Reklama

Vyškrabávané kraslice: Ivana Veneniová z Bratislavy ukazuje, ako oživiť tradíciu Veľkej noci

Ivana Veneniová z Bratislavy je od detstva zamilovaná do kraslíc. Dnes ich vytvára s láskou a precíznosťou.

Zdroj: archív I.V.

Reklama
Soňa Andrisíková

Soňa Andrisíková

redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy

Vytvára ich s láskou a precíznosťou. Pozrite, aké sú krásne.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Veľkonočné vajíčka môžete jednoducho zafarbiť ZELENINOU
    Zdroj: redakcia Záhradkár

    Pani Ivana vyrába krásne veľkonočné dekorácie a vyškrabávané kraslice. Má k tomuto remeslu veľmi osobný vzťah. Už ako malé dieťa sa tešila na obdobie pred Veľkou nocou, keď do mesta prichádzali tetky z dedín a na uliciach a námestí rozkladali svoje nádherné kraslice. „Vždy som to veľmi obdivovala, páčili sa mi všetky, ale už vtedy mi najviac učarovali vyškrabávané kraslice a kraslice ozdobené slamou,“ spomína pani Ivana.

    Vrátila sa k nim

    Keď už bola dospelá, rozhodla sa, že si kraslice vyrobí sama. Začiatky neboli ľahké, pretože nemala vhodné nástroje na vyškrabovanie a nevedela, ako správne spracovať slamu, aby na vajíčku dobre držala. „Niekoľkokrát som to vzdala, ale nakoniec som sa k tomu vrátila,“ hovorí s úsmevom. Neskôr sa jej podarilo získať vhodný nástroj na vyškrabovanie a naučila sa, ako spracovať slamu. Zúčastnila sa kurzu výroby kraslíc v ÚĽUV a odvtedy sa krasliciam venuje intenzívnejšie.

    Zdobené slamou

    Najviac robí, samozrejme, svoje najobľúbenejšie – polepené slamou a vyškrabávané kraslice. „To sú tradičné techniky, ale občas spravím aj odrôtované, leptané, batikované alebo dierované kraslice. Niekedy aj kombinujem tieto techniky,“ vysvetľuje pani Ivana. Časť vajíčka je napríklad odrôtovaná, zatiaľ čo iná časť je polepená slamou. „Aj keď robím kraslice v rôznych farbách, najradšej používam čiernu alebo tmavomodrú, kde najlepšie vynikne zlatistá farba slamy alebo biely vyškriabaný motív,“ dodáva.

    Zdroj: archív I.V.

    Ivana Veneniová z Bratislavy je od detstva zamilovaná do kraslíc. Dnes ich vytvára s láskou a precíznosťou.

    Oceňujú ich

    Výroba jednej slepačej kraslice polepenej slamou je zdĺhavý proces, ktorý vyžaduje trpezlivosť. Ozdobenie jednej trvá šesť až osem hodín, v závislosti od náročnosti vzoru, a to ešte neberieme do úvahy samotné spracovanie slamy. „Strihám naozaj malé drobné kúsky slamy, aby bol vzor pekný a jemný. Ale keď kraslicu dorobím, teším sa z nej a hovorím si, že tá námaha stála za to,“ hovorí s nadšením. Veľkou radosťou pre ňu je, keď ľudia oceňujú jemné a drobučké vzory, ktoré sú poskladané zo slamy, a často si ich chcú kúpiť. Nájdete ju aj na Sashe, kde si jej výtvory môžete zakúpiť.

    Nové motívy

    Tvorba vyškrabávaných kraslíc je časovo menej náročná. Trvá približne jednu hodinu. Pani Ivana sa snaží vychádzať z tradičných vzorov, ale zakomponuje do nich aj niektoré vlastné prvky. V poslednom čase sa zamerala na vytváranie vyškrabávaných kraslíc s motívom postavičiek. „Tieto sú veľmi obľúbené a občas ľudia požiadajú o konkrétnu postavičku, ktorú by chceli,“ spomína. Napríklad robila chlapca s fujarou alebo dievčinku s kolovrátkom.

    Stretnete ju na trhoch

    Pani Ivana sa so svojimi krásnymi kraslicami pravidelne zúčastňuje veľkonočných trhov a predajní ÚĽUV, kde ich môže obdivovať verejnosť. Tento rok je pozvaná napríklad na trhy v Modre, vo Vajnoroch a v kaštieli v Jablonici. „Veľmi ma teší, že sa aj v dnešných uponáhľaných časoch ľudia chcú potešiť a ozdobiť si svoj príbytok kraslicami aj inými ručne robenými výrobkami,“ hovorí s nadšením. Okrem kraslíc sa pani Ivana venuje paličkovaniu a plsteniu. Pred Veľkou nocou robí aj drobné plstené dekorácie, ako sú kačičky, sliepky alebo ovečky, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou veľkonočnej výzdoby.

    Počuli ste náš podcast?

    Ivana: večné dieťa

    - Hovorí, že je ako malá, lebo ju každú chvíľu baví niečo iné.
    - Zbožňuje ručné práce, najviac však paličkovanie.
    - Okrem toho, čo sme už spomenuli, má rada maľovanie na kamene.

    Autor článku

    Soňa Andrisíková

    redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy
    Ako študentka som sa vždy tešila na nové vydanie Nového Času pre ženy a jeho pestrý obsah. Dnes mám to šťastie, že ho spolu s mojimi kolegyňami tvorím pre vás aj ja a veľmi ma to baví. Rada prinášam v jednotlivých rubrikách nové informácie, zaujímavé postrehy, i moje vlastné myšlienky. Okrem domácnosti, vzťahov, zdravia, ezoteriky či hlavnej témy, píšem aj skutočné príbehy, ktoré sa stali mojou srdcovkou. Keď som začala spracovávať príbehy, ktoré vytvoril sám život, prišla tá najväčšia radosť z práce v časopise. Rada dostávam do povedomia osudy žien, ktoré nemajú v živote na ružiach ustlané a napriek tomu sa nevzdali. Rovnako obľubujem také, v ktorých sa ženy inšpirujú navzájom. Vďaka nim i ja sama napredujem.