Reklama

Ako si založiť živnosť?

Archív

Zdroj: Archív

Reklama

Rozmýšľate o tom, že namiesto zamestnaneckého pomeru radšej začnete samostatne podnikať? Skôr ako dostanete živnostenské oprávnenie, musíte úspešne absolvovať niekoľko krokov. Čo všetko treba pre získanie živnosti vybaviť a na aké poplatky by ste sa mali pripraviť?

Predtým, ako sa vyberiete na príslušný obvodný úrad, kde ohlásite začiatok prevádzkovania živnosti, dobre si premyslite, v akej oblasti chcete podnikať. Môžete si zvoliť aj niekoľko predmetov podnikania - pomôcť pri ich výbere vám môže aj internetová stránka obchodného či živnostenského registra.

Základné druhy živností
Zákon rozoznáva dva základné druhy živností - ide o ohlasovacie a koncesované živnosti. Ohlasovacie živnosti sa ďalej rozdeľujú na remeselné, viazané a voľné. Treba si uvedomiť, aké predpoklady na vykonávanie tej-ktorej živnosti máte - napríklad vzdelanie či prax v odbore.

Výpis z registra trestov
Na obvodný úrad, odbor živnostenského podnikania, prineste aj výpis z registra trestov, ktorý nemá byť starší ako 3 mesiace. K jeho získaniu je okrem vypísania žiadosti nutné predložiť občiansky preukaz, v prípade potreby rodný list a nalepiť 100- korunový kolok. Výpis bude poštou zaslaný na uvedenú adresu žiadateľa. Na vydanie živnosti sa tiež preukazuje buď vlastnícky, alebo nájomný vzťah k nehnuteľnosti, v ktorej sa bude podnikanie vykonávať. Ak ide o byt, v ktorom živnostník žije, stačí ohlásiť, že podniká iba v jeho určitej časti.

Nezabudnite na ďalšie úrady
Po tom, ako vám obvodný úrad vydal živnostenské oprávnenie, a to do 7 dní od doručenia žiadosti, podnikateľ, ak si zriadil prevádzkareň, je povinný autorizovať inšpekčnú knihu. Živnostník sa ďalej musí zaregistrovať na príslušnom daňovom úrade a tiež sám platiť odvody na zdravotné poistenie - v súčasnosti v minimálnej sume 910 korún. Nahlásiť príslušnej zdravotnej poisťovni to, že ste sa stali samostatne zárobkovo činnou osobou, je potrebné do 8 dní. Obísť by ste nemali ani Sociálnu poisťovňu, avšak prvý rok podnikania je platenie všetkých druhov sociálneho poistenia dobrovoľné. Od 1. júla ďalšieho roku ich výška závisí od vašich príjmov z podnikania.

Niektoré poplatky
- vydanie živnostenského listu - 1 000 Sk,
- vydanie koncesnej listiny - 2 000 Sk,
- vydanie náhradného živnostenského listu alebo koncesnej listiny - 300 Sk,
- autorizácia inšpekčnej knihy - 50 Sk,
- vykonanie zmien v živnostenskom liste alebo koncesnej listine - 100 Sk,
- zrušenie živnostenského oprávnenia na jednu alebo viac živností - 150 Sk,
- žiadosť o pozastavenie prevádzkovania živnosti alebo o zmenu pozastavenia - 200 Sk.