Záhadná šiesta choroba našich detí
23. 6. 2009, 16:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 13:14)

Zdroj: Shutterstock
Príde to náhle. Vaše zdravé dieťa, ktoré bolo pred chvíľkou plné energie, zrazu dostane z ničoho nič vysokú horúčku.
Žiadne soplíky, bolesti hrdla či kašeľ. A vy vôbec netušíte, čo sa to s ním deje. Poznáte šiestu chorobu? Ak nie, zoznámte sa.
Popri bežných detských chorobách, ktoré väčšina rodičov dôverne pozná, na naše deti číhajú aj menej známe choroby. Jednou z nich je aj šiesta choroba alebo exantema subitum. Toto ochorenie sa najčastejšie vyskytuje u dojčiat a batoliat do 3 rokov. Spôsobuje ho vírus zo skupiny herpesvírusov číslo 6, odtiaľ názov choroby. To, že o nej veľa rodičov nevie, neznamená, že ide o novú chorobu. Známa je už desiatky rokov. Spôsobuje ju špeciálny typ vírusu, úplne odlišný od tých, čo majú na svedomí chrípku, nádchu či iné detské infekcie. Šiesta choroba sa často ohlási vtedy, ak sa dieťatku prerezávajú zúbky. V tomto období je detská imunita znížená a organizmus je náchylnejší chytiť nejaký vírus.
Ako spoznáme, že ide o „šestku“
Príznaky šiestej choroby sú najmä vysoké teploty, ktoré vzniknú akoby z plného zdravia dieťaťa. Matka sa vystraší, lebo žiadne ďalšie príznaky dieťa nemá, a tak netuší, čo mu môže byť.
„Tieto vysoké horúčky u detí trvajú väčšinou tri dni a potom ustanú. Následne sa objavia drobné svetlé červenkasté vyrážky na telíčku dieťatka. Ani vtedy sa maminy nemusia plašiť. Nesvrbia, ani sa nešíria. Tento výsyp signalizuje vlastne koniec choroby. Vyrážky netreba ani špeciálne ošetrovať, lebo v priebehu niekoľkých hodín až dvoch dní sa stratia,“ radí pediatrička Oľga Vránová. Mnohí rodičia sa pri vyrážkach vydesia, že dieťa chytilo šarlach, rubeolu či osýpky. Vyrážky, ktoré sprevádzajú tieto infekcie, však vyzerajú inak. Pri rubeole sú napríklad dofialova a sú zliate do plôch, pri osýpkach svrbia.
Treba ísť vôbec k lekárovi?
Pri šiestej chorobe nie je potrebná antibiotická liečba a návšteva lekára závisí od individuálneho stavu dieťaťa. Zväčša stačí zrážať teplotu, najmä ak vystúpi nad 39 stupňov. Horúčku možno zrážať pomocou antipyretík na báze paracetamolu či brufénu, pozor, nepodávajte acylpyrín a lieky na báze kyseliny acetylsalicylovej. Niekedy úplne postačia zábaly či vlažná sprcha. Pri znižovaní horúčky je dôležitý dostatočný prísun tekutín. Tie by mali byť skôr vlažné, nie príliš teplé.
Doprajte mu pokoj
Horúčka má väčšinou za následok aj únavu, a preto by dieťa s horúčkou malo čo najviac oddychovať a polihovať. Hoci sa vírus šíri vzduchom, nákazlivosť nie je veľká, u staršieho dieťaťa alebo dospelého človeka môže tento vírus spôsobiť len ľahký zápal nosohltana.