Dokonalá očista: Čo je pravda a čo sú mýty o čistení pleti
16. 5. 2012, 8:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 12:48)

Zdroj: Isifa.com
Dokonalá pleť je tá, ktorú si čistíme každý deň bez pardonu. Lenže sú dni, keď sme také vyčerpané, že nevládzeme prísť ani do postele, nieto čistiť pokožku.
Náš malý sprievodca čistením vytrhne z biedy vašu pleť aj v kritické dni!
Po bujarej párty
Noc bola dlhá, chuť na čistenie nulová a vy chcete už iba jedno: spať! O. k., máme riešenie.
Povinná jazda: Môžete aj odpadávať, ale maskaru by ste si mali odlíčiť za každú cenu. Inak by sa vám mohlo stať, že sa riasy začnú postupne odlamovať. S čistiacimi obrúskami sa dokážete odšminkovať aj v polospánku v posteli, preto ich majte vždy poruke.
Čo ešte: Ak ste čo i len trocha fit, mali by ste si tvár vyčistiť o niečo dôkladnejšie: vodou a čistiacim gélom. Perfektný je výrobok, ktorý má ľahký pílingový efekt a dodatočne ochraňuje pred voľnými radikálmi. Zvlášť po pretancovanej noci so zlým ovzduším, s alkoholom a hrubou vrstvou mejkapu dáte tak šancu pokožke, aby sa znova nadýchla.
Doprajte si každý deň
Päť minút úplne stačí. Zaangažujte tú správnu skupinku čistiacich prostriedkov a rozžiarená pokožka je zaručená.
Povinná jazda: Osloboďte tvár a oči každý večer od mejkapu a nečistôt. Akým spôsobom to spravíte, je v podstate jedno, hlavne, že si rituál zopakujete každý deň. Či už použijete gél, penu, mlieko, krém alebo čistiace vatové tampóny, dbajte na to, že príslušný výrobok sa s vašou pokožkou stotožní. Ak vás pleť neťahá, tak ste na správnej ceste.
Čo ešte: Ak si čistiaci prostriedok nanášate spolu s vodou, použite dodatočne kefku určenú na tvár. Pleť tak vyčistíte naozaj do hĺbky. Tonizačná voda nakoniec dočistí pleť od posledných nečistôt a prinavráti jej rovnováhu, ktorá môže byť mierne narušená aj vinou vodného kameňa.
Zaspali ste?
Veľmi dobre to poznáme. Keď budík zlyhá, tak zostáva na premenu unavenej, opuchnutej pokožky len minimum času. Hlavu hore!
Povinná jazda: Sorry, ale studenej vode sa nevyhnete. Šoková terapia prekrví vašu pokožku, nehovoriac o jej sviežosti. Čistenie zakončite gélom, ktorý obsahuje napr. extrakt z ovocia, mäty alebo Aloe vera. Tie pleť znovu nakopnú a oživia. Notorické sedmospáčky by si mali tonizačné vody skladovať v chladničke. Ľadovo vychladené zvyšujú svoj účinok.
Čo ešte: Píling na tvár dokáže z fádnej pleti vyčarovať ružovkastú pokožku. Krúživými pohybmi a malými pílingovými čiastočkami dosiahnete pekne premasírovanú pokožku. Okrem toho zvýšite mikrocirkuláciu a odstránite šupinky z povrchu pleti. Praktické sú čistiace výrobky, ktoré nielen čistia, ale aj masírujú.
Pravda alebo mýtus?
Keď už teda vo veľkom čistíme, objasnime si ešte pár čistiacich múdrostí.
Platí, že čím jemnejšie čiastočky píling obsahuje, tým lepšie sa s ním pokožka znáša. A budete mať pleť ako bábätko.
1. Vyskakujú pupienky už po jedinom zanedbaní odlíčenia?
Až také zlé to nie je. Tým, že sa maz, odumreté bunky a mejkap zbiehajú na povrchu pleti, mali by sme si ju vyčistiť večer čo večer. Inak sa póry upchajú a pokožka reaguje podráždene. Ak sa však k tomu raz nedostaneme, svet sa nezrúti, ak nemáte extra citlivú pleť. Môžete ju totiž oslabiť.
2. Časté pílingovanie pokožke škodí
Je síce svätá pravda, že drsné čiastočky pílingu pokožku vyhladia, ale preháňať to naozaj nemusíte. Mechanické pílingy by sa mali používať jeden, maximálne dva razy do týždňa. Odstraňujú prebytočné šupinky, uvoľňujú póry a zlepšujú celkovú kvalitu pleti. Nemali by ste však používať píling na pokožku s pupienkami alebo otvorenými začervenanými miestami. Zo zásady platí, že čím jemnejšie čiastočky píling obsahuje, tým lepšie sa s ním pokožka znáša. Chemické varianty, napr. s kyselinou glykolovou alebo kyselinou salicylovou, by ste nemali aplikovať viac ako raz za týždeň.
3. Na čistenie tváre stačí aj mydlo
Len to nie! Obyčajné mydlo je absolútne nevhodný čistiaci prostriedok. Nie je pH neutrálne a ničí prirodzenú rovnováhu pokožky. Okrem toho mydlo vytvára komedóny, takže podporuje tvorbu vyrážok a uhrov.
4. Ráno si tvár netreba čistiť
Záleží na type pleti. Ak máte mastnejšiu, tak áno. Počas noci je pokožka tiež aktívna a na povrchu sa usádza maz, odumreté šupinky a prachové čiastočky. Pleť ráno vyčistite jemným čistiacim prostriedkom vhodným na vašu pokožku a až potom naneste krém. Ak tak neurobíte, tak „úroda“ nazbieraná počas noci sa peknekrásne v kréme zafixuje.
5. Produkty s alkoholom sú pre mastnú pleť tie pravé
Znie to síce logicky, ale ani tu sa nedá zovšeobecňovať. Alkohol pôsobí dezinfekčne a zabíja baktérie, ktoré sa pri mastnej pleti oveľa viac tvoria. Ale príliš vysoký obsah alkoholu napáda ochrannú bariéru pokožky a tu narazíme na to, že paradoxne baktérie, ktoré by sme inak chceli zničiť, ešte ľahšie preniknú do hĺbky. Najlepšie bude, ak si dáte poradiť v lekárni a budete používať dermatologicky testované produkty určené na mastnú pokožku.
6. Odstránenie očného mejkapu krémom?
Odporúčame iba v núdzovom prípade, keď nemáte práve poruke žiadny čistiaci výrobok. Ale zvlášť prospešný pre našu pokožku takýto ťah teda nie je. Obyčajné krémy alebo detský olej obsahujú totiž látky, ktoré sa pridávajú do produktov preto, aby ich nanášanie a rozloženie na pleti bolo jednoduchšie. Môžu podráždiť oči a pre tie, ktoré nosia šošovky, môžu byť dokonca nebezpečné.