Možno ste videli nápadnú maľovku, alebo vás oslovili odtiene oranžovej a krémovej v reštaurácii. Hneď vám napadlo: „Ako by to vyzeralo u nás doma?“

Zdroj: archív

Zdroj: archív

Zdroj: archív
Galéria k článku
Čo dokážu?
Farba je najprístupnejší spôsob, ako sa môžete pustiť do zmeny miestnosti. Môžete ju využiť vo svoj prospech a vytvoriť zdanie väčšieho či menšieho priestoru, ale aj náladu a atmosféru, akú hľadáte. Musíte však pochopiť vzťahy medzi farbami a aj to, ako sa dokážu navzájom ovplyvňovať. Každú farbu tvorí červená, modrá a žltá, čiže primárne farby. Tón farieb dokážete meniť pridaním čiernej, čím vznikne tmavšia verzia – odtieň, alebo pridaním bielej, čím vznikne svetlejšia verzia – nádych.
Nebojte sa kombinovať
Ako zistíte, ktoré farby sa k sebe hodia a, naopak, ktoré spolu neladia? Jednu možnosť vám „našepká“ kruh farieb, ale inšpirovať sa môžete aj farbami, ktoré ponúka príroda. Ľahko sa kombinujú svetlé odtiene, ale aj sýte farby ako červená s námorníckou modrou. Ak ste už úplne v koncoch, hľadajte v časopisoch a knihách venovaných bývaniu a pozorujte kombinácie farieb a pocity, ktoré vo vás vyvolávajú.
Pre maximálny účinok
Všimnite si, že teplé farby ako červená alebo tmavé farby, ktoré odrážajú málo svetla, vytvárajú dojem, akoby sa steny k sebe približovali. Miestnosť je zrazu pocitovo menšia, hoci centimetre ostávajú tie isté. Naopak, studené a svetlé farby ustupujú a vytvárajú pocit otvoreného priestoru. Preto radšej „neskrášľujte“ malú izbičku krikľavými odtieňmi, aj keď vás všetci budú presviedčať, že tieto farby sú práve „in“.
Čo pocítite?
Červená – najteplejšia farba, ktorá sa často spája s hyperaktivitou až podráždením. Ružové a ostatné bledšie odtiene sú menej agresívne
Modrá – považuje sa za najstudenšiu a vytvára pocit pokoja. Svetlé odtiene vzbudzujú pocit čistoty.
Žltá – optimistická veselá farba, ktorej bledšie a zemitejšie odtiene pôsobia zdržanlivejši.
Fialová – je vyzývavá, vznešená až s nádychom luxusu, najmä v tmavších odtieňoch.
Oranžová – sýta kombinácia červenej a žltej je farba, ktorá vás naladí priateľsky a optimisticky.
Zelená – úzko spätá s prírodou vyvoláva pocit pokoja a harmónie.
Sivá – hoci je nenápadná, svojou neutrálnosťou dokáže skrotiť aj tú najvýraznejšiu kompozíciu.
Skôr ako začnete vyberať ...
... vezmite do úvahy veľkosť miestnosti, množstvo prirodzeného svetla, ale aj účel priestoru.
... rozhodnite sa, či chcete vytvoriť dojem chladu, priestoru, hrejivej atmosféry alebo intimity.
... nezabudnite, že podlaha a nábytok majú tiež svoju farbu, hoci ide o drevo či laminát.
... na dlážky a stropy používajte prírodné farby, ktoré budú tvoriť neutrálny základ. Na stenách a textilných doplnkoch sa tak budete môcť s chuťou vyblázniť.
... hoci farby, ktoré ste si vybrali, spolu ladia, dávajte pozor, aby ich nebolo v jednom priestore priveľa – ideálne sú tri farby.
3 extra návrhy pre vás
Do oddychového kútika s kreslom patria skôr chladnejšie farby, ktoré vás príjemne upokoja. Vyskúšajte kreslo v niektorom z odtieňov modrej a k nemu skombinujte doplnky v harmonických farbách – ostatné odtiene modrej a zelenej.
Na vytvorenie príjemnej atmosféry jedálne navrhujem napríklad ružovú, ku ktorej sa hodí jej doplnková farba, teda zelená. Pocit sviežosti a čistoty spĺňa biely nábytok, ktorý tvorí neutrálny základ. Monotónnosť a uhladenosť „rozbite“ pruhovanými poťahmi na stoličkách.
Obývačke obdĺžnikového tvaru neuškodí sýta červená, ktorá vytvorí dojem, že stena sa k vám približuje, a tak bude izba pôsobiť kompaktnejšie. Zvyšné steny, podlahy a koberce odporúčam v bielej alebo krémovej farbe. Pohovka v neutrálnej sivej tlmí účinok energickej červenej.