Reklama

Vždy zavesené na prašiakoch! Aj vy ste kedysi boli? Sídliskové hry a ďalšie RETRO spomienky

Ako sídliskové deti sme boli vždy zavesené na prašiakoch.

Zdroj: archív čitateľky

Reklama

Úžasne spomienky na detstvo a leto. Tieto retro fotky vás prenesú do čias, keď sme boli stále vonku a hrali sa spoločne.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Krok za krokom: Ako si nafarbiť kamienky a mušle z dovolenky! Výsledok je dokonalý

    Timea Rumiová nám poslala túto typickú letnú činnosť všetkých sídliskových detí: „Neviem prečo, ale vždy sme viseli na prašiakoch. Keď na nich práve neviseli koberce, viseli sme na nich my. Dnes, ak ešte vôbec sú, sa už nevyužívajú na nič. Fotografia je z roku 1975.“

    Zdroj: archív čitateľky Rumiovej

    Ako sídliskové deti sme boli vždy zavesené na prašiakoch.

    Dovolenky na Balatone i v Bulharsku

    Ľubica Letková z Banskej Bystrice nám poslala fotografiu z jej prvej dovolenky v roku 1972, keď bola s rodinou pri Balatone. A na tej druhej je s rodičmi, krstnými rodičmi a so sesternicami v Bulharsku v roku 1975. „Prvý večer a slávnostné otváranie vína,“ pripísala k druhej fotografii a my len dodávame, že stany boli celkom bežné.

    Zdroj: archív čitateľky Letkovej

    Balaton bola obľúbená dovolenková destinácia.

    Zdroj: archív čitateľky Letkovej

    Slávnostné otváranie vína v Bulharsku.

    Dožinky v Nitre

    Elena Višňová poslala letnú fotografiu z roku 1967: „Koncom augusta bývala v Nitre veľká sláva – celoslovenské dožinky. Na fotke som ja, asi 10 ročná, s malou sesternicou na alegorickom voze. Návšteva prichádzala každoročne na dedinskom družstevnom autobuse.“

    Zdroj: archív čitateľky Višňovej

    1967: Celoslovenské dožinky v Nitre

    Po otvorení hraníc s Juhosláviou

    Viera Chorvátová nám poslala fotografie z dovolenky v Juhoslávii v roku 1964, keď sa otvorili hranice. „Boli sme na 24-dňovom zájazde s klubom Šport-turista Praha, prešli sme od severu až po juh, boli sme vo všetkých republikách vtedajšej Juhoslávie okrem Macedónska. Kempy a hotely ešte neboli vybudované, mali sme so sebou stany, varili sme si. Bolo to drsné, ale keď je človek mladý a zdravý, tak mu to nevadí. O takýchto dlhých zájazdoch môžeme dnes iba snívať.“ K fotografii, na ktorej je pani Vierka pri moste v Mostare, ktorý bol neskôr v 90. rokoch počas vojny zničený a znovu postavený, pripísala: „Už vtedy z tohto mosta skákali exhibicionisti, ale aj samovrahovia, davy turistov však vtedy neboli.“

    Zdroj: archív čitateľky Chorvátovej

    1964: Bývalá Juhoslávia bola takmer bez turistov. Toto je most v Mostare.