Denne nám slúžia, sú vystavené rôznym vonkajším vplyvom a pritom sú také zraniteľné! Pokožka rúk je tenká a citlivá, pretože obsahuje len málo tukových žliaz. V tomto období prechádza ďalšou záťažovou skúškou. V dôsledku zvýšených hygienických opatrení si neustále umývame ruky vodou a mydlom, často používame dezinfekčné spreje a gély. Nečudo, že je extrémne suchá, stenčená a začervenaná. K tomu sa často pridružuje svrbenie a pálenie, čo je znakom podráždenia. Dôvodom je narušenie prirodzenej ochrannej bariéry kože a vyčerpanie zásob vody. Tomu sa však dá predchádzať, ak budete dbať na optimálnu a pravidelnú starostlivosť.

Umývanie rúk
Umývanie rúk
Zdroj: shutterstock

Nezabúdajte ani na nechty!

Starať by ste sa mali vo zvýšenej miere nielen o ruky, ale aj o nechty. Ak sú správne vyživené, nechtová koža rohovatie pomalšie, nechty sú pružnejšie, pevnejšie a nelámu sa. Keď si nanášate krém na ruky, premasírujte si aj nechty a nechtovú kožičku – výbornou alternatívou ku krémom sú nechtové oleje.

 Čo má obsahovať krém na ruky?

  • Extrakt z harmančeka: upokojuje pokožku
  • Hydratačné zložky ako glycerín a ureu: viažu vlhkosť v pokožke a zvyšujú jej elasticitu
  • Olivový olej a maslo Shea: dodávajú pokožke mastné kyseliny, ktoré ju regenerujú
Krémovanie rúk je teraz naozaj dôležité!
Krémovanie rúk je teraz naozaj dôležité!
Zdroj: shutterstock

6 tipov na starostlivosť o ruky v krízovom období

1. Rukavice

1. Noste rukavice

Pri domácich a záhradných prácach noste vždy rukavice, aby ste pokožku a nechty ochránili pred chémiou a poškodením.

Zvýšte v týchto dňoch upratovanie a dezinfekciu domácnosti.
Zvýšte v týchto dňoch upratovanie a dezinfekciu domácnosti.
Zdroj: Shutterstock

2. Len vlažná voda

Neumývajte si ruky horúcou, ale len vlažnou vodou. Vysoká teplota vody odoberá pokožke prirodzené tuky a vlhkosť. Časté umývanie rúk mydlom poškodzuje prirodzený ochranný plášť kože, preto používajte radšej pH neutrálne mydlá alebo umývacie oleje.

3. Zjemňujúci píling

Pre optimálnu starostlivosť doprajte rukám 1-2-krát týždenne píling, ktorý odstráni odumreté kožné bunky. Drsným rukám prinavráti hebkosť a vláčnosť, no vždy ich po pílingu nakrémujte výživným krémom.

Píling rúk
Píling rúk
Zdroj: shutterstock


4. Rozmaznávajúca maska

Aj ruky potrebujú wellness a zvlášť v tomto období. Najprv im dožičte píling navlhčenými ovsennými vločkami. Následne teplý (nie horúci) kúpeľ s 1 PL olivového oleja. Potom naneste hrubú vrstvú krému s obsahom bambuckého masla, natiahnite si mikroténové rukavičky alebo potravinové vrecúška a doprajte im aspoň polhodinku úplného relaxu.

5. Masáž rúk

Je presne to, po čom vaše namáhané ruky túžia. Pôsobí upokojujúco, podporuje prekrvenie a tým aj zásobovanie hlbších vrstiev kože živinami. Po masáži, ktorú zvládnete aj sama, sa dostaví krásny pocit uvoľnenia. Neviete ako na to? Pozrite si užitočné video:


6. Prispôsobte starostlivosť

Vo všeobecnosti platí, že na deň sa hodia krémy na ruky, ktoré sa rýchlo vstrebávajú a obsahujú UV-faktor. Na noc je ideálna výživná starostlivosť s obsahom olejov, ktoré sa vstrebávajú pomalšie.

Krém na ruky si môžete vyrobiť aj sama.
Krém na ruky si môžete vyrobiť aj sama.
Zdroj: shutterstock


Pripravte si sama ten najlepší výživný krém na ruky!


Budete potrebovať:

- 150 g kokosového oleja

- 100 g kakaového masla

- 20 g bambuckého (shea) masla

- 50 ml mandľového oleja

- 2 PL kukuričného škrobu

Ako na to:

Vo vodnom kúpeli v menšom hrnci zohrievajte kokosový olej, kakaové a bambucké maslo a mandľový olej, kým sa ingrediencie neroztopia. Vyberte nádobu z vodného kúpeľa a pridajte kukuričný škrob. Vymiešajte so šľahačom, kým nevznikne homogénna masa. Zmes nechajte vychladnúť a keď začne tuhnúť, opäť ju našľahajte šľahačom. Hotový krém naplňte do čistej uzatvárateľnej nádoby.

Krém na ruky si môžete aj vyrobiť.
Krém na ruky si môžete aj vyrobiť.
Zdroj: shutterstock