Ako sa chrániť pred pôsobením elektrosmogu
13. 2. 2009, 10:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 13:37)

Zdroj: Profimedia
Život v domácnosti si nevieme predstaviť bez elektrických a elektronických pomocníkov. Úžasne nám uľahčujú život.
Lenže popritom vytvárajú aj elektrosmog, ktorý môže spôsobiť zdravotné problémy. Preto by sme mali vedieť, ako s nimi žiť tak, aby nám škodili čo najmenej.
Televízory, videoprehrávače, počítače, mikrovlnné rúry, práčky, mobilné telefóny, ale aj lampy a elektrické zásuvky vyžarujú elektromagnetické vlny. A produkujú tak elektrosmog. Vedci síce doteraz nenašli žiadny dôkaz o jeho škodlivosti, no čoraz viac ľudí trápia problémy, ktoré s ním môžu súvisieť. Z tých závažnejších sa hovorí o leukémii, rakovine mozgu a prsníka a o istom percente potratov. Tie menej závažné, ktoré ste možno spozorovali aj na sebe, sú nervozita, nepokoj, bolesti hlavy, srdcovo-cievne problémy, bzučanie v ušiach, dráždivosť očí, poruchy spánku a nočné potenie.
Čo s nami robí?
Pôsobením elektromagnetického žiarenia sa mozog prehrieva, čím stráca odolnosť a stáva sa zraniteľným. Odborníci predpokladajú, že elektromagnetické polia ovplyvňujú náš dedičný základ a enzýmy, ktoré sú dôležité pre hormóny a imunitu. Na elektrosmog najviac reagujú alergici a ľudia citliví na kovy. Ako? Bývajú bez príčiny unavení, podráždení, trpia bolesťami hlavy alebo žalúdočnými neurózami. Osobitne náchylné sú aj deti (mobil im dajte do ruky len výnimočne). Takže ak sa chcete vyhnúť nepriaznivým vplyvom žiarenia na svoje zdravie, urobte vo svojej domácnosti zopár užitočných zmien.
Spálňa je (iba) na spanie
V tejto miestnosti by ste mali najmä relaxovať a dobre sa vyspať. Podľa bioarchitektov môžu byť elektrické rozvody v podobe rozdvojok a predlžovačiek príčinou nespavosti, bolestí hlavy a psychického napätia. Keď na ranné zobudenie potrebujete budík s rádiom, umiestnite ho ďalej ako meter od čela postele. Do spálne si nedávajte televízor, lebo vyžaruje zostatkové žiarenie ešte niekoľko hodín po vypnutí. Zo siete odpojte všetky elektrické prístroje, pokiaľ ich práve nepoužívate. Ak si pri čítaní svietite halogénovými lampičkami, držte sa od nich čo najďalej.
Spotrebiče s mierou
Sú všade okolo vás. Keď sa postavíte k rádiu, vlny pôjdu cez vás. Z monitora počítača pôsobia vlny do vzdialenosti 30 cm a z televíznej obrazovky do 2 metrov. Nezdržiavajte sa pri nich veľmi blízko. Keď ich nepoužívate, vypnite ich a v žiadnom prípade ich nepoužívajte súčasne. Sušíte si vlasy, pritom píšete esemesku a počúvate rádio? Výrazne tým narušujete ekológiu vašej domácnosti. Vlastnému zdraviu škodíte aj v prípade, že holiace strojčeky a zubné kefky zapínate, keď sa dobíjajú v zásuvke. Najsilnejšie elektromagnetické žiarenie vypúšťa bezdrôtový telefón a mikrovlnná rúra. Po spustení mikrovlnky si radšej odbehnite do inej izby. Prospeje to vášmu zdraviu.
Z mobilu volajte krátko
Telefonovanie z mobilného telefónu by nemalo nahradiť hodinové klebetenie pri káve. Rozhovor vybavte čo najrýchlejšie, pokiaľ možno z miesta, kde je dobrý signál. Mobily sú obklopené magnetickým poľom, a to aj v prípade, že sú vypnuté. Ak je ich kábel pripojený k elektrickej zásuvke, vytvára sa napätie, ktoré spôsobuje statické nabitie na povrchu tela. Pri zapnutých prístrojoch vzniká magnetické pole, ktoré do tela preniká. Telefóny si ukladajte čo najďalej od hlavy, nenechávajte ich v pohotovostnom režime a počas nabíjania z nich určite netelefonujte.
AKO SA CHRÁNIŤ?
1. Chcete si kúpiť novú mikrovlnku, televízor či videoprehrávač? Vyberte si taký, ktorý šetrí elektrický prúd.
2. Ak nemáte poriadok v kábloch, tak si ho čo najskôr urobte a nahraďte nepotrebné dlhé káble kratšími.
3. Za zváženie stojí namontovanie vypínačov, ktorými možno odpojiť celé elektrické okruhy.
4. Držte sa od používaných prístrojov čo najďalej.
„ŠKODLIVOSŤ VEDCI STÁLE SKÚMAJÚ,“
hovorí Ing. Juraj Ročšák, vedúci Národného referenčného centra pre neionizujúce žiarenie Úradu verejného zdravotníctva.
Naozaj je pre nás elektrosmog takým strašiakom a môže spôsobovať niektoré zo spomínaných zdravotných problémov – od nespavosti až po rakovinu?
Niektoré štúdie o vplyve elektromagnetického poľa (EMP) na zdravie ľudí predpokladajú, že vystavenie sa nízkym hodnotám EMP by mohlo mať nejaké zdravotné dôsledky, preukázateľnosť týchto výsledkov však nie je stopercentná. V mnohých štúdiách sa nepreukázalo zvýšené riziko poškodzovania zdravia. Experimenty s ľudskými dobrovoľníkmi za posledných 30 až 35 rokov jasne ukazujú, že krátkodobý kontakt s bežnými hodnotami EMP v životnom prostredí alebo aj v domácnostiach nie je spojený so žiadnymi klinickými prejavmi choroby. V súčasnej dobe sa skúmajú najmä účinky elektromagnetického poľa na vznik rakoviny. Niektoré faktory môžu byť príčinou vzniku rakoviny, niektoré môžu hrať pri jej vzniku podpornú úlohu a niektoré faktory môžu plniť obe úlohy. Domnievame sa, že magnetické polia samy osebe zrejme nie sú príčinou vzniku rakoviny. Niektoré laboratórne štúdie však ukazujú, že u zvierat by mohli napomáhať vznik kožnej rakoviny vyvolanej vplyvom niektorých chemikálií.
Ako je to v prípade mobilov? Ich škodlivosť nie je stopercentne dokázaná. Mali by sme byť pri ich používaní opatrnejší?
Experti neočakávajú v najbližšej budúcnosti defi nitívnu odpoveď na otázku, či používanie mobilných telefónov má zdravotné dôsledky. Sú potrebné ďalšie biologické štúdie, ktoré by zistili, či v tomto prípade hrozí riziko rakoviny. Medzinárodná komisia pre ochranu pred neionizujúcim žiarením vydala k otázkam tohto rizika vyhlásenie, podľa ktorého zatiaľ nie je jednoznačný dôkaz, že by mobilné telefóny boli spojené s rizikom rakoviny. Podľa výsledkov niektorých experimentálnych štúdií si tento problém však zasluhuje, aby sa i naďalej intenzívne študoval. Môj názor je, že v prípade bežného používania mobilu nedochádza vinou jeho vplyvu k zmenám zdravotného stavu.