Ako zastaviť vypadávanie vlasov? Čo im škodí?
24. 9. 2010, 8:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 13:10)

Zdroj: Archív
Až 40 % mužov vo veku 18 – 50 rokov trápi plešatosť. Strata vlasov pritom pre väčšinu z nás predstavuje doslova stratu identity a sebavedomia.
Prečo prichádzame o korunu krásy a ako tomu zabrániť?
Naše vlasy zvyknú za mesiac narásť priemerne o 1 cm. „Rast vlasov a ich kvalita zavisia od dostatku stavebných materiálov potrebných pre rast. K poruchám rastu vedú napríklad drastické diéty, ale aj deficit niektorých stopových prvkov a vitamínov,“ upozorňuje primár plastickej chirurgie a odborník na vlasové transplantácie MUDr. Jozef Hedera z bratislavského centra zdravia a krásy INTERKLINIK.
Prečo o ne prichádzame?
Najčastejšie ide o genetickú predispozíciu, pričom plešivosť možno zdediť po ktoromkoľvek z rodičov. Podľa niektorých štatistík až 80 % mužov, ktorým vypadali vlasy, malo plešatých otcov.
Druhý spolupôsobiaci faktor je hormonálneho pôvodu. Na vine pritom nie je samotný mužský pohlavný hormón testosterón, ale produkt, ktorý z tohto hormónu vzniká pod vplyvom jedného enzýmu. Aj za výraznú stratu vlasov u žien môžu hormóny, konkrétne pokles hladiny estrogénu, ktorý je výrazný napríklad po pôrode alebo po vysadení antikoncepcie, či v prechode.
Androgénne podmienená plešivosť (najmä u mužov)
„Približne 6 mesiacov po narodení začínajú vlasové folikuly, cibuľky, produkovať vlasy. Ich priemerný regeneračný cyklus je asi 4 – 5 rokov. V tomto prirodzenom cykle sa strieda rastová fáza, keď vlasy dosahujú istú dĺžku, s fázou bez rastu, keď sa stabilne udržujú vo vlasatej časti hlavy. Potom sa vlasy zdravého jedinca dostanú do tretej etapy – vypadnú, ale vlasový folikul zostáva zachovaný a v ďalšom cykle z neho opäť vyrastá vlas.“ U zdravého človeka sa teda v priebehu jeho života zopakuje istý počet reprodukčných cyklov. Podľa slov MUDr. Jozefa Hederu sa však u mužov pôsobením mužského pohlavného hormónu - testosterónu.
Vypadávanie vlasov môže byť podmienené:
• geneticky
• endokrinným ochorením
• autoimunitným ochorením
• stresom, vplyvom liekov
• býva výsledkom kožných a infekčných ochorení
• poruchou metabolizmu stopových prvkov
• vplyvom radikálnej diéty
• dlhodobým mechanickým poškodzovaním vlasov napr. účesmi, ktoré vlas namáhajú
• výsledkom psychickej poruchy, pri ktorej dochádza k vytrhávaniu vlasov, ako aj mnohými inými príčinam
Nebezpečná kozmetika
O vlasy sa môžeme pripraviť aj používaním agresívnych kozmetických prostriedkov (šampónov, tužidel, lakov na vlasy…). „Aj rôzna chemická, tepelná a mechanická úprava môže vlas neúmerne namáhať a tým spôsobovať predčasné vypadávanie. Pri starostlivosti o vlasy sa treba riadiť heslom – všetkého s mierou. Prilišné experimentovanie nie je na mieste a na druhej strane investovať do kvalitnej vlasovej kozmetiky sa určite vždy oplatí,“ radí odborník.
Kedy vyhľadať lekára?
„Denne nám vypadne asi 100 – 150 vlasov. Viac ich vypadne práve v tomto jesennom období. Naopak, v rastovej fáze je ich viac na jar. O nadmernom vypadávaní hovoríme až vtedy, keď je počet vypadnutých vlasov vyšší. Tento jav môže byť len prechodný, napr. pri strese alebo ťažkom ochorení. Po odoznení príčiny sa stav do 6 mesiacov spontánne upraví. Pokiaľ je tento stav trvalejší alebo nadobudne dramatický charakter, treba vyhľadať kožného lekára,“ upresňuje MUDr. Jozef Hedera.
Prečo je viac plešatých mužov ako žien?
Husté vlasy sice nemá každá žena, ale s plešinou ich po tomto svete veľa nechodí. Zato mužov s lesklou hlavou je medzi nami viac než dosť. Čím je to spôsobené? „Najčastejšou príčinou plešatosti je geneticky predisponovaná citlivosť buniek vlasových folikulov na testosterón a jeho derivát, ktorý naštartuje proces skracovania životného cyklu vlasového folikulu. Vyskytuje sa aj u žien, ale v oveľa menšej miere. Celkovo tento typ plešatosti má na svedomí 90 % prípadov,“ vysvetluje MUDr. Hedera.
(Ne)pomože vám kaderník...
Niektorí ľudia pri zvýšenom vypadávaní vlasov vyhľadajú kaderníka a nechajú si vlasy skrátiť. Samotné ostrihanie nezabráni vypadnutiu vlasu, ani nespôsobí jeho rýchlejší rast. Platí ale, že čím je vlas kratší, tým je menej zaťažovaný korienok vlasu, a tým neskôr vypadne. Netreba to však so skracovaním preháňať, lebo čím je vlas kratší, tým menej vlasovej hmoty máme na hlave a preriedenie je viditeľnejšie.
Aby ich už viac nevypadlo...
→ Vlasy by ste si mali umývať aspoň raz týždenne kvalitným šampónom a následne ich rozčesať
→ Mokré vlasy nechajte voľne vyschnúť, sušenie horúcim vzduchom je nevhodné
→ Poškodzujú ich aj silné slnečné žiarenie, vietor, znečistený vzduch i chlórovaná voda
→ Cirkuláciu krvi v cievach, a teda aj výživu vlasových korienkov podporuje masáž hlavy
→ Doprajte si stravu bohatú na ovocie, zeleninu, strukoviny a obilniny
→ Zvýšte príjem zinku, železa a vitamínov B
→ Z prírodnej lekárne pomáhajú zelený a žihľavový čaj – odvar z tohto čaju na umývanie vlasov, ale aj samotné pitie čaju
Viac zaujímavých článkov nájdete v prílohe Nový Čas Zdravie, každý piatok v denníku Nový Čas!