Reklama

Aby som ťa lepšie videla

Archív

Zdroj: Archív

Reklama

Pohľad z očí do očí často nepotrebuje slová. Tie sa dostanú na rad až u očného, keď sa písmenká začnú meniť na nelúštiteľné hieroglyfy.

„Čo nemáš oči?” máte chuť opýtať sa kamarátky, keď vám na ulici ukáže chlapíka, kvôli ktorému už mesiac každé ráno chodí tým istým autobusom (hoci je to pre ňu obchádzka cez celé mesto). Dobre, možno je to otázka vkusu. Ale ak skutočne nedokáže rozoznať bezdomovca od fešáka v obleku, mali by ste jej odporučiť očného lekára alebo EVU, kde sa dozvie, ako si priostriť zrak a šetriť oči, aby slúžili, ako najdlhšie môžu.

Prevencia

Žmúrenie do slnka nerobí len vrásky, ale môže viesť k predčasnému ochoreniu na sivý zákal. Najmä ak si oči nechránite slnečnými okuliarmi a vystavujete ich nadmernému UV žiareniu. Kvalitné slnečné okuliare spoznáte podľa označenia filtra. Čísla 0 a 1 sa používajú do ochranných alebo imidžových okuliarov, 2 a 3 majú bežné slnečné okuliare a hodnota 4 označuje okuliare určené do extrémnych podmienok (hory a more). Takisto by ste mali venovať pozornosť kvalite rámu a tomu, či vám pohľad cez sklá neskresľuje obraz. Najlepšie je kvalitu a priepustnosť skiel otestovať v optike alebo v špecializovanom obchode.

Pri prevencii by ste nemali zabúdať ani na každovečerné odličovanie očí. Drobné zvyšky mejkapu (očného tieňa alebo maskary) môžu spôsobiť ranné opuchy alebo zápaly. Ak máte citlivé oči, voľte špeciálne jemné odličovacie mlieka. V prípade opakovaných opuchov alebo zápalov je lepšie navštíviť očného lekára.

Zachovať si bystrozrakosť môžete aj vyváženou stravou bohatou na ovocie a zeleninu. Stačí sa riadiť starým známym „keď budem jesť mrkvu, budem mať zdravé oči”. Mrkva totiž obsahuje karotenoid, čo je žlté až oranžové farbivo v zelenine a ovocí, ktoré sa v tele premieňa na vitamín A. Dostatok vitamínu A pomáha predchádzať zápalom spojiviek a chronicky suchým očiam. Okrem neho sú pre zdravé oči dôležité aj antioxidanty, najmä vitamín C a E. Tie nájdete v pomarančoch, kivi, grapefruitoch, sušených marhuliach, orechoch, špenáte, brokolici a kapuste.

Uvoľnenie

Celodenné pozeranie na monitor už vašim očiam nemusí škodiť tak ako kedysi, za predpokladu, že na ňom máte kvalitný filter. Ak nie, apelujte na vedenie, že to vyjde lacnejšie ako platiť vám, keď dostanete chorobu z povolania. Čo sa však týka celodenného pozerania, ani pred kvalitným monitorom sa vaše oko dostatočne neuvoľní. Problém je v dlhodobej fixácii zraku na tú istú vzdialenosť, ktorá obvykle nepresahuje 40 cm. Keďže je to pre oči neprirodzené a namáhavé, mali by ste im v pravidelných intervaloch dopriať oddych. Napríklad tým, že sa na chvíľu zahľadíte na iné miesto. Ideálne je pozerať sa von oknom alebo na pekného kolegu. Monitor by ste mali mať nastavený tak, aby jeho horný okraj bol na úrovni vašich očí. Dôležité je aj to, aby nebol otočený smerom k oknu. V opačnom prípade sa oči veľmi namáhajú, lebo sa musia sústrediť na niekoľko odrazov súčasne. Ak pracujete najmä po večeroch a v noci, osvetlite si stenu za monitorom stolovou lampou.

Kontrola

Povedzme si úprimne, kto z vás, kto nenosí okuliare, chodí na pravidelnú prehliadku k očnému? Až toľké sa hlásiť nemusíte! Ročné preventívne prehliadky sa však týkajú aj očného lekára. Zvážiť by ste ich mali najmä vtedy, ak pri každodennej práci používate počítač, ak oči zabúdate chrániť slnečnými okuliarmi, alebo vás občas dosť silno bolí hlava a neviete si to vysvetliť. Príčina môže byť práve v zhoršenom zraku. Pravidelnú kontrolu by si do kalendára mali poznačiť aj ženy po štyridsiatke, ktorým hrozí riziko zvýšeného vnútroočného tlaku a zeleného zákalu. Ten sa vyvíja pomaly a najmä nepozorovane, preto je ostražitosť vždy namieste.

Faktory, ktoré ovplyvňujú naše videnie

Ak máte rodičov, ktorí ešte aj v pokročilom veku vidia na vašej tvári každú pribúdajúcu vrásku bez pomoci „druhých” očí, môžete sa spoľahnúť na to, že pri správnej starostlivosti o svoj zrak budete rovnako bystrozraká. Iba že by, ako sa hovorí, výnimka potvrdila pravidlo. Faktorov, ktoré negatívne ovplyvňujú videnie, je niekoľko. Napríklad tzv. syndróm suchých očí (vzniká nedostatočným tvorením sĺz, ktoré sprevádza pocit pálenia) môže zapríčiniť vietor, klimatizácia či intenzívne sústredenie. Náchylnosť na očné choroby môže ovplyvniť aj obezita, genetické predpoklady, etnický pôvod, farba dúhovky či vysoký krvný tlak.
* Prostredie. Rizikové pre zrak je znečistené ovzdušie, dym, klimatizácia, centrálne vykurovanie, nízka vlhkosť vzduchu.
* Práca. Činnosti ako intenzívne sústredenie sa na prácu s počítačom, čítanie alebo riadenie auta znižujú častosť žmurkania, a tým aj tvorbu a obnovu slzného filmu.
* Vek a pohlavie. Náchylnejšie na očné ochorenia sú ženy, a to hneď z dvoch dôvodov: dožívajú sa vyššieho veku a tvorí sa im menej sĺz.
* Zdravotný stav. Kvalitu zraku ovplyvňuje už spomínaná obezita, ale aj rôzne lieky ako antihistaminiká, lieky na akné, antikoncepčné tabletky, preháňadlá či antidepresíva.

Očné cviky


Na uvoľnenie
1. Dlane zohrejte trením (15 až 20 sekúnd). Priložte ich na zavreté oči tak, aby sa ich nedotýkali ani nevytvárali žiadny tlak, ale aby nad nimi vytvorili kryt. V tejto polohe ich nechajte minútku až dve. Čím viac sa budete cítiť zrelaxovaná, tým hlbšia bude tma za vašimi zavretými očami.
2. Zhlboka sa nadýchnite a zavrite oči. Pri výdychu pomaly skloňte bradu k hrudníku. Uvoľnite krk a plecia. S hlbokým nádychom pomaly otáčajte hlavou doľava a dozadu. Plecia ostávajú uvoľnené a bez pohybu. Pri otáčaní hlavy na druhú stranu a späť na hrudník vydýchnite. Zopakujte dvakrát, potom vymeňte strany.

Na flexibilitu
1. Držte palec približne 15 cm od nosa a zaostrite naň zrak. Zhlboka sa nadýchnite a pomaly vydýchnite. Potom zaostrite na objekt vo vzdialenosti 3 metrov. Opäť sa zhlboka nadýchnite a pomaly vydýchnite. Celé cvičenie zopakujte 15-krát.
2. Postavte sa k stene a prechádzajte očami po obrysoch predmetov v miestnosti – skrinky, televízora, dverí atď. Cieľom tohto cvičenia je plynulý pohyb očí. Vydržte 2 minúty. Nezabudnite pravidelne dýchať.