Mastná pleť na prvý pohľad

Mastnú pleť spoznáte tak, že sa leskne, vyzerá hrubšie, je pevná, sú na nej viditeľné póry a často sa tiež tvoria rôzne prejavy akné. Niekedy býva zamieňaná za zmiešaný typ pleti, ten ale predstavuje kombináciu mastnej a normálnej pleti.

Mastná pleť sa nachádza predovšetkým v tzv. T-zóne (oblasť čela, nosa, brady). Práve v tejto oblasti sa typicky tvorí akné, chronické, neinfekčné ochorenie. Prvými prejavmi sú komedóny, biele alebo čierne bodky. Ak sa pleť ďalej mastí, dochádza k rozmnoženiu baktérií a vznikajú tak zápalové prejavy. Dajte si však pozor, pri nešetrnom odstraňovaní týchto ložísk môže dôjsť k vzniku jaziev.

Aké produkty sú pre mastnú pleť najlepšie?

Vyhnite sa suchosti, ktorá môže byť spôsobená používaním nevhodnej kozmetiky na mastnú pleť. Tieto prípravky pleť vysušujú, čo vedie k jej dehydratácii. Začne byť citlivá, môže svrbieť až páliť, v niektorých prípadoch je dokonca začervenaná. Dôležité je rozlíšiť, či sa nejedná o alergickú reakciu.
Pri používaní špeciálnych prípravkov na akné, popr. na mastnú kožu, musíme vždy myslieť na jej dostatočnú a pravidelnú hydratáciu hydratačnými krémami, ktoré kožu nezamastia, ale dodajú jej dostatok vody. Ak je koža na tvári červená a suchá a olupuje sa, je potrebné vysadiť kozmetické krémy na mastnú pleť, popr. lokálne krémy, ktoré sú určené na liečbu akné. Kožu je v tomto prípade nutné najskôr dôkladne hydratovať a po jej upokojení je možné opäť začať aplikáciu prípravkov na akné, ale na hydratáciu sa nesmie zabúdať.

TIP: Dajte si pozor na aplikáciu olejov, môžu prispievať k vzniku akné, pretože upchávajú póry. Kožu premastia, ale nehydratujú.

Ak hľadáte účinnú, ale šetrnú starostlivosť pre mastnú pleť, vyskúšajte rad Anti-Imperfection od značky Mixa, odborníka na citlivú pleť. Obsahuje micelárnu vodu pre čistenie a zmatnenie pleti, čistiacu pleťovú vodu bez alkoholu, ktorou pleť po odlíčení dočistíte a vďaka neutrálnemu pH upokojíte, bez toho aby došlo k jej vysušeniu. Ak máte rada čistiace gély, môžete vyskúšať čistiaci pleťový gél bez obsahu mydla. Potom, čo je vaša pleť dokonale vyčistená a zmatnená použite hydratačný krém 2v1, ktorý hydratuje pleť do hĺbky, ale zároveň absorbuje prebytok kožného mazu. Novinkou je pleťová maska bez exfoliačných častíc, ktorá je obohatená o zinok a ovocné kyseliny a šetrne tak zbavuje pleť odumretých kožných buniek.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: Mixa

Autor: MUDr. Lucie Jarešová