Reklama

Bez ladu a skladu (SK)

Archív

Zdroj: Archív

Reklama

Prvú verziu skupiny založili v roku 1985 Peter Kaščák (basa), Richard Rybníček (bicie) a Martin Beďatš (gitara). Neskôr sa k nim pridal Rasťo Kubica, ktorý svojím saxofónom dodal skupine ďalší, špeciálny rozmer, tak typický pre hudbu BLAS. Táto verzia fungovala iba týždeň, lebo chýbal spevák. Toto dôležité miesto doplnil Petrov brat Mišo, ktorý im len raz niečo zaspieval a bol hneď prijatý.

Ako dátum vzniknutia skupiny je uvádzaný 25. jún 1985 a premiéru mala skupina na svadbe Mariána Kaščáka, najstaršieho z bratov. Hlavným textárom sa stal kamarát skupiny Ľubor Benkovič, ktorý má najväčší podiel na textoch BLAS, a väčšina textov na albumoch XMETOV a HORÚCE HLAVY (ale aj hitovky „Elektráreň“ a „Parné valce“ z albumu IBA RAZ) pochádza z jeho pera. Takisto však aj Mišo Kaščák a ďalší kamarát kapely Stano Dajča písali texty. Aj keď na albumoch sú uvádzaní väčšinou ako autori hudby len Mišo Kaščák a Martin Beďatš, je možné povedať, že autorom je celá kapela.

Prvé oficiálne vystúpenie BLAS (už vtedy tradične v sakách a kravatách) bolo v piatok 13. decembra 1985 na Gymplorocku ´85, každoročnej prehliadke trenčianskych gymnaziálnych kapiel. Treba ešte podotknúť, že Mišo Kaščák mal vtedy 13 a ostatní chalani 15 rokov. Po ich vystúpení im leadri trenčianskeho diania, kapela Chór vážskych muzikantov, ponúkli spoločné vystúpenie v Bratislave. Ešte ten istý mesiac teda nasledoval ďalší koncert – na Mladej Garde v Bratislave, internátnom klube, ktorý vtedy patril k najvýznamnejším bratislavským rockovým scénam. Po koncerte na Mladej Garde prišlo pozvanie na vtedy najväčší festival mladej hudby u nás, na Rockfest ´86 do Prahy, kde hrali ešte ako v podstate neznáma kapela na tom istom pódiu ako napríklad Iva Bittová, alebo tiež vtedy začínajúci Laura a její tygři. Okamžite sa dostali do povedomia náročného rockového publika československého národa a slávna éra Bez ladu a skladu sa začala.

Po páde socialistického režimu zostavu doplňuje ďalší saxofonista Peter Kohout a skupine sa naskytá možnosť hrať v Paríži. Neskôr sa do Francúzska BLAS vrátili a aj s vlastnou manažérkou spravili krátku šnúru po juhu krajiny galského kohúta. Na tejto šnúre hrali v mestách ako Montpellier, Avignon alebo Marseilles. Jediná personálna zmena v skupine nastáva, keď počas 90. rokov strieda Rybníčka na poste bubeníka Peter Slameň.

Po úspešnom pôsobení BLAS, po vydaní niekoľkých albumov a množstve koncertov doma a v zahraničí, prichádza v roku 1997 bohužiaľ koniec aktívneho hrania tejto jedinečnej hudobnej formácie, keď rodinné životy a práca členov skupinu rozdelili. Z prachu skupiny Bez ladu a skladu vzniká skupina Neuropa, v ktorej pokračujú Mišo Kaščák, Peter Slameň a Peter Kohout. BLAS odohrali v novembri/decembri 2000 krátku koncertnú šnúru po slovenských mestách ako definitívny znak ukončenia svojej éry. Nebolo to však ukončenie v pravom slova zmysle, pretože sa už párkrát dali znova dokopy, aby mohli tu a tam nejaký ten koncert odohrať. Okrem iného hrali už post mortem aj na festivale Pohoda, ktorý Mišo Kaščák organizuje. Naposledy reinkarnovali mŕtvolu na Pohode v roku 2003 (kde hral Rybníček vo vkusnej parochni).