Reklama

Znaková reč malých detí: Pozri, kto to hovorí!

Dieťa môžete učiť aj podľa kníh. Znaky si

Zdroj: Robert Baumgartner, Nový čas Zdravie

Reklama

,,Nemému ani vlastná mama nerozumie!“ A doslova to platí u bábätiek, z čoho sú rodičia často nešťastní. Ich dieťa plače, evidentne mu niečo chýba.

Rodičia ale netušia, čo im tým chce povedať. Vďaka znakovej reči pre batoľatá – programu Baby Signs sa ,,porozprávate“ už aj s polročným potomkom. Tento program pochádza z Ameriky. Pred 20 rokmi si dve profesorky psychológie z Kalifornskej Davis Univerzity všimli, že deti spontánne používajú rôzne znaky na vyjadrenie svojich potrieb a pomenovanie vecí. Rodičia im však väčšinou nevenujú dostatočnú pozornosť, preto svojmu dieťaťu nerozumejú a ono kvôli tomu srdcervúco plače, čím sa dostávajú do stavu zúfalstva. A tak sa rozhodli zostaviť zoznam 100 znakov. Niektoré pochádzajú z americkej znakovej reči pre nepočujúcich, iné sú novovytvorené.

Prekvapujúci prieskum

Zapojilo sa do neho 140 rodín. Polovica z nich pri výchove využívala znakovú reč, druhá nie. Tie deti, ktoré sa zúčastnili programu Baby Signs, rozprávali v troch rokoch ako štvorročné a keď sa v ôsmich rokoch podrobili IQ testom, v priemere dosahovali o 12 bodov viac. ,,Zistilo sa, že znaková reč je dobrým základom efektívnej komunikácie, ktorá im neskôr zabezpečí úspech v škole, v práci i v osobnom živote. Hlavne v čase, keď ešte nedokážu hovoriť a ich rozum sa vyvíja, je schopnosť dorozumieť sa s ostatnými ideálnym spôsobom na zvýšenie sebadôvery, bezproblémové nadväzovanie vzťahov s okolím a je základom nadpriemerných komunikačných schopností,“ hovorí o prínosoch programu Baby Signs lektorka kurzov Marika Topoľská.

Väčšina detí po prvom roku života nevie povedať ani jedno zrozumiteľné slovo, nieto ešte zostaviť súvislú vetu. ,,S mojou malou som začala znakovať, keď mala pol roka, po 13 mesiacoch života ovláda 30 znakov a dnes s nimi bez problémov komunikuje. Dokáže mi ,povedať‘, že je hladná, že chce piť, s pomocou znakov dokonca vyjadrí i to, že pes leží pod stromom a spí. Manžel to trefne vystihol – ešte ani nerozpráva a už je ukecaná.“ Len čo dieťa zistí, že mu rozumiete, snaží sa osvojiť si ešte ďalšie znaky a čo najviac s vami komunikovať. Potom je výchova dieťaťa omnoho zábavnejšia a vzťah medzi rodičmi a deťmi naberá úplne iný rozmer.

Kedy začať?

Prvé znaky je dieťa schopné pochopiť a zopakovať najskôr po šiestich mesiacoch. Čím je staršie, tým rýchlejšie si ich osvojuje. Môže sa stať, že niektoré z nich bude ukazovať trocha inak, ale netreba ho opravovať. Cieľom nie je, aby ich ovládalo všetkých sto, a to navlas rovnako, ako sa píše v knihách. ,,Učiť sa môžete pri bežných činnostiach, pri jedení, usprávaní, kúpaní, na prechádzke. Stačí mu napríklad pri čítani knihy ukázať znak každého zvieratka, slnka, stromu a iných vecí, nachádzajúcich sa na obrázku. To, ako rýchlo bude schopné ich používať pri rozhovore s vami, závisí aj od jeho záujmu komunikovať, no i od trpezlivosti rodičov a ich záujmu používať tieto znaky,“ vysvetľuje Marika Topoľská.

Základom je seminár

Ide o dvojhodinovú prezentáciu, na ktorej lektor rodičov oboznámi so základmi znakovej reči, podstate programu, jeho výhodách. Domov si odnesú písomné materiály, zoznam znakov aj animované DVD s niekoľkými z nich. Potom sa už môžu pomaličky venovať ,,samoštúdiu“. Druhou možnosťou je kurz, ktorý trvá 6 týždňov, hodinu týždenne, na ktorej sa rozoberá vždy jedna téma z bežného života – spanie, jedlo, kúpanie a podobne. ,,S pomocou hier, pesničiek a medveďa BeeBo – veľkej bábky, ktorú si navlečiem na ruky, ich oboznamujem s niektorými znakmi. Zistila som, že keď im ich ukazuje maco, a nie rodič, skôr sa im dostanú pod kožu.“