10 častých mýtov o kozmetike: Sú drahé krémy naozaj lepšie ako tie lacné? Taká je pravda!
8. 1. 2021, 10:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 15:19)

Zdroj: shutterstock
Svet krásy je fascinujúci. Produkty na starostlivosť o pleť a telo robia zázraky, aspoň to často tvrdia výrobcovia. Je drahá kozmetika skutočne lepšia ako tá lacná a potrebujeme zvlášť krém na deň a na noc? Poďme to spolu preskúmať!

Zdroj: shutterstock

Zdroj: shutterstock

Zdroj: shutterstock
Galéria k článku
Mýtus číslo 1
Pleť si na produkty časom zvykne
Spôsobuje vám nový krém nepríjemné pocity? Tak ho prestaňte používať. Predstavte si, že máte alergiu alebo intoleranciu na nejakú potravinu a budete ju konzumovať. Myslíte si, že telo si na ňu zvykne? Nie, bude to len horšie a podobne je to s pleťou, ak jej nejaká zložka nevyhovuje. A čo je pravdy na tom, že kozmetické produkty treba striedať, inak prestanú fungovať? Nie je to celkom tak. Skôr sa menia potreby vašej pokožky. Tento jav môžete sledovať napríklad pri striedaní ročných období. Zmena starostlivosti je vtedy namieste.
Zdroj: shutterstock
Mýtus číslo 1 Pleť si na produkty časom zvykne
Mýtus číslo 2
Kozmetika vylieči akné a reguluje tvorbu mazu
Tak jednoducho to nefunguje. Produkcia mazu súvisí s hormónmi, a hoci vám kozmetické produkty môžu pomôcť zmierniť symptómy a skrášliť pleť, len čo ich prestanete používať, problém je späť. Kozmetika totiž nemôže ovplyvniť produkciu hormónov ani prípadný zdravotný problém. Pri liečbe akné treba vylúčiť zápaly v tele, vyrovnať hormonálnu hladinu a často aj upraviť stravu.
Mýtus číslo 3
Na noc treba inú starostlivosť ako na deň
Jediný rozdiel medzi dennou a nočnou starostlivosťou je ten, že denný krém má obsahovať UV ochranu. Často čítame, že regenerácia pleti prebieha v noci, preto ju treba podporiť krémom s bohatým zložením. Pravda však je, že pleť sa regeneruje stále, nielen v noci, hoci vtedy sú reparačné procesy naozaj intenzívnejšie. Ak vám mastnejšia textúra nočných krémov nerobí dobre a naopak, vyhovuje vám hydratačný krém, pokojne ho používajte na deň aj na noc. Pre ešte lepší účinok aplikujte podeň hydratačné sérum.
Mýtus číslo 4
Máte suchú pleť? Pite viac vody!
Dodržiavať správny pitný režim osoží zdraviu, neočakávajte však, že zmení kvalitu vašej pleti. Tá je totiž daná geneticky a ovplyvňujú ju hormóny. Prieskumy dokonca ukazujú, že zásoby vody v mastnej, zmiešanej a suchej pleti sa až tak nelíšia. Z dostupných produktov odporúčame tie s obsahom kyseliny hyalurónovej. Nepreháňajte to s nadmerným premasťovaním kože, radšej sa o správnom produkte na váš typ pleti poraďte s dermatológom.
Zdroj: shutterstock
Mýtus číslo 4 Máte suchú pleť? Pite viac vody
Mýtus číslo 5
Chladivé/hrejivé produkty oživia pleť
Pocity chladu, brnenia či mravčenia nesvedčia o účinnosti produktov, ale o podráždení pokožky. Mentol nájdete v krémoch, šampónoch na vlasy, spolu s alkoholom aj v pleťových vodách. Výťažok z čili či zo škorice sa s obľubou pridáva do balzamov na zväčšenie pier, aby sa prekrvili a pôsobili plnšie. V skutočnosti však môžu narušiť regeneračné procesy, spomaliť tvorbu kolagénu, zhoršiť jazvy či akné. Nepoužívajte ich pričasto.
Zdroj: shutterstock
Mýtus číslo 5 Chladivé/ hrejivé produkty oživia pleť
Mýtus číslo 6
Na oči používajte len krém na očné okolie
V skutočnosti neexistujú dôkazy, že očné okolie potrebuje inú starostlivosť ako naša pleť, krk či dekolt. Úplne však súhlasíme, že pleť okolo očí je tenšia a citlivejšia a ľahko ju podráždia prídavné látky ako farbivá, parfumy či konzervanty. Práve preto majú očné krémy ľahké zloženie bez vône. To však majú aj mnohé minimalistické pleťové séra a očné okolie ich perfektne znáša. (Otestované redaktorkou s citlivou pleťou.)
Zdroj: shutterstock
Mýtus číslo 6 Na oči používajte len krém na očné okolie
Mýtus číslo 7
Drahá kozmetika je kvalitnejšia ako lacná
To by ste boli prekvapené! V testoch kvality sa často na popredných miestach umiestňujú práve lacnejšie produkty. Vyššou cenou platíte často za prestížnu značku, nie za lepšiu účinnosť. Zloženie a formula pleťovej vody za päť eur môžu byť veľmi podobné tej za päťdesiat. Rozhodne neodporúčame kupovať kozmetické výrobky podozrivých značiek, ktoré neboli dermatologicky testované. Zoznam látok, ktoré sú v kozmetike nebezpečné, ľahko nájdete na internete.
Mýtus číslo 8
Prírodná kozmetika je lepšia ako syntetická
Po prvé, na toto tvrdenie neexistujú žiadne vedecké dôkazy. Len preto, že je niečo prírodné, neznamená to, že je to automaticky lepšie. A po druhé, prírodné zložky môžu vašu pleť podráždiť rovnako ako tie syntetické. Alergici o tom vedia svoje! Dôležité je šetrné a nedráždivé zloženie produktov, testované na citlivej pleti. Či už syntetické, alebo prírodné. V konečnom dôsledku vám pleť sama povie, čo jej vyhovuje.
Zdroj: shutterstock
Mýtus číslo 8 Prírodná kozmetika je lepšia ako syntetická
Mýtus číslo 9
Z akné vyrastieme!
Kiežby to bola pravda! Čoraz viac dospelákov po tridsiatke trpí nečistou pleťou. Problém je opäť v hormónoch, ktoré hrajú v neprospech žien. Zatiaľ čo u mužov sa v dospelosti hladina hormónov ustáli, u žien je nevyrovnaná počas celého života (menštruačný cyklus, tehotenstvo, prechod). Ženy sú citlivejšie na stres, ktorý spúšťa tvorbu stresových hormónov. Tie môžu meniť správanie mazových žliaz a zhoršiť akné. Samotné akné dokáže rozhádzať ženskú psychiku a ste v začarovanom kruhu. Zvoľnite tempo a upravte si životosprávu.
Mýtus číslo 10
Kupujte si kozmetiku podľa veku!
Fakt je, že kvalita a potreby pleti sa vekom menia. Ale vek nevypovedá o type a špecifických potrebách pleti. Často si všímame označenie výrobkov pre vekovú skupinu 30+, 40+, 50+ a podobne. Sú však aj štyridsiatničky s mastnou pleťou bez vrások a tridsiatničky so suchou pleťou a s výraznými vráskami. Rešpektujte aktuálne potreby svojej pleti. Ak máte obľúbený krém, s ktorým sa cítite komfortne, neznamená to, že po 30. narodeninách ho musíte vymeniť!