Je to vec genetiky, ale nielen to. Asi každá z vás pozná vo svojom okolí ženu, ktorá oslňuje hodvábne lesklou hrivou. Tento dar prírody súvisí v prvom rade s vlastnosťami vlasovej štruktúry, ale aj s výživou, starostlivosťou a s celkovou fyzickou a duševnou kondíciou. Našťastie, aj keď vaša hriva nie je celkom vo forme, môžete jej účinne pomôcť a dosiahnuť lesk, o akom sa vám ani nesnívalo.

1. Šampón je základ

Čím je štruktúra vlasov hladšia, tým viac sa leskne. Preto je dôležité používať šampón, ktorý hydratuje vlasy už počas umývania. Šampóny na lesk uzatvoria šupinkatú vrstvu pomocou bielkovín a obalia ich drobučkými lesklými čiastočkami. Ak si vlasy farbíte, používajte šampóny na farbené vlasy, ktoré zabraňujú uvoľňovaniu farebných pigmentov. Následne použite kondicionér alebo masku na farbené vlasy.

Ak si vlasy farbíte, používajte šampóny na farbené vlasy.
Ak si vlasy farbíte, používajte šampóny na farbené vlasy.
Zdroj: istock

2. Pravidelné podstrihávanie

Len zdravá hriva sa môže krásne lesknúť! Oslabené, polámané a rozdvojené konce odčerpávajú z vlasov energiu, pôsobia matne a ako bez života. Preto si vlasy nechávajte podstrihávať každé dva mesiace. Ešte častejšie podstrihávanie – raz za 4 až 6 týždňov, si vyžadujú vlnité a kučeravé vlasy, ktoré sú prirodzene suchšie. Takto nadobudnú vzdušnosť a vitalitu.

Vlasy si nechávajte podstrihávať každé dva mesiace.
Vlasy si nechávajte podstrihávať každé dva mesiace.
Zdroj: istock

3. Fénujte cez kefu

Ideálne je nechať vlasy prirodzene vyschnúť na vzduchu. Keď už fénovanie musí byť, fúkajte ich cez guľatú kefu v smere rastu vlasov, čím sa krásne uhladí vlasová štrukúra a vlasy nadobudnú super lesk a objem. Na záver použite lesk v spreji.

Keď už fénovanie musí byť, fúkajte ich cez guľatú kefu v smere rastu vlasov.
Keď už fénovanie musí byť, fúkajte ich cez guľatú kefu v smere rastu vlasov.
Zdroj: shutterstock

4. Styling áno, ale šetrne!

Nechajte vlasy vydýchnuť! Príliš časté kulmovanie a žehlenie natrvalo poškodzujú vlasové vlákno. Niet sa čo čudovať, veď na dosiahnutie optimálnych výsledkov sa spotrebiče zahrievajú až na teplotu 200 °C. Preto obmedzte tieto skrášľujúce procedúry na minimum a vždy použite prípravok na ochranu vlasov pred účinkami tepla (mlieko, sprej). Platí to aj pre každodenné fénovanie.

Kaderníčka Mirka Némethová odpovedá:

5. Aké špeciálne ošetrenie odporúčate pre trvácny lesk vlasov?

Naozaj trvalý lesk vlasov je záležitosťou genetiky. Prostredníctvom kúr a prípravkov sa dá predĺžiť, ale len na určitý čas. Momentálne je veľkou senzáciou ošetrenie Olaplex, ktoré sa používa už pri farbení alebo samostane ako regeneračná kúra. Jeho podstatou je chemická zložka, ktorá bez silikónu a minerálnych olejov obnovuje rozbité vlasové väzby už počas ošetrenia a aj po ňom. Vlasy zostanú lesklé, hebké a pevnejšie.

6. Čo ešte môžeme vyskúšať v kaderníctve?

Ak ste fanúšičkou prírodných kúr, vyskúšajte Agave kúru, ktorá využíva mimoriadne regeneračné schopnosti tejto polopúštnej rastlinky, ktorá prežije aj v mimoriadne drsných podmienkach. Zažehľuje sa do vlasov a efekt uhladených a super lesklých vlasov vydrží až do 3 mesiacov. Obľúbenou klasikou zostáva aj brazílsky keratín, ktorý sa do vlasov tiež zažehľuje.

Hĺbkovo výživná maska prenikne do vlasovej štruktúry a zacelí trhliny.
Hĺbkovo výživná maska prenikne do vlasovej štruktúry a zacelí trhliny.
Zdroj: shutterstock

7. Maska dodá živiny

Raz do týždňa doprajte svojej hrive extra porciu výživy. Hĺbkovo výživná maska prenikne do vlasovej štruktúry, zacelí trhliny a dodá im potrebnú vlhkosť. Nechajte pôsobiť aspoň 5 minút, následne dobre zmyte.