Vyhodili ma, pretože som príliš stará! Monika prišla o prácu a bola zúfalá: Toto jej pomohlo z najhoršieho
1. 9. 2017, 15:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 12:14)

Zdroj: Shutterstock
Je to zničujúci pocit. Keď zrazu zostanete bez práce, odrazí sa to na celom živote. Zasiahne vás to psychicky, ekonomicky a často aj fyzicky. Čo v takomto prípade robiť?
Dlhoročnú predavačku Moniku (48) zasiahla výpoveď ako blesk z jasného neba. Rozkrútil sa kolotoč pocitov: šok, zúfalstvo a nakoniec nádej.
Tvrdo ma to zasiahlo. Stála som pred novým šéfom a nevedela, čo povedať. Rátala som s pochvalou, určite nie s výpoveďou. Vyhodili ma, pretože som príliš stará. Hoci mi to nepovedal priamo. V butiku v Košiciach som pracovala 10 rokov. Obraty, ktoré som robila ja, boli vždy najvyššie, zákazníčky si chválili moje poradenstvo. Potom majiteľka predala obchod jednému reťazcu s oblečením. My zamestnanci sme smeli zostať, museli sme však podpísať nové pracovné zmluvy so skúšobnou lehotou. Prvý rozhovor so šéfom bol milý. Mala som dobrý pocit. No o 4 týždne bolo všetko inak a dovidenia! Po večeroch ma partner utešoval: "Si dobrá a určite si čoskoro niečo nájdeš. To zvládneš ľavou zadnou," hovoril mi Maroš."
Ťažký začiatok na úrade
Ďalší deň som šla na úrad práce. Tam mi určite pomôžu niečo si nájsť. Veď som predsa skúsená pracovníčka. Pri prijímacom pulte som odovzdala doklady, diktovala údaje, za mnou sa tvoril dlhý rad. Všetci ma videli a počuli. Bolo to nepríjemné. Nakoniec som to zvládla a čakala na prvý termín u poradkyne, ku ktorej ma pridelili. Moja odysea – hľadanie práce sa začala.
Cítila som sa bezvýznamná
Život pokračoval. Ráno som vstala, zobudila dieťa, poslala ho do školy. Maroš bol už dávno na ceste do práce. A potom? Nič. Zvláštny pocit. Na internete som hľadala ponuky práce a posielala životopisy. No všetky odpovede boli negatívne. Od čísla 30 som ich prestala rátať a pokračovala som už len sporadicky. Zdalo sa mi, že to nemá zmysel. Namiesto toho som začala sledovať televíziu, listovať v časopisoch – cítila som sa nepotrebná, bezvýznamná. V obchode som stretla známu, spýtala sa, ako sa mám. Dobre, dala som si pauzu v práci – sama som neverila tomu, čo som práve povedala.
Konečne svitla nádej
Nejako som vydržala 5 mesiacov. Včera mi poradkyňa konečne oznámila, že môžem chodiť na počítačový rekvalifikačný kurz, ktorý by mi mal v budúcnosti uľahčiť napríklad prácu v kancelárii. Je to ako precitnutie z nočnej mory. Konečne mám opäť cieľ. Bol by v tom čert, aby som to nezvládla!
Radí riaditeľka kancelárie Mgr. Jana Lukáčová, Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny
➤ Čo je dôležité pri výpovedi?
Treba si „ustriehnuť“, či je v súlade so zákonníkom práce a s kolektívnou zmluvou, aby ste neprišili o benefity, ktoré môžete získať.
➤ Ako požiadať o podporu?
Evidencia na úrade práce ako uchádzača o zamestnanie nie je povinná, ide o dobrovoľnú evidenciu, z ktorej vyplývajú výhody aj povinnosti. Zaevidovaným zdravotné poistenie platí štát, nezaevidovaní si poistku hradia sami. Podporu vypláca Sociálna poisťovňa, ak splníte zákonom stanovené podmienky.
➤ Ako pomáha poradca?
Uchádzač sa evidenciou na úrade zaväzuje, že chce pracovať a bude si aktívne hľadať zamestnanie. Pri evidencii si uchádzačka dohodne s poradcom ďalší postup. Mala by si prácu hľadať iniciatívne sama a aktívne spolupracovať s úradom, pretože ten ju bude odporúčať zamestnávateľom na voľné pracovné miesta a pozývať na výberové konania.
➤ Ako je to s rekvalifikáciou?
Ak uchádzačke môže pomôcť zamestnať sa rekvalifikácia či vzdelávanie, môže využiť projekt REPAS (Rekvalifikácia, Príležitosť, Spolupráca). Uchádzačka si sama vyberie typ rekvalifikácie aj poskytovateľa kurzu, podá žiadosť na úrade, a ak úrad rekvalifikáciu schváli, po absolvovaní kurzu úrad uhradí školné priamo poskytovateľovi vzdelávania. Úrad bude tiež ponúkať využitie niektorého z národných projektov na podporu vytvárania a zamestnávania uchádzačov. Ďalšia možnosť je využitie príspevku na dochádzanie za prácou či príspevok na začatie samostatnej živnosti.
Zdroj: Shutterstock
Prácu si musíte aktívne hľadať najmä vy sama.
6 krokov, ako naspäť do práce
1. Zahláste sa na úrade práce ako hľadajúca prácu: spravte tak ihneď po výpovedi, aby ste mali nárok na podporu v nezamestnanosti.
2. Požiadajte o podporu v nezamestnanosti: vyplňte formulár a dohodnite si termín na úrade práce s poradkyňou, ten sa bude konať v určenom termíne.
3. Pri každej žiadosti o prijatie si napíšte životopis aj motivačný list vždy nanovo na konkrétnu pracovnú ponuku.
4. Aktualizujte si podklady v životopise, dajte si novú aktuálnu fotku a podobne.
5. Zúčastňujte sa všetkých možných preškolení a tréningov.
6. Hľadajte aktívne pracovné ponuky na internete aj vo firmách alebo cez kamarátov.
Radí psychologička, terapeutka a profesionálna koučka Ing. Dr. Nora Lauková
● Ako zvládnuť prvý šok?
Dôležité je, aby si žena uvedomila, že je stále potrebná a má možnosti. Denne totiž ženy manažujú domácnosť, či majú 25, alebo 50 rokov. Ani strata zamestnania to nezmení. Každodenné aktivity a koníčky veľakrát pomôžu pri prekonávaní stresu zo straty zamestnania. Je potrebné, aby si situáciu žena nepripúšťala, nestrácala chuť a optimizmus. Pri tejto zložitej situácii môže pomôcť rodina alebo blízki, ktorí sa budú zaujímať o jej potreby a najmä s ňou veľa komunikovať. Vždy by mala mať pocit istoty, že pri nej aj v ťažkej situácii niekto stojí a verí v jej schopnosti.
● Čo robiť, aby sa žena uplatnila a verila si?
Je lepšie robiť hocičo, ako sa utápať v pesimizme. Mala by si čo najskôr hľadať prácu, poznať, čo dokáže a čo nie, a nebáť sa zobrať aj prácu, ktorá je menej platená. Je lepšie mať nejakú prácu ako stratiť návyk pracovať. Je dokázané, že čím dlhšie človek nepracuje, tým viac stráca tvorivosť a pomalšie sa socializuje. Moja rada: hľadajte to, čo viete robiť, čo vás zaujíma. Začnite si prispôsobovať okolitý svet. To znamená, že si vyberiete, čo chcete robiť, a na tento cieľ sa sústredíte. Je veľa žien, ktoré aj v tomto veku nabrali odvahu a začali podnikať. Jednoducho si splnili svoje sny alebo koníčky premenili na zárobok. Ak človek hľadá možnosti a riešenia, tak riešenia prídu.
● Aká je vaša naj rada?
Moja rada je jednoduchá – buďte neustále činná, v čomkoľvek. Nedajte sa vtiahnuť do pocitu typu nikto ma nechce, nedokážem to, som stará. Každá žena dokáže zmeniť veci, ak chce. Či už to bude starostlivosť o vnúčatá, pomoc susede v záhradke, opatrovanie blízkych, predávanie zeleniny, štrikovanie pre bábätká. Jednoduchými krokmi prekonáte strach a obavy zo straty. Žite každodennosť a plánujte si denné aktivity. So stratou zamestnania sa môžete vyrovnať len vtedy, keď pochopíte, že je to pre vás nová príležitosť.
Zdroj: Shutterstock
Ako prežiť krízu stredného veku?
Dobre vedieť
✔ Náhla nezamestnanosť sa prejaví vo všetkom. Postihnutí majú menej peňazí, chýba im pracovné uznanie, narušia sa sociálne kontakty, všedný deň je bez práce neštruktúrovaný. Čím dlhšia je nezamestnanosť, tým je spokojnosť so životom nižšia.
✔ Pomôcť môžu aj priatelia a partner. Prakticky pri hľadaní práce, emočne tým, že na takéhoto človeka dávajú dobrý pozor a v prípade potreby mu pomôžu vyhľadať psychologickú pomoc.
Ako dlho môžem dostávať podporu v nezamestnanosti?
✷ 6 mesiacov, ak ste boli v posledných 3 rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie poistená v nezamestnanosti najmenej dva roky, t. j. 730 dní. V prípade, že ste pracovali len určitú lehotu, stačí, ak ste 730 dní poistenia získali za posledné štyri roky. Sociálna poisťovňa vypláca dávku v nezamestnanosti 50 % z denného vymeriavacieho základu za kalendárne dni mesiaca. Najvyššia hranica od júla 2017 je 929 € za 31 dní a 899 € za 30 dní.