte. Počuť ich hlasno protestovať v rôznych častiach dňa, záleží na ich individualite. Všetky možné príčiny ich nevôle je dôležité preveriť.
Čo sa deje v mozgu?
Keď dieťa plače, do tela sa uvoľňuje stresový hormón. Ak plače dlho, udrží sa vysoká hladina stresového hormónu, ktorá môže poškodiť dôležité štruktúry mozgu. Takýto stres v ranom detstve pôsobí na organizmus ako jed a môže byť príčinou neuróz a úzkostí.
Tip pre zúfalé mamičky
Urobili ste všetko, čo ste mohli, no váš poklad stále plače a vy ste už zúfalá?
Ponúkame vám niekoľko myšlienok, ktoré vymeňte za tie negatívne:
- Som normálna ľudská bytosť, nemusím byť superžena.
- Nie som príčinou plaču svojho bábätka.
- Nikto to s mojím dieťatkom nedokáže lepšie, ani svokra!
- Som presne taká matka, akú moje dieťa potrebuje.
- Mám právo byť občas nervózna, frustrovaná a nahnevaná.
- Moje dieťa musí cítiť, že ho mám rada.