Čo je hena?

Hena je prírodný produkt na farbenie a výživu vlasov, ktorý sa vyrába sušením a následným zomletím listov rastliny Lawsonia inermis na jemný prášok. Ten sa na skrášľovanie používa od staroveku. Vlasy, pokožku aj nechty si ním zdokonaľovala už legendárna Kleopatra. Okrem toho, že vlasy zafarbí, má množstvo benefitov. Zaceľuje trhliny na vlasovom vlákne, vyživuje vlasové korienky a zastavuje vypadávanie vlasov. Tie sú na pocit pevnejšie a hrubšie. Lieči aj problémy s vlasovou pokožkou, ako sú ekzémy, svrbenie a lupiny. Prirodzená farba heny je medenočervená, ostatné odtiene obsahujú prímesi rôznych iných rastlinných výťažkov (ibištek, harmanček, indigo).

Ako to funguje?

Zatiaľ čo chemické farby zámerne narúšajú vlas, aby doň mohli preniknúť molekuly farbiva, hena vlas obalí vrstvou rastlinného proteínu, ktorý vlasom poskytne cennú výživu. Aj preto vám hena vlasy nikdy nezosvetlí. Farbu si pripravujete samy zaliatím horúcou vodou a pridaním olejov či iných prísad. Výsledkom sú zacelené, hrubšie a lesklé vlasy, ktoré sú vynikajúco chránené pred vonkajšími vplyvmi. Na rozdiel od chemického farbenia, ktoré vám za 45 minút dokáže radikálne zmeniť farbu vlasov, henu môžete mať na vlasoch 1 až 12 hodín v závislosti od požadovaného odtieňa a stupňa regenerácie vlasov. Hena sa postupne vymýva, preto sú odrasty viditeľné menej než pri chemickom farbení.

Hena je prírodný produkt na farbenie a výživu vlasov.
Zdroj: Shutterstock

Ako na to?

1 Medzi chemickým farbením a použitím heny počkajte minimálne 4 týždne.
2 Na vymiešanie heny používajte nekovovú misku a lyžicu.
3 Henu zalievajte horúcou, no nie vriacou tekutinou a vymiešajte ju do konzistencie hustého jogurtu.
4 Pred nanášaním heny si čelo, uši a krk natrite mastným krémom alebo olejom. Predídete tak zafarbeniu pokožky. Oblečte si starú košeľu alebo tričko.
5 Nanášajte na umyté, uterákom vysušené vlasy. Začnite od korienkov a postupne obaľte henou aj celé dĺžky.
6 Vlasy zabaľte do plastovej fólie (ideálna je sprchovacia čiapka s gumičkou) a prikryte uterákom alebo teplou čiapkou. Vplyvom tepla sa farba lepšie uvoľňuje.
7 Vymyte čistou vodou a jemným rastlinným šampónom.
8 Aspoň 48 hodín po použití heny si vlasy neumývajte. Farba sa počas tohto času ustaľuje.

Je vhodná naozaj pre každú ženu?

Áno. Môžu ju používať aj budúce mamičky, ženy po chemoterapii či dámy s problematickou vlasovou pokožkou. Vo veľmi ojedinelých prípadoch môže hena spôsobiť alergickú reakciu, preto je vhodné vyskúšať ju na kúsku pokožky. Alergickú reakciu však oveľa častejšie spôsobuje chémia než bylinky.

Učte sa od profesionálok

Cvik robí majstra a v prípade heny to platí dvojnásobne. Je pravda, že pri farbení henou vzniká väčší neporiadok a sprevádza ho charakteristická vôňa. Súčasne je však „henovanie“ zábavná alchýmia a vďaka použitým ingredienciám si môžete techniku stále vylepšovať. Ponúkame zopár užitočných tipov od dievčat a žien, ktoré sa o skúsenosti s henou podelili na internete:

● Intenzívnejšie červené odlesky dosiahnete pridaním ibištekového čaju, mletej červenej papriky a škorice.
● Pre tmavé odtiene vlasov je vhodná hena s obsahom indiga. Na zvýraznenie farby môžete pridať čierny čaj alebo kávu.
● Na zvýšenie lesku vlasov a pri problémoch so suchou pokožkou primiešajte do heny za lyžicu kokosového, arganového, tekvicového alebo olivového oleja. Skvelou ingredienciou je aj vaječný žĺtok. Pokojne to nechajte pôsobiť celú noc.
● Ak ste blondínka, použite bezfarebnú henu, ktorú obohatíte medom, citrónom alebo odvarom z kamiliek. Pozor na henu
s obsahom indiga, blond vlasy môžu získať zelený alebo modrozelený nádych.
● Na vylepšenie vône môžete do heny pridať pár kvapiek obľúbeného esenciálneho oleja (citrusy, levanduľa a pod.).
● Skúsené dámy odporúčajú nevymývať henu po farbení šampónom, ale len čistou vodou a kondicionérom. Hena sa bude dlhšie „vyfarbovať“ a výsledok bude trvácnejší a intenzívnejší.
● Hena je vhodná aj na šedivé vlasy. Nedajte sa odradiť, ak prvé farbenie nesplní vaše očakávania. Farbenie môžete opakovať viackrát, kým nedosiahnete želaný efekt prekrytia sivých vlasov.
● Pre lepšie uvoľnenie farby nechajte henu prekrytú fóliou odstáť cez noc na teplom mieste (radiátor, podlahové kúrenie v kúpeľni). Nikdy ju nedávajte do chladničky.
● Bezfarebná hena je ideálna regeneračná kúra pre dámy, ktoré nechcú zmeniť, ale len rozžiariť farbu vlasov.