Reklama

Dámy, pozor! Kedy môžu líčidlá a krémy škodiť kráse?

Pigmentové škvrny prekryjete kvalitným mejkapom.

Zdroj: anc

Reklama

Kedy môžu líčidlá a krémy škodiť kráse? Aj ony starnú a majú dátum spotreby. Aká je životnosť líčidiel a ako ich správne skladovať?

Skladujete aj vy doma vyschnuté riasenky na oči, očné tiene alebo telové krémy, ktoré ste už roky nepoužili? Zatiaľ čo pri potravinách sledujeme dátum spotreby a výrobky po záruke vyhadzujeme do koša, väčšinu šminiek nechávame v kozmetickej taštičke dlhé mesiace. No i kozmetika má svoju trvanlivosť a po jej ukončení môže škodiť vášmu zdraviu aj kráse. Do líčidiel sa totiž dostávajú baktérie a tie si potom priamo nanášate na tvár. Napr. taká riasenka na oči môže spôsobiť aj vážnu očnú infekciu.

Pleťový krém

Pri kontakte s prstami sa do krému dostávajú baktérie. Na trhu sú však aj krémy s pumpičkou. Čím viac prírodných zložiek krém obsahuje, tým kratšiu životnosť má. Prírodné látky totiž reagujú na svetlo a vzduch a produkt sa začne kaziť. V momente, keď krém výrazne zhustne, zmení farbu alebo vôňu, patrí do koša.
Čo pomôže? Zásadou by malo byť používanie špachtličky na jeho naberanie.
Vydrží: 1 rok

Mejkap

Vždy, keď siahnete do nádobky, mali by ste mať dobre umyté ruky, inak sa do mejkapu dostanú špina a baktérie, ktoré si potom rovno nanášate na tvár a tým sa podporuje vznik vyrážok a akné.
Čo pomôže? Najideálnejšie sú mejkapy s pumpičkou, do ktorých sa nedostane vzduch, a tým mejkap nevyschne.
Vydrží: 18 mesiacov (ak je vrchnák dobre uzavretý)
TIP:Ak používate napríklad v lete tmavší odtieň a na jeseň sa vraciate k pôvodnému mejkapu, ktorý vám medzitým trochu vyschol, zmiešajte ho s krémom na tvár.

Štetce

Pravidelne ich dezinfikujte, drží sa v nich množstvo parazitov.
Čo pomôže? Aspoň raz za týždeň ich umyte šampónom a vlažnou vodou. V parfumériách zoženiete aj špeciálne dezinfekčné prípravky na štetce, ktoré sa nastriekajú na papierový vreckovku a o ňu sa potom štetec otrie rovnými ťahmi. So štetcom nekrúžte - ničí sa tak a uvoľňujú sa z neho chĺpky.
Vydrží: kvalitný štetec z prírodných štetín aj niekoľko rokov

Púder

Na koži sa nachádza ochranný mastný film, ktorý tak potom štetcom alebo hubičkou prenášame do púdru.
Čo pomôže? Z času na čas povrch púdru oškrabte. Dajte si pozor na vodu, tá mu neprospieva
Vydrží: až 2 roky

Riasenka

Poriadne uťahujte uzáver. Pri namáčaní štetčeka do farby s ním nepumpujte do riasenky sa tak dostáva vzduch, ktorý je príčinou vysychania. Vyschnutú riasenku spoznáte podľa toho, že zlepuje riasy a sú v nej hrudky.
Čo pomôže? Oplatí sa občas očistiť štetček od nečistôt a žmolky do papierovej vreckovky.
Vydrží: asi 3 mesiace, max. pol roka

Očné tiene

Ak sa vám očné tiene v kabelke nerozbijú, vydržia dlhé roky. Koniec záručnej lehoty spoznáte podľa vyblednutej farby, straty lesku a toho, že na očiach vydržia kratšie a rýchlejšie sa rozpíjajú. Pri tekutých tieňoch utierajte prebytočnú farbu na uzávere a poriadne ho zavrite.
Čo pomôže? Dbajte na to, aby ste čistili štetček, ktorým si tiene nanášate. Ak používate penový aplikátor, ktorý je často ich súčasťou, z času na čas ho vymeňte za nový.
Vydrží: tekuté tiene 12 mesiacov, púdrové tiene 3 roky

Rúž

Rúž má pomerne dobrú odolnosť, len ho nevystavujte extrémnym teplotám. Nepoužívajte ho, ak máte opar infekcia by sa dostala do rúžu a potom by ste si ju zbytočne opäť preniesli na ústa.
Čo pomôže? Z hygie nických dôvodov ho používajte iba vy. Ako sa hovorí zubná kefka, muž a rúž sa nepožičiavajú ani najlepšej kamarátke.
Vydrží: 2 roky
TIP Ak máte pocit, že rúž zapácha, alebo má po obliznutí inú, vyslovene nepríjemnú chuť, vyhoďte ho a kúpte si nový

Lak na nechty

Kvalita laku sa rýchlo stráca, lak hustne, ťahá sa a necháva nerovný povrch s bublinami. Trvanlivosť nepredĺžite ani skladovaním v chladničke a riedenie laku odlakovačom tiež neprinesie želaný efekt.
Čo pomôže? Lepšie je mať doma len dva až tri farebné odtiene a po spotrebovaní si zaobstarať nové, než skladovať množstvo rôznych odtieňov, ktoré skoro vyschnú.
Vydrží: 6 mesiacov