Reklama

Chlpy už nie sú v móde, je vhodné holiť si aj intímne partie?

Ilustračné foto

Zdroj: Shutterstock

Reklama

V súčasnosti považujeme holenie podpazušia a nôh u žien a dokonca aj u mužov za samozrejmosť. Pribúda tých, ktorí si holia hlavy, chrbát aj prirodzenie.

Letnejšie počasie je tu a s ním aj čas sukničiek, krátkych nohavíc a tričiek. A nim rozhodne patrí hladká pokožka bez chĺpkov. Dnes sa už zbavujeme chlpov takmer z celého tela, a to ženy aj muži. Hoci sa holia prevažne mladšie vekové kategórie, v móde hladkých tiel nezaostávajú ani staršie ročníky.

Intímne partie – holiť či neholiť?

Názory na holenie intímnych miest sa medzi ľuďmi dosť odlišujú. Holenie genitálií je veľmi intímnou záležitosťou a záleží na každom, čo v tomto smere uprednostní. Podľa internetového prieskumu až 70 percent mladých žien sa chĺpkov na intímnych miestach zbavuje pravidelne. A iba 1,6 percenta sa neholí vôbec. Napríklad v Nemecku každá druhá žena považuje ochlpenie v oblasti ženského pohlavného orgánu za nehygienické.

„Páči sa mi, ak je žena v lone pekne dohladka vyholená,“ hovorí Roman (32). Čo sa však páči Romanovi, nemusí sa páčiť iným. „Nepáči sa mi dnešná móda vyholeného dámskeho prirodzenia. Viac sa mi páči, keď je žena dolu zarastená. Pri žene s vyholeným lonom by som si pripadal ako pedofil,“ tvrdí Ján (48). Vyholené prirodzenie by podľa prieskumu u svojich partnerov ocenilo asi 50 percent žien.

Čo je depilácia?

Je to bezbolestná metóda, ktorá odstráni chĺpky tesne pri koži a korienok zostane na svojom mieste. Možno ju urobiť nasucho s pomocou holiaceho strojčeka, alebo za mokra žiletkou a špeciálnou holiacou penou.

Čo je epilácia?

Spočíva v tom, že chlpy vytrhne aj s koreňom a odstráni ich tak na dlhšiu dobu. Jej nevýhodou je, že je pomerne bolestivá. Existuje niekoľko druhov: epilácia voskom, strojčekom, orientálna epilácia (zmes z citrusov, fíg, byliniek), elektrická ihla, laserová epilácia.

Viete, že...?

... chĺpky za mesiac vyrastú až o 7 milimetrov?
... každý človek má na tele okolo 2 miliónov chĺpkových cibuliek?
... na nohách máme 370-tisíc chĺpkových cibuliek?
... asi 63 metrov chlpov odstráni zo svojich nôh žena, ktorá sa za jeden mesiac oholí v priemere osemkrát?
... chĺpky v podpazuší rastú dvakrát rýchlejšie než na nohách, a to v rôznych smeroch?
... v 17. storočí sa chĺpky odstraňovali s pomocou žieraviny?
... prvú bezpečnú žiletku objavil francúzsky holič Jean Jacques Perret v roku 1762?
... v roku 1915 sa objavila aj prvá žiletka určená iba pre ženy?

Viac zaujímavých článkov nájdete v prílohe Nový Čas Zdravie, každý piatok v denníku Nový Čas!