To by mi ani vo sne nenapadlo! Zvoláme často, keď zrazu prídeme na niečo, čo sme si dlho nevedeli vysvetliť. Inštinktívne vieme, že sny, produkty nášho podvedomia či nevedomia, nám niečo hovoria.

Opúšťajú naše duše v spánku telo?

Ľudia už odpradávna vedeli, že sny sú v našom živote dôležité a niečo nám chcú naznačiť či priamo povedať. Ľudia ich považovali za odkazy vôle bohov, ktorí nimi ľudí varovali či naznačovali budúcnosť. Príbehy o zaujímavých zjaveniach nájdeme aj v Biblii a ezoterika stále verí, že v snoch sa môžeme vrátiť do minulosti alebo sa vybrať do budúcnosti. Indiáni si mysleli, že sny patria k najvýznamnejším životným skúsenostiam, Číňania zasa, že naše duše v spánku opúšťajú telo a komunikujú s mŕtvymi. Sny začal medzi prvými vedecky skúmať viedenský lekár, neurológ a priekopník psychoterapie Sigmund Freud. Vo svojom diele Výklad snov z roku 1900 ukazuje, ako vďaka analýze toho, čo sa ľuďom sníva, vyliečil mnoho pacientov. V každom prípade nám zamýšlanie sa nad našimi snami pomáha pri sebaspoznávaní a normálnom duchovnom rozvoji.

Vám sa nič nesníva? Omyl!

Ak tvrdíte, že vy žiadne sny nemáte, nie je to tak. Každému z nás sa niečo sníva, aj keď o tom nemusíme vedieť – jenoducho si to len nepamätáme. V polovici minulého storočia robili v zahraničí pokusy so snami. Skupinu ľudí budili zo spánku vo fáze, keď najintenzívnejšie snívali (REM fáza, trvá asi hodinu). Po niekoľkých nociach sa títo nešťastníci nevedeli sústrediť, boli náladoví, úzkostní, dokonca mali halucinácie.

A keď opäť zaspali, znovu ihneď opakovane upadali do spánkovej REM fázy, ako keby potrebovali dobehnúť, čo zameškali. Tým ľuďom, ktorých budili mimo REM fázy, sa nič nestalo, žiadne zmeny nálad ani strach. Čo to asi znamená? Výsledky tohto pokusu potvrdzujú, že počas snívania sa naša pamäť, myslenie a všetko, čo s tým súvisí, regeneruje a keby sme nesnívali, mohlo by to vyústiť až do poruchy osobnosti. Podľa odborníkov sa každému človeku sníva aj 10 snov za noc.

Lietanie v snoch znamená, že sa vám niečo vymklo spod kontroly.
Lietanie v snoch znamená, že sa vám niečo vymklo spod kontroly.
Zdroj: Shutterstock

Odrážajú túžby, obavy aj spomienky

„Na jeden opakujúci sa sen nikdy nezabudnem,“ rozpráva dnes už stará mama Ľudmila  (53). „Keď som mala 39 rokov, budila som sa aj viackrát za noc spotená a vystrašená, niekedy aj uplakaná. Vstala som z postele, šla sa prejsť – aby som ten hrozný sen odohnala. No len čo som zavrela oči, znovu som videla, ako sa moja 15-ročná dcéra nakláňa nad WC, ako doň padá a voda ju chce silným prúdom stiahnuť so sebou.

V tom sne som ju z celej sily ťahala za jej dlhé husté vlasy, aby som ju zachránila. Celé dni som rozmýšľala, čo sa deje, vedela som, že niečo nie je v poriadku. Sen mi akoby hovoril, rob niečo, je to vážne – a ja som nevedala čo. Asi po mesiaci diagnostikovali Silvinke vážny zdravotný problém, liečila sa asi 5 rokov. Celý ten čas som robila všetko, aby sa z toho dostala. Našťastie to dobre dopadlo. Odvtedy ešte viac rozmýšľam nad tým, čo mi chcú povedať moje sny, a nikdy nad nimi nemávnem rukou,“ zdôveruje sa so svojou skúsenosťou pani Ľudmila.

V čom môžu pomôcť?

„Sny vám môžu odkryť skryté stránky vašej osobnosti, ak máte chuť a odvahu na sebe pracovať. Ukazujú citlivé miesta, ktoré cítite, ale neviete, prečo sa vás isté veci tak dotýkajú,“ tvrdí autorka knihy Sny ako zdroj sebapoznania psychologička Marta Helingerová. „Predvádzajú vám, ako konáte a akými postojmi si spôsobujete problémy. Niekedy je riešenie na prvý pohľad jasné, inokedy iba naznačené, a keď sa snom budete zaoberať, prídete aj na to ako a prečo,“ vysvetľuje psychologička.

Ako si ich vysvetliť

Podľa Marty Helingerovej sú sny veľmi rozmanité. „Sen nesie posolstvo, ktorému nerozumieme, ale môžeme sa o to pokúsiť,“ vysvetľuje. Ako? Podľa nej musíme hlavne veriť, že sen nám niečo odkazuje, pretože sa skladá zo snových prvkov a medzi nimi vládnu určité vzťahy. A ďalej by sme mali nájsť zodpovedajúci životný kontext. „Výklad snov je vlastne hľadanie asosiácií k snovým prvkom a paralel v živote snívajúceho. Hoci sú prepojenia týchto prvkov často na prvý pohľad nesúrodé a nečakané, riadia sa istými princípmi, asociačnými zákonitosťami. Môžu byť osobné  – sen vytiahne na svetlo spomienku, ktorú sme dlho nevyvetrali, inokedy celkom neznámu situáciu, o ktorej netušíme, kde sa vzala,“ vysvetľuje odborníčka na sny.

Nie je sen ako sen

Niekedy sa nám snívajú sny vyvolané vonkajšími okolnosťami. Napríklad sa nám sníva, že sme smädné, zobudíme sa a naozaj sa musíme ísť napiť, aby sme uhasili svoj smäd. Sen o tom, že horíme, môže zasa spôsobiť príliš vysoká teplota v spálni. Sny môžu odrážať aj našu vnútornú náladu, chorobu, krízu, hlad...) alebo veci, ktoré robíme tesne pred spaním. Detektívka pred polnocou a potom sen o tom, že vás ide niekto zavraždiť – tiež ste to už niekedy zažili? Alebo sa cez deň povadíte s partnerom a hádka v sne pokračuje alebo problém z práce riešite aj v noci v spánku. Najsilnejšie sny sa volajú karmické. Bývajú veľmi živé a rozhodujete sa v nich o niečom významnom. Vtedy vám veľmi pomôže, ak si tento sen zapíšete. Možno sa tak vyhnete niečomu, čo nechcete prežiť.

V priemere sa nás cez noc sníva aj 10 snov.
V priemere sa nás cez noc sníva aj 10 snov.
Zdroj: Shutterstock

Máte doma snár?

Ak pripustíme, že existuje niečo ako kolektívne vedomie či nevedomie, potom môžeme súhlasiť aj s tým, že môže existovať systém, podľa ktorého sa dajú sny rozšifrovať viac či menej pre každého rovnako. Sny sú v takomto prípade akési zvláštne symboly, ktoré majú určitý vzťah k realite. No okrem tých všeobecných majú sny aj exkluzívny význam len pre vás a viete si ho vyložiť len vy. Najviac sa podľa odborníkov ľuďom snívajú negatívne sny, hlavnú rolu v nich zohrávajú najmä obavy, strach a úzkosť. Údajne boli až do vynájdenia farebnej televízie čiernobiele, až potom sa „sfarbili“ a dnes, až na malé výnimky, snívame všetci farebne

Ktoré sú najčastejšie a čo znamenajú? 


Padanie – červená zástava z vášho podvedomia. Vyjadruje problémy doma alebo v práci.

Ste nahé v práci či na ulici – obavy, strach. Typické pre ľudí, ktorí zmenili prácu alebo začali niečo nové.

Vypadávanie zubov – ak zuby ako symbol sily padajú, znamená to, že o niečo prichádzate alebo ste prišli.

Robíte skúšky – len perfekcionisti sa obávajú testovania schopností. Stres v práci, veľa povinností.

Smrť – niečo chcete v živote zmeniť, povzbudenie na nový štart.

Rande s celebritou – túžba po uznaní vášho talentu aj schopností.

Auto sa vymklo spod kontroly – zlepšite si správanie, mohli by ste veľa stratiť.

Nevera – partner má na vás málo času, strata viery v romantickú lásku.

Zaspala som, meškám – prepracovanosť, nedávajte sľuby, ktoré nemôžete splniť.

Lietanie – podpora, dodanie odvahy na vyriešenie všetkých vecí, niečo sa vymklo spod kontroly.

Tehotenstvo – asi máte problémy, potreba začať nový projekt, nové myšlienky. 

Vedeli ste, že...?

... počas snívania naše telo spí, no myseľ je hore?

... v spánku minie mozog v REM fáze viac kyslíka ako v jeho iných fázach?

... okamžite po prebudení prevažnú časť snov zabudneme?

... sny často vyjadrujú niečo, čo nám v živote chýba?

... snami sa zaoberá vedecká disciplína oneirológia?

 

Mužské sny sú viac akčnejšie a erotickejšie.
Mužské sny sú viac akčnejšie a erotickejšie.
Zdroj: Shutterstock

V čom snívame inak?

Mužské sny sú vraj akčnejšie a omnoho erotickejšie ako tie ženské, ktoré sa zväčša odohrávajú v známom prostredí. Deťom sa údajne najviac sníva o fantastických zveroch. Ženy bývajú obvykle intuitívnejšie, takže berú posolstvo snov vážnejšie ako muži a tiež sú schopné lepšie si ich zapamätať.

Ako si zapamätať svoj sen? 

Hoci až 95 % snov ráno zabudnete, existuje metóda, aby sa to nestalo.

● Pred spaním vypite pol pohára vody a želajte si pri tom, aby ste si sen nielen zapamätali, ale aby ste mu aj porozumeli. Hneď ako sa ráno zobudíte, vypite druhú polovicu vody v pohári.

● Keď sa ukladáte do postele, sústreďte sa na to a želajte si, aby ste sa po sne zobudili a sen si zapísali. Potom si pokojne opäť ľahnite spať.

● Najlepšie je dať si k posteli notes a ceruzku a ráno hneď po prebudení sen zapísať ešte pred tým, ako na vás niekto prehovorí.

● Skúste si vaše sny aj namaľovať – možno to bude pre vás ľahšie.

Ako sny vykladať?

V súčasnosti poznáme 3 systémy, podľa ktorých si môžeme sny vysvetliť.

1 Symbolický

V tomto prípade sa skúma sen ako celok. Zvyčajne vraj prináša informáciu o súčasnosti alebo budúcnosti.

2 Šifrovací

Zo sna sa vyberajú len niektoré kľúčové predmety alebo deje a tie sa potom vykladajú. Tu potrebujete snár s jednotlivými výkladmi.

3 Analytický

Definoval ho Sigmund Freud v knihe Výklad snov. Táto metóda rozoberá sen na jednotlivé objekty a deje, ktoré sa skúmajú samostatne na základe asociácií.

Zaujímavé

Vďaka snom vzniklo viacero objavov – snívajúcemu sa v sne zjavili chýbajúce údaje a konečne dospel k dlho očakávanému výsledku. Napríklad Mendelejevova periodická tabuľka prvkov sa Mendelejevovi zjavila v sne ako drevená skrinka so šuplíkmi.

Prečítajte si!

Marta Helingerová: Sny ako zdroj sebapoznania

Táto zaujímavá kniha českej psychologičky a odborníčky na sny vám pomôže ešte lepšie sa zorientovať vo vašich snoch, pozorumieť im a využiť to vo vašom živote.