5x o farbení vlasov, aby bolo bez alergií a bezpečné!
22. 11. 2011, 17:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 12:47)

Zdroj: shutterstock
Vlasy sú korunou krásy! V snahe mať ju takú, aby podčiarkla našu osobnosť, mnohé ženy experimentujú najmä s ich farbou. Musíte však byť opatrné.
Môže sa totiž stať, že dostanete alergickú reakciu, ktorá pred pár mesiacmi stála život dievča v Anglicku. Nový Čas vám spolu s kaderníkom Igorom Novosadom odpovie na základné otázky týkajúce sa farbenia vlasov.
1. Je farbenie vlasov nebezpečné?
Aj keď o tom neexistuje vedecký dôkaz, farby na vlasy neraz spôsobujú alergické reakcie. Riešením je aj prejsť na produkt inej značky. Pred nanesením farby na vlasy ju nezabudnite vyskúšať. Ak sa rozhodnete pre prírodné farby, alergia vás aj tak nemusí obísť. Výrobcovia ich nazývajú prírodnými len pre ich menej výrazný farebný efekt.
Čo na to odborník: Najdôležitejší je výber trhovo známeho výrobcu farieb. Žiadne novinky z Poľska, Číny a pod. Nikdy si vlasy doma neodfarbujte silnejším peroxidom ako 9 %. Vždy si spravte skúšku citlivosti. Vykonáva sa zmiešaním farby s oxidantom a nanesením malého množstva buď na predlaktie, alebo v jamke za uchom.
2. Spôsobuje farbenie vypadávanie vlasov?
Nie. Avšak ak sú vlasy farbené príliš často (viac ako 2x mesačne), môže to spôsobiť poškodenie štruktúry vlasu. Vtedy vlasy rýchlejšie strácajú vlhkosť, sú suché, lámavé a už na pohľad tenšie a krehké.
Čo na to odborník: Farbenie môže spôsobiť vypadávanie vlasov, ak máte zdravotné problémy, prípadne vlasy nevhodné na farbenie. Ženy majú pocit, že majú menej vlasov po farbení napr. preto, že sa pred farbením poriadne neprečesali.
Ženy by mali odfarbovanie vlasov nechať na odborníkov,
3. Môžem si vlasy farbiť doma?
Ak zvolíte tekutú alebo penovú zmes, farbenie veľmi pohodlne zvládnete aj sama doma. Dôležité je, aby boli pokryté celé vlasy, ale aj to, aby ste mali ochranné rukavice.
Čo na to odborník: Najčastejšou chybou pri domácom farbení je neschopnosť dostať sa poctivo ku každému korienku vlasov. Môžu sa tak vytvoriť rôzne fľaky.
4. Je komplikované radikálne zmeniť farbu vlasov?
Problém môže nastať pri veľmi svetlom blond odtieni, kde hrozí, že vlasy získajú nádych do zelena. Zosvetľovanie tmavých vlasov by ste mali nechať na odborníkov, vyhnete sa tak výraznej žltej až oranžovej farbe. Vhodné je vlasy zosvetľovať postupne, začnite napr. melírom.
Čo na to odborník: Ženy by mali odfarbovanie vlasov nechať na odborníkov, o sťahovaní farby ani nehovoriac. Predídu spáleným vlasom či popáleniu pokožky.
5. Ako často je vhodné farbiť si vlasy?
Vlasy rastú v priemere 1 - 2 cm za mesiac. Štandardná dĺžka rozostupu medzi jednotlivými aplikáciami je zhruba 4 - 6 týždňov.
Čo na to odborník: Tmavovláskam, ktoré majú podobný odtieň farby pôvodnej farby vlasov, stačí dofarbiť aj každé 2 mesiace. Pri blond odtieňoch je to asi každé 3-4 týždne, farba by sa však mala nanášať len ku korienkom.