Chystáte sa na FARBENIE vlasov po lete? Vyskúšajte HENU, ide to aj úplne bez zbytočnej CHÉMIE!
28. 8. 2024, 10:00 (aktualizované: 29. 8. 2024, 9:48)

Zdroj: shutterstock
Prv než si dohodnete termín u kaderníčky, aby ste svojej slnkom vysušenej hrive dopriali nový šmrnc vďaka bežnej farbe, alebo sa farbíte doma, prečítajte si náš článok.
Zdroj: shutterstock
Zdroj: archív firmy
Zdroj: archív firmy
Galéria k článku

Čo je to hena?
Hena je prírodný produkt na farbenie a výživu vlasov, ktorý sa vyrába sušením a následným zomletím listov rastliny Lawsonia inermis na jemný prášok. Ten sa na skrášľovanie využíva už od staroveku. Vlasy, pokožku aj nechty si ňou zdokonaľovala už legendárna Kleopatra. Okrem toho, že vlasy zafarbí, má množstvo benefitov. Zaceľuje trhliny vo vlasovom vlákne, vyživuje vlasové korienky a zastavuje vypadávanie vlasov. Lieči aj problémy s vlasovou pokožkou, ako sú ekzémy, svrbenie a lupiny. Jej prirodzená farba je medenočervená, ostatné odtiene heny obsahujú prímesy rôznych iných rastlinných výťažkov (ibištek, harmanček, indigo, výťažky z orecha, indický egreš).
Zdroj: shutterstock
Farbenie vlasov henou má množstvo benefitov pre zdravie vlasov.
Ako to funguje?
Zatiaľ čo chemické farby zámerne narúšajú vlas, aby doňho mohli preniknúť molekuly farby, hena vlas obalí vrstvou rastlinného proteínu, ktorý vlasom poskytne cennú výživu. Aj z tohto dôvodu vám hena vlasy nikdy nezosvetlí, pridaním citrónu alebo harmančeka však môžete rozžiariť prirodzený blond odtieň vlasov. Farbu si pripravujete samy zaliatím horúcou vodou a pridaním olejov či iných prísad, no dnes sú už k dispozícii aj namiešané krémové produkty. Výsledkom je zacelený, hrubší a lesklý vlas, ktorý je vynikajúco chránený pred vonkajšími vplyvmi. Na rozdiel od chemického farbenia, ktoré vám za 45 minút dokáže radikálne zmeniť farbu vlasov, henu môžete mať na vlasoch jednu až 12 hodín v závislosti od požadovaného odtieňa a stupňa regenerácie vlasov. Hena sa postupne vymýva, preto sú odrasty menej viditeľné ako pri chemickom farbení. Želaný farebný efekt vydrží jeden až tri mesiace.
Zdroj: shutterstock
Farbenie henou
Ako na to?
- Medzi chemickým farbením a henovaním počkajte minimálne 4 týždne.
- Niektoré značky ponúkajú starostlivosť pred farbením na báze ílu (z vlasov odstráni zvyšky stylingových produktov a silikónov)
- Na vymiešanie heny používajte nekovovú misku a lyžicu.
- Henu zalievajte horúcou, no nie vriacou tekutinou a vymiešajte do konzistencie hustého jogurtu. Pri každom odtieni je požadovaná iná teplota vody, preto si pozorne prečítajte návod na použitie.
- Pred nanášaním heny si čelo, uši a krk natrite mastným krémom alebo olejom, čím predídete zafarbeniu pokožky. Oblečte si starú košeľu alebo tričko.
- Farbu nanášajte na umyté vlasy. Môžu byť vlhké alebo aj celkom vysušené. Začnite od korienkov a postupne obaľte henou aj celé dĺžky.
- Vlasy zabaľte do plastovej čiapky a prikryte uterákom alebo pokojne vyjdite na slnko. Vplyvom tepla sa farba lepšie uvoľňuje.
- Vlasy stačí vymyť čistou vodou, ale pokojne použite aj jemný rastlinný šampón. Namiesto šampónu môžete použiť kondicionér alebo špeciálny fixačný balzam na prírodnej báze, ktorý ustáli farebný výsledok.
- Aspoň 48 hodín po henovaní si neumývajte vlasy. Farba sa počas tejto doby ešte ustaľuje.
Náš tip: Nechce sa vám do toho? Navštívte prírodné kaderníctvo, kde vám vlasy nafarbia henou profesionálne. Rátajte však s tým, že vás to vyjde niekoľkonásobne drahšie ako doma.
Užitočné tipy na farbenie henou od skúsených žien nájdete na ďalšej strane!
Učte sa od skúsenejších!
Cvik robí majstra a v prípade henovania to platí dvojnásobne. Je pravda, že pri farbení henou vzniká väčší neporiadok a sprevádza ho charakteristická vôňa. Súčasne je však henovanie zábavná alchýmia a vďaka použitým ingredienciám môžete svoju techniku stále vylepšovať. Ponúkame zopár užitočných tipov od dievčat a žien, ktoré sa so svojimi skúsenosťami s henou podelili na internete:
Zdroj: shutterstock
Vlasy sú perfektne chránené pred vonkajšími vplyvmi.
- Ak ste blondínka, použite bezfarebnú henu, ktorú obohatíte medom, citrónom alebo odvarom z kamiliek. Pozor na henu s obsahom indiga, blond vlasy môžu získať zelený alebo modrozelený nádych.
- Intenzívnejšie červené odlesky dosiahnete pridaním ibištekového čaju, mletej červenej papriky a škorice.
- Pre tmavé odtiene vlasov je vhodná hena s obsahom indiga. Na zvýraznenie farby môžete pridať čierny čaj alebo kávu.
- Na zvýšenie lesku vlasov a pri problémoch so suchou pokožkou primiešajte do heny za lyžicu oleja (kokosový, arganový, olivový). Skvelou ingredienciou je aj vaječný žĺtok.
- Skúsené dámy odporúčajú po farbení nevymývať henu šampónom, ale len čistou vodou a kondicionérom. Hena sa bude dlhšie „vyfarbovať“ a výsledok bude trvácnejší a intenzívnejší.
- Pre vylepšenie vône môžete do heny pridať aj pár kvapiek obľúbeného esenciálneho oleja.
- Hena je vhodná aj na šedivé vlasy, nedajte sa odradiť, ak prvé farbenie nesplní vaše očakávania. Vyskúšať môžete dvojfázové farbenie, pri ktorom sa na vlasy nanáša najskôr základná hena a následne zvolený odtieň.
Zdroj: shutterstock
Cvik robí majstra!
Je vhodná naozaj pre každú ženu? Áno. Môžu ju dokonca používať budúce mamičky, ženy po chemoterapii aj dámy s problematickou vlasovou pokožkou. Len v ojedinelých prípadoch môže spôsobiť alergickú reakciu, preto je vhodné vyskúšať henu na malom kúsku kože. Tú však oveľa častejšie spôsobuje chémia ako bylinky.