1. Pre malých umelcov

Držte sa pravidla, že fotoaparát pre deti by nemal byť príliš zložitý. „Odporúčam kompaktný digitálny. Jednoducho sa ovláda, je malý, ľahký a odolný. Dostupný v rôznych farbách pre dievčatá aj chlapcov,“ tvrdí špecialista.

Fujifilm FinePix JX700
Zdroj: Archív OKAY Slovakia

✔ veľký LCD displej

✔ automatické scény, portrét, krajina, nočná snímka, makro, nočný portrét a portrét v protisvetle

✔ zaostrenie a expozícia na zá- klade detekcie tváre

✔ nahrávanie videa v HD kvalite

✔ 5-násobný optický zoom

✔ rozlíšenie 16 miliónov megapixelov

✔ životnosť Li-Ion batérie 160 snímok

Cena: 59,99 €

2. Nenáročnej fotografke

Máte rada atraktívne módne doplnky, ktoré sa vám zmestia do kabelky? „Digitálny kompakt vo veľkosti kreditnej karty je ideálny pre ženy, ktoré chcú mať všetko zachytené a nepotrpia si na veľké a zložité fotoaparáty. Napriek svojim rozmerom robia tieto fotoaparáty kvalitné fotky a vďaka LCD displejom sa jednoducho ovládajú,“ vymenúva odborník.

Coolpix S02 Pink
Zdroj: Archív OKAY Slovakia

✔ dotykový displej

✔ automatické podsvietenie scény, makro, krajina, nočná krajina, nočný portrét, portrét

✔ zaostrenie a expozícia na zá- klade detekcie tváre

✔ nahrávanie videa vo Full HD kvalite

✔ 3-násobný optický zoom

✔ rozlíšenie 13,2 milióna megapixelov

✔ životnosť batérie 210 hodín

Cena: 119 €

3. Pre náročnejších

Prvé kroky do sveta fotografovania môžu byť jednoduché vďaka digitálnym jednookým zrkadlovkám. „Ich výhodou sú menšie rozmery, nižšia hmotnosť a cenová dostupnosť. K cene tela zrkadlovky si však treba pripočítať aj nákup objektívov, filtrov, statívu a ďalšieho vybavenia. To všetko sa dá dokúpiť aj postupne a náklady si rozložiť,“ radí M. Gergely.

Canon EOS1100D
Zdroj: Archív OKAY Slovakia

✔ ocenenie EISA Award – jednooká zrkadlovka roka 2013

✔ veľký dotykový LCD displej

✔ automatické scény, portrét, krajina, jedlo, deti a iné

✔ nahrávanie videa vo Full HD kvalite

✔ rozlíšenie 18 miliónov megapixelov

✔ životnosť Li-Ion batérie 380 hodín

Cena: 319 €

Čo budete potrebovať

➜ Obal, do ktorého by sa mali okrem fotoaparátu zmestiť aj náhradné batérie, pamäťové karty či USB kábel na prepojenie s počítačom. Mal by mať zvnútra penovú výstuž, tlmí nárazy. Ak je z nepremokavého materiálu, netreba sa obávať fotenia vo vlhkom či daždivom počasí.

➜ Baterky – od ich kapacity závisí, koľko fotografií môžete uložiť na jedno nabitie. Lithium-iontové (Li-Ion) akumulátory sú síce drahšie ako klasické nikelmetalhydridové (NiMH) s rozmerom AA, majú však oveľa väčšiu výdrž. Ak so sebou nechcete ťahať nabíjačku na batérie, vystačíte si s obyčajnými alkalickými.

➜ Handričku z mikrovlákna – je antistatická a účinne ňou od- stránite všetky nečistoty zo šošovky objektívu. Nešetrné čistenie akoukoľvek inou handričkou totiž môže na šošovke zanechať drobné škrabance, ktoré sa môžu odraziť na kvalite fotografie.

➜ Príslušenstvo – jeho ponuka k fotoaparátom je široká. Od prídavných pamäťových kariet, rôznych objektívov, fotografických filtrov, statívov až po brašny a ruksaky.

VIETE, ŽE:

● Zabudovaný mikrofón je výhodou, ak chcete okrem fotografií zachytávať aj krátke videá.

● Priemer šošovky objektívu - ovplyvňuje svetelnosť. Čím sú jej hodnoty nižšie, tým viac svetla cez objektív preniká a tým sú fotky fotené pri slabšom svetle krajšie.

● Displej – kvalita zobrazenia závisí od jeho farebnosti, rozlíšenia a rýchlosti odozvy. Fotenie z netradičných uhlov uľahčí výklopný displej.

● Stabilizátor obrazu – či už optický, alebo elektronický, dokáže odstrániť chvenie prístroja spôsobené nestabilitou rúk. Pomôže pri fotení s dlhším ohniskom alebo pri horšom svetle.

● Vnútorná pamäť – je síce zabudovaná, no môžete ju rozširovať o prídavné pamäťové karty s kapacitou až 32 GB. ■

EXTRA TIP

Pokiaľ používate Li-Ion batérie, nabíjajte ich ešte predtým, ako sa úplne vybijú. Akumulátory typu NiMH alebo nikel-kadmiové akumulátory (NiCd) sa nabíjajú až po ich úplnom vybití. Ak fotoaparát dlhšie nepoužívate, je dobré z neho batérie vyberať a nabité skladovať oddelene.