Koža je prirodzená ochranná bariéra organizmu, ktorá naše telo chráni pred vplyvmi vonkajšieho prostredia. S príchodom zimy je vystavená chladu, mrazu a vetru, ale stresujú ju aj teplotné výkyvy pri prechode zo zimy do tepla. V chladnom počasí je látková premena prepnutá na šetriaci režim, znižuje sa produkcia mazových žliaz, čo ovplyvňuje kvalitu pokožky – je dehydrovaná a suchšia. Uľaví jej správna starostlivosťa produkty na mieru.

Zimná starostlivosť o pleť na horách

Vedeli ste, že každých 300 metrov nadmorskej výšky je sila slnečných lúčov o 4 percentá vyššia? To znamená, že ak ideme do hôr do nadmorskej výšky 1 500 m, slnečné žiarenie je o 20 percent silnejšie ako v Chorvátsku pri mori. Cez hrubú vrstvu oblečenia síce lúče nepreniknú, nemali by sme však podceňovať ochranu tváre, pier a očí. Špeciálna kozmetika do hôr zaistí kompletnú ochranu pokožky namáhanej vetrom, slnkom a mrazom.

 1. Na vyčistenú pleť naneste obľúbené sérum a krém podľa typu pleti.
 2. Naneste zimný ochranný krém s OF minimálne 30. Prípadne použite mejkap s vysokým stupňom UV ochrany.
 3. Na mejkap naneste minerálny púder. Nielenže krásne zjednotí pleť, ale vďaka jemným čiastočkám minerálu oxidu zinočnatého pôsobí ako fyzikálny blokátor slnečného žiarenia.
 4. Na pery naneste ochranný balzam na pery s vysokým UV faktorom.
 5. Ak chcete použiť maskaru, stavte na vodoodolný produkt. Kúpať sa síce nebudete, ale potiť áno.
  Na horách aj v meste
  Zdroj: shutterstock
  Zimná starostlivosť o pleť v meste

Ak máte zmiešanú či mastnú pleť a mrazivé počasie jej nespôsobuje problémy, nemusíte hneď siahať po produktoch s hutným zložením. Mohli by ste riskovať tvorbu pórov a následnú tvorbu nečistôt. Ak je však vaša pleť suchá, napätá a drsnejšia na dotyk, prispôsobte tomu aj svoju kozmetickú starostlivosť. Výživné krémy a oleje sú ideálnou voľbou, pretože pokožku zásobia nielen vlhkosťou, ale aj potrebným tukom.

 1. Každé ráno si pleť dôkladne vyčistite, tonizujte, naneste sérum, ktoré je základnou ochrannou vrstvou a vyživuje pleť do hĺbky. V zime sú ideálne séra s obsahom vitamínu C.
 2. Aplikujte hydratačný krém podľa typu pleti a obohaťte ho kvapkou vitamínu E v oleji. Je to antioxidant, ktorý chráni, vyhladzuje a zjemňuje namáhanú pokožku. Olejová konzistencia poskytne pleti dokonalú ochranu pred stratou vody.
 3. Naneste mejkap, ideálne s obsahom UV filtra. Pri suchej pleti je vynikajúce výživnejšie omladzujúce zloženie (s obsahom kolagénu, séra), pri zmiešanej pleti stavte na minerálny mejkap.
 4. Majiteľky suchej a citlivej pleti spravia dobre, ak večer namiesto micelárnej vody alebo penivého gélu použijú jemné odličovacie mlieko.
 5. Namiesto nočného krému aplikujte nočnú masku, ktorú necháte pôsobiť celú noc. Vaša pleť bude ako v bavlnke a napriek mrazivému počasiu bude žiariť zdravím.

Ach, tie pery!

Tenká pokožka pier neobsahuje tukové žľazy, preto v zime trpí najviac. Používajte výživné ochranné balzamy s UV filtrom a raz do týždňa im doprajte jemný píling (z hnedého cukru a medu). Na noc ich potrite bambuckým maslom, jojobovým olejom alebo pomádou na báze včelieho vosku, ktoré podporujú ich regeneráciu.

Ach, tie pery!
Zdroj: shutterstock